Uzupełnienie wniosku

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Uzupełnienie wniosku

Przeglądasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 16)
  • Autor
    Wpisy
  • #488
    Anonim
    Nieaktywne

    Panie Mecenasie
    Mam pytanie na które na żadnym forum ani poradniku nie znalazłem odpowiedzi. Jak postąpić w przypadku kiedy pominiemy we wniosku jakąś zaległość i nie ważne z czego ona wynika. Na jakim etapie sprawy zgłosić ja do wniosku?
    1. Napisać pismo do sądu z uzupełnieniem wniosku jeszcze przed rozprawą?
    2. Na rozprawie?
    3. Czy tez lepiej wycofać wniosek i po uzupełnieniu złożyć go ponowienie?

    #489
    adw. Michał Hajduk
    Administrator

    Zazwyczaj informacje zawarte we wniosku uzupełniam na rozprawie, ale pod warunkiem, że mam pewność, iż w sprawie zostanie wyznaczona rozprawa. Niektóre sądy rozpoznają bowiem wniosek na posiedzeniu niejawnym, tj. bez rozprawy. W taki przypadku lepiej zrobić to niezwłocznie w formie pisemnej. Nie widzę potrzeby cofania wniosku.

    #490
    Anonim
    Nieaktywne

    Czyli wystarczy przesłać uzupełniony załącznik o brakujące dane i wysłać do sądu?

    #491
    adw. Michał Hajduk
    Administrator

    Nie trzeba ponownie całego załącznika przesyłać, a przynajmniej ja nie widzę takiej potrzeby. Przepisy tego nie regulują.
    Po prostu przesłać same brakujące dane.

    #492
    Monika
    Uczestnik

    Witam. Dostałam dzis z Sadu Pismo Zarzadzenie . Wzywaja mnie do uzupełnienia brakow formalnych
    Mam złożyc spis Wierzycieli spornych z zaznaczeniem zakresu w jakim dluznik kwesttionuje istnienie wierzytelnosci.
    zlozenie listy zabezpieczen ustanowionych na majatku dluznika wraz z datami ich ustanowienia, w szczególnosci hipoteki, zastawow rejestrowych
    w terminie tygodnia
    I nie wiem teraz co mam zrobić ,we wniosku napisalam ,ze nie mam wierzycieli spornych i dlatego nie zalączam ich listy i pisalam ze nie mam majatku jak nieruchomosci ,samochody itp . Wymienilam ,ze mam telewizor ,lodowke i monitor do komputera , Nie wiem jakich wierzycieli spornych wskazac i jaka liste zabezpieczen ustanowionych na majatku wraz z datami?
    Czy jak przy liscie wskazaniu wierzycieli napisalam ze nie pamietam powodu zadluzenia ,to moze byc ta przyczyna ,czy jak sad zauwazyl ze moze cos jest przeterminowane ,czego ja nie jestem pewna i cos splacalam z jakiegos zadluzenia to to tez moze byc sporne, Nie wiem co napisac bo nie wiem czy dany wierzyciel jest sporny bo to zbyt wiele lat minelo i ja moge myslec ze sporne ale moze ie okazac ze nie i co w takim wypadku, Jak by Menecas mogl przeczytac to co napisalam to moze by wiedzial ,czy cos sprawilo ze chca teraz listy wierzycieli spornych i co z ta lista zabezpieczen ustanowionych na majatku ? 🙁 Juz zaczynam sie denerwwac bardziej by mi wniosku nie zwrocili:( Jeszcze mam problem bo znalazlam niedawno pismo jeszcze jednego wierzyciela z 2007 roku a tego wierzyciela nie wskazalam na liscie ale poruszyłam jego temat we wniosku. Myslalam ze spłaciłam ego wierzyciela ale z pisma wynika ,że niestety nie . Czy mam tez wyslac informacje jeszcze o tym wierzycielu?

