Wypłata z konta przed blokadą syndyka

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Wypłata z konta przed blokadą syndyka

Przeglądajasz 12 wpisów - od 1 do 12 (z 12)
 • Autor
  Wpisy
 • #15838
  Tur73
  Participant

  Witajcie
  W tym tygodniu sąd ogłosił moją upadłość, ale jeszcze nie ma obwieszczenia w Monitorze i nie skontakował się ze mną syndyk.
  Za kilka dni powinienem otrzymać wynagrodzenie za pracę no konto, które jeszcze nie jest zablokowane. Czy mogę przeznaczyć te środki na swoje potrze, bieżące alimenty, rachunki i do jakiej kwoty? Czy jednak powinienem czekać na kontakt z syndykiem i nie ruszać samemu tych środków, bo to już należy do masy upadłościowej?
  Pozdrawiam
  PS. Wnioske złożyłem na początku września – postanowienie 4 lutego.

  #15841
  Aldonaa
  Participant

  Jak masz już ogłoszoną upadłość – to pieniądze, które wpłynął na konto będą należały do masy upadłości. Poza tą kwotą wolną od zajęcia.
  Czekaj na syndyka i wtedy wszystko uzgodnicie. Nic nie kombinuj bo to jest ryzykowne.

  #15845
  Wiosna2019
  Participant

  Dopowiem, że syndyk sprawdzi ile miałeś na koncie w dniu ogłoszenia upadłości.

  #15846
  Tur73
  Participant

  Dzięki za odpowiedzi.
  Jeśli mam zasądzone alimenty to chyba mogę je przelać zgodnie z wyrokiem sądu? Czy lepiej poczekać na syndyka?

  Załóżmy, że zarabiam netto 5000 zł i mam zasądzone miesięczne alimenty 1600 zł na dwoje dzieci.
  Czy dobrze rozumiem, że syndyk może zabrać mi maksymalnie 60% wynagrodzenia netto, czyli 3000 zł z czego przeleje 1600 zł na alimenty bieżące, a 2000 zł pozostawi mi do dyspozycji?
  Moja prawniczka twierdzi, że zostawi mi tylko najniższą krajową.

  Z góry dziękuję za wyjaśnienia.

  #15847
  Kevin
  Participant

  ja uwazam, ze Ty dobrze rozumiesz, a prawniczka sie myli.

  #15851
  kmaro08
  Participant

  @Tur73 miałem podobna rozkminę rok temu odnośnie wynagrodzenia. W moim przypadku upadłość ogłoszona w połowie miesiąca, a pierwsza wypłata wpłynęła mi na konto pod koniec miesiąca w całości na konto. Konto oczywiście zablokowane wiec do momentu przesłania pisma i osobistego wstawiennictwa syndyka w moim banku nie mogłem wypłacać wynagrodzenia. Natomiast syndyk zajął mi cześć wynagrodzenia bezpośrednio u pracodawcy tj. Wysłał pismo o zajęcie i dyspozycje przelewania polowy wynagrodzenia na jego konto. Ja natomiast od drugiego miesiąca po ogłoszeniu upadłości otrzymywałem od pracodawcy polowe wynagrodzenia na konto, z którego mogłem je wypłacać. Jak widzisz ja pierwsza wypłatę otrzymałem w całości 🙂 najlepiej siedzieć cicho i nie być nadgorliwym, jednak trzeba mieć świadomość, ze może to wyjść w trakcie i syndyk poprosi cię o przelanie tych środku do masy upadłości.

  #16808
  Joasia
  Participant

  Witam ja miałam ogłoszona upadłość 31lipca 20roku a od czerwca przebywam na chorobowym i z mojego chorobowego zakład pracy przelał syndykowi 725zl a mi na konto 1600. Czy nie powinni w zakładzie pracy przelać mi najniższa krajowa czyli 1928 zł.?

  #16809
  Wiosna2019
  Participant

  Powinni.

  #16814
  moskit
  Participant

  O ile dobrze pamiętam to dla zobowiązań niealimentacyjnych jest 25% kwoty brutto. Kwota wolna jest dużo niższa, niż ta przy wynagrodzeniach.

  #16822
  Joasia
  Participant

  Dziękuję za odp. na moje pytanie co do wynagrodzenie a raczej zasiłek chorobowy, jednak zakład pracy miał rację jeżeli przebywa się cały miesiąc lub dłużej to odliczenia są takie jak przy emerytorze czy recie. A kiedy pracujesz syndyk może zabrać połowę wynagrodzenia od sumy po odliczeniu podatku i składek ZUS ale z zachowaniem najniższej krajowej. Prawo syndyka jest takie samo jak komornika.

  #16823
  Joasia
  Participant

  TUR73 jeśli wyrok jeszcze się nie uprawomocnił i nie ukazał się w monitorze z tego co wiem możesz jeszcze operować swoim wynagrodzeniem bo ja tak miałam i zrób to jak najszybciej bo za miesiąc będzie jak ja to nazywam ubezwlasnowolniony. ☹️

  #16824
  Joasia
  Participant

  TUR73 POLECAM POCZYTAJ KODEKS PRACY CO CIĘ CHRONI I JAKIE MASZ PRAWA 😉

Przeglądajasz 12 wpisów - od 1 do 12 (z 12)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.