Uprawomocnienie ogłoszenia upadłości…

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Uprawomocnienie ogłoszenia upadłości…

Przeglądasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 64)
  • Autor
    Wpisy
  • #6507
    Armel
    Uczestnik

    Witam,

    8 sierpnia miałem odczytanie orzeczenia w sprawie upadłości konsumenckiej – zakończenie postępowania. Został mi przedstawiony przez Sędziego plan spłat, kwotę jaką będę musiał płacić co miesiąc itd…. ale do dnia dzisiejszego dalej nie ma uprawomocnienia. Czekam już 2,5 miesiąca. Ile czekaliście? Dowiedziałem się, że 22 września sąd wysłał uzasadnienie do orzeczenia do dwóch wierzycieli, którzy zgłosili zaskarżenia jakieś do planu spłat (chyba tak to się nazywa). Ktoś wie ile czasu mają na odpowiedź Ci wierzyciele? I czy coś to może zmienić do postanowienia sądu? Chciałbym już zacząć realizować plan spłat, chciałbym aby już syndyk zszedł z mojej wypłaty… Jak to u Was wyglądało?

    #6509
    anheros
    Uczestnik

    Uprawomocni się 7 dni po odbiorze przez ostatniego (w sensie daty odbioru) wierzyciela. Wierzyciel ma 7 dni na odwołanie – Sądy czekają zwykle jeszcze tak 1-2 tygodnie (łącznie 3 co najmniej – a 2 to minimum, bo 7 dni plus 7 dni może iść list polecony nadany przez wierzyciela na poczcie). Albo dłużej – ale to już zależy od Sądu.
    Jeśli wierzyciel się odwoła, choćby jeden, to wyroku w sensie wykonalności „nie ma”. Nawet syndyk nie schodzi z upadłego, bo postępowanie dalej trwa.
    Generalnie na dzień dzisiejszy powinno już wiadomo czy ktoś się odwołał – należy przejrzeć akta. Jeśli nic nie wpłynęło, to złożyć i opłacić wniosek o wydanie prawomocnego postanowienia i hulaj dusza na planie spłat! Czego oczywiście z serca życzę! 🙂

    #6516
    Armel
    Uczestnik

    i opłacić wniosek o wydanie prawomocnego postanowienia

    A jak tego jeszcze nie złożyłem to znaczy, że Syndyk z sądu sam nie odbierze postanowienia prawomocnego? Chyba nie muszę koniecznie tego składać? (Wiem, że lepiej złożyć aby mieć sobie, ale to chyba nie przyspieszy wydania uprawomocnienia się?)

    Z moich informacji dwóch wierzycieli zaskarżyło i że sąd wysłał im uzasadnienie 22 września… chodzi mi co od tej daty teraz? Czy sąd czeka na odpowiedź od nich? Jeżeli tak to jaki czas oczekiwania jest przewidziany?

    #6518
    anheros
    Uczestnik

    Nie dostaniesz prawomocnego postanowienia jak nie złożysz wniosku plus opłata – bodajże z tego co pamiętam 12 zł.
    Zaskarżyło czy wnieśli o uzasadnienie – bo mylisz pojęcia?
    Z tego co pisałeś, wnioskowałem, że WNIEŚLI O UZASADNIENIE, więc nie póki co nie zaskarżyli.
    Czego kolego nie rozumiesz – napisałem JASNO, że 7 dni od odbioru uzasadnienia mają na zaskarżenie…???
    …następny qfa, co nie rozumie, co czyta 🙁 🙁 🙁 Potem się dziwicie, że nikt nie chce odpisywać.
    „Chopie!! Przeczytaj se jeszcze roz, co napisał” chopie…

    #6521
    Armel
    Uczestnik

    Jeżeli chodzi o uprawomocnienie… bo nie rozumiem… Jak nie złoże tego wniosku to postanowienie się nie uprawomocni?

    anheros – jeżeli nie chcesz to nie odpowiadaj… nikt Ci nie każe, więc daruj sobie te teksty.

    Nie wiem sam już czy zaskarżyli czy poprosili o uzasadnienie. Myle ze sobą dwa pojęcia i teraz nie wiem jak jest. Chodzi mi głównie o to… żebym złożył od razu wniosek o wydanie uprawomocnienia, to już by było po sprawie?

    #6529
    Anonim
    Nieaktywne

    @Armel złóż wniosek jak najszybciej. Poniżej podsyłam przykład wniosku jaki ja składałem:

    syg.akt …..