    #493
    adw. Michał Hajduk
    Administrator

    Skoro wskazywała Pani na fakt i przyczyny niedołączenia rzeczonych dokumentów, to wyglądam mi to na niedopatrzenie ze strony sądu. Trudno powiedzieć czym sąd się tu kierował.
    Ja bym na Pani miejscu w odpowiedzi na wezwanie sądu jeszcze raz wskazał, że nie posiadam wierzytelności spornych oraz żadnych zabezpieczeń na majątku i z tego powodu nie mogę przedłożyć ich listy.
    Wierzytelność sporna, to taką, którą Pani kwestionuje. Np. bank chce od Pani zapłaty jakiejś kwoty z tytułu pożyczki, a Pani twierdzi, że już dawno ją spłaciła.
    Jeżeli zapomniała Pani wskazać jakiegoś wierzyciela, to należy o tym niezwłocznie poinformować sąd.

    #496
    Anonim
    Nieaktywne

    Panie Mecenasie,
    Chce Panu zadać trzy pytania:
    1. Jak powinien postąpić dłużnik w sytuacji kiedy jego zadłużenie wynika głównie z faktur których nie uregulował, a do dnia sporządzenia wniosku minęło już kilka lat np. 4 lata. W większości przypadków z którymi się spotkałem to takie faktury firmy wrzucają w koszty itd. i nie powiadamiają dłużnika bo tez nie maja takiego obowiązku.
    2. Czy nie uwzględnienie takich zadłużeń jest podstawą do oddalenia wniosku.
    3. Zadłużenie wielu osób trafia do firm windykacyjnych, a ponieważ działają one bardzo nieporadnie długi te przedawniają się i w efekcie trafiają do sądów. Dłużnicy, którzy znają już trochę prawo to w przypadku przedawnionych długów które trafiają do sądów podnoszą zarzut przedawnienia co „uwalnia” ich od uiszczenia zaległości (t ooczywiście duże uproszczenie). Ale jak wiemy taki dług nie znika tylko gdzieś krąży po świecie i czy takie długi też powinny zostać ujęte we wniosku o upadłość.

    #497
    adw. Michał Hajduk
    Administrator

    Nie ma znaczenia z jakiego tytułu jest zadłużenie. Należy wskazać wszystkich wierzycieli, również tych w stosunku do których można podnieść zarzut przedawnienia. Nie uwzględnienie we wniosku jakiegokolwiek wierzyciela stanowi podstawę do oddalenia wniosku o upadłość konsumencką. W przypadku gdy okoliczność ta ujawni się już po ogłoszeniu upadłości, stanowi ona podstawę do umorzenia postępowania upadłościowego.

    #498
    Anonim
    Nieaktywne

    To co Pan napisał jest dla mnie oczywiste. A co w sytuacji kiedy odbyła się już rozprawa sądowa 2 lata temu i sąd przychlił się do zarzutu przedawnienia i oddalił wniosek.

    #500
    adw. Michał Hajduk
    Administrator

    I tak wskazałbym takiego wierzyciela.

    #503
    Anonim
    Nieaktywne

    Czy dobrze rozumiem że nie wskazanie takich długów jest podstawą do oddalenia wniosku. Czy na takie długi sądy patrzą z większym „pobłażaniem” o ile mogę użyć takiego słowa.

    #505
    adw. Michał Hajduk
    Administrator

    Zgodnie z treścią art. 491(2) ust. 4 pkt 5) pr. up. wniosek powinien zawierać „spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty”. Przy czym przepisy nie dzielą tu w żaden sposób wierzycieli na różne kategorie i nie wskazują np. że nie trzeba podawać wierzycieli, których zobowiązania się przedawniły.

    Natomiast zgodnie z przepisami art. 491(4) ust. 4 pr. up. „Sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli dane podane przez dłużnika we wniosku są niezgodne z prawdą lub niezupełne, chyba że niezgodność lub niezupełność nie są istotne lub przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi.”

    To jak dany sędzie podejdzie do takiego długu, to już jest kwestia jego indywidualnej oceny. Nie jestem w stanie przesądzić, że będzie tak, a nie inaczej.

    #519
    Anonim
    Nieaktywne

    Panie Mecenasie,
    Czy uzupełnienie wniosku o brakujące wierzytelności powinno być zgłoszone jeszcze przed wyznaczonym terminem rozprawy czy „upadający” może złożyć brakujące wierzytelności w trakcie rozprawy? Czy sędziowie w trakcie rozprawy