    Wniosek o doręczenie odpisu orzeczenia ze wzmianką o prawomocności

    Wnoszę o doręczenie odpisu postanowienia Sądu Rejonowego w …… wydanego w niniejszej sprawie w dniu 21.10.2017 r (wpisz datę rozprawy o ustalenie planu spłat) bez uzasadnienia ze wzmianką o prawomocności.

    Załączniki:

    1. 1x odpis wniosku i wszystkich załączników;
    2. Dowód uiszczenia opłaty sądowej w kwocie 12 zł.

    Podpis

    #6531
    anheros
    Uczestnik

    Nie wiesz czy zaskarżyli czy wnieśli o uzasadnienie – i jeszcze masz pretensje, że ktoś o to pyta? Chłopie, ogarnij się! Ktoś chce pomóc, odpowiada PRECYZYJNIE na pytania, a ty jojczysz, jakiś to biedny, a jednocześnie piszesz, że sam nie wiesz – TO SIĘ DOWIEDZ. I potem pytaj, precyzyjnie.
    Chcesz precyzyjnej odpowiedzi, ale sam nie wiesz o co pytasz. Infantylne strasznie.
    Wniosek o prawomocność możesz złożyć i opłacić.
    Ale jak wnieśli COKOLWIEK – co nie wiesz co wnieśli i czy wnieśli, bo nie wiesz, mimo że pytasz – to póki co to nic nie zmieni.
    Mylisz pojęcia kompletnie – a jak ktoś chce pomóc, to biedny się robisz skrzywdzony. Czemuś biedny? Bom ….. – Czemuś …..? Boś biedny. I tyle w temacie.
    Możesz jojczyć dalej. 🙂

    #6534
    moskit
    Uczestnik

    @Armel
    „Jeżeli chodzi o uprawomocnienie… bo nie rozumiem… Jak nie złoże tego wniosku to postanowienie się nie uprawomocni?”
    Uprawomocni się niezależnie czy złożysz czy nie. Pytanie zasadnicze to, czy którykolwiek z wierzycieli złoży zażalenie.

    „Chodzi mi głównie o to… żebym złożył od razu wniosek o wydanie uprawomocnienia, to już by było po sprawie?”
    Nie byłoby po sprawie (patrz wyżej).

    Przede wszystkim sprawdzaj w sądzie, czy wpłynęło zażalenie na postanowienie sądu. Jeśli nie wpłynie i postanowienie się uprawomocni, złóż wniosek o wydanie odpisu postanowienia wraz z klauzulą prawomocności. Po co wywalać w błoto choćby niewielką kasę (w przypadku gdyby jednak któryś się odwołał).

    #6545
    Armel
    Uczestnik

    moskit i michalah dzieki za odpowiedzi, anheros też dzięki, bo tacy ludzie jak Ty są potrzebni na każdym forum.

    Dowiedziałem się, że w mojej sprawie został złożony sprzeciw, tylko nie wiem kiedy dokładnie o na jakim to jest etapie. Syndyczka napisała, że to może potrwać jeszcze i co gorsze przez cały czas musi mi pobierać cześć wynagrodzenia. Jak uprawomocni się postanowienie całe zgromadzone pieniądze, które pobiera mi od orzeczenia sądu zwróci mi na rachunek. Jeżeli sprzeciw zostanie uznany może dojść. np. Do zwiększenia planu spłaty.

    Próbowałem dodzwonić się do BOI i dowiedzieć się więcej, niestety to graniczy z cudem… Będę próbować w poniedziałek od rana aby dowiedzieć się o jakąś sygnaturę akt, chyba że coś mi poradzicie o co się pytać?

    #6546
    anheros
    Uczestnik

    Sorry, bo mnie Ivka poirytowała wcześniej 😉
    Syndyk ma rację – jak sprawa niezakończona, to musi pobierać i dalej być „na Tobie”.
    Dowiedz się czy został zgłoszony sprzeciw czy wniosek o uzasadnienie – to dwie różne sprawy. I różne terminy obowiązują.
    Jeśli zażalenie, to może psw zostać zmieniony w dół albo górę, może się nie zmienić. Różnie jest.
    …nie znasz sygnatury własnych akt? O co chodzi?

    #6549
    moskit
    Uczestnik

    @armel
    Informację o złożonym zażaleniu masz od syndyka? Jeśli tak, to teraz sprawa zostanie przekazana do Sądu Okręgowego. O podjętej decyzji zostaniesz poinformowany listownie. Pamiętaj też, że w przypadku gdy SO zmieni bądź odrzuci zażalenie wierzyciela postanowienie w sprawie PSW będzie prawomocne z dniem tego posiedzenia.
    Sygnaturę akt masz na każdym piśmie z sądu.

    #6555
    Anonim
    Nieaktywne

    Upraszczając. Dostałeś wyrok ale NIEPRAWOMOCNY. Wierzyciele poprosili sąd o uzasadnienie wyroku. Po jego przeczytaniu doszli do wniosku, że mogą zmienić wyrok na bardziej korzystny dla siebie, więc wnieśli ZAŻALENIE NA TEN WYROK. Teraz sprawa idzie do II instancji, czyli Sądu Okręgowego. Tam, na posiedzeniu NIEJAWNYM, nie możesz nawet tam się stawić i przedstawić swoje argumenty, Sąd podejmie decyzję. Utrzyma wyrok lub go zmieni. Poinformują Cię pocztą. Na ten wyrok przysługuje Ci odwołanie w postaci kasacji do Sądu Najwyższego.

    Kiedy wyrok w końcu się uprawomocni. Syndyk daje Ci: 1) pismo, że schodzi z Twojej pensji, 2) dostęp do konta, na którym odkładał pieniądze z Twojej pensji, 3) adresy/konta/niezbędne info abyś mógł realizować zasądzony Plan Spłaty Wierzycieli.

    Co do samego uprawomocnienia wyroku. U mnie na przykład na początku lipca był nieprawomocny wyrok, jeden wierzyciel wniósł o uzasadnienie, dostał je, ale postanowił NIE WNOSIĆ zażalenia. Miał na nie 7 dni. Od tego momentu minął kolejny miesiąc i w końcu sam złożyłem pismo o wydanie wyroku z klauzulą prawomocności, gdyż minęły wszystkie terminy juz dawno. Prawomocność otrzymałem 17 października. Czyli 3,5 miesiąca od wyroku minęło. To pokazuje, że musisz nastawiać się na długi okres oczekiwania.

    ps. warto dzwonić do sądów – Biuro Informacji ma dokładne info na temat Twojej sprawy i w jakim jest ona miejscu aktualnie, składać pisma, oni muszą się do nich ustosunkować. Walczyć i się nie poddawać. Powodzenia!

    #6556
    anheros
    Uczestnik

    Kaer – to nie tak do końca.
    Ale tak gwoli ścisłości – samo wystąpienie i otrzymanie uzasadnienie nie implikuje automatycznie zażalenia. Można, ale nie ma obowiązku go wnosić. I jeśli ktoś otrzymał uzasadnienie, a w ciągu 7 dni od otrzymania nie wniesie zażalenia – postanowienie staje się prawomocne. Wiem, że o tym napisałeś, ale wolę powtórzyć, bo pierwsza część postu, jeśli ktoś nie doczyta całego – brzmi dwuznacznie.
    Idźmy dalej:
    Kasacja najczęściej NIE PRZYSŁUGUJE – poza wymienionymi w przepisach przypadkami, jeśli naszego w tej liście (dość krótkiej) nie ma, to nie przysługuje i sprawa kończy się na Okręgowym.

    #6557
    Armel
    Uczestnik

    Dostałem takie informacje z sądu:

    Informujemy:
    Sprawa jest nieprawomocna.
    W sprawie nie wyznaczono terminu rozprawy.
    W odpowiedzi na zapytanie:
    
    Dzień dobry,
    
    19/09/2017 postanowieniem Sądu zostało odrzucone zażalenie. Z tego samego dnia zostało wydane uzasadnienie postanowienia z dnia 8 sierpnia br. Uzasadnienie doręczone 27/09/2017. Po tej dacie brak wpływu środków odwoławczych.

    Czyli sąd odrzucił zażalenie? Jeżeli po tej dacie brak wpływów, to na co teraz defakto czekam?
    Dzięki z góry za odpowiedzi

    #6558
    Patrycja
    Uczestnik

    W takim razie teraz czekasz na prawomocność PSW. Co może trwać krótko albo długo w zależności jak upierdliwa dla Sądu jesteś.
    Czyli składasz do Sądu pismo z prośbą o wydanie postanowienia z klauzulą prawomocności. Jak po złożeniu pisma w ciągu około 2-3 tygodni nic nie dostaniesz, to składasz takie jakby ponaglenie. Jego wzór który składałam opisywałam już jakiś czas temu (poszukaj w moich wypowiedziach).
    Dopóki Sąd nie wyda prawomocnego PSW to Syndyk nie zejdzie ci z wynagrodzenia, więc w twoim interesie jest aby zrobił to jak najszybciej, ale jeśli nie będziesz upierdliwa to długo możesz czekać bo w Sądach z tym się nie spieszą.

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 6 lat, 7 miesięcy temu przez Patrycja.
Przeglądasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 64)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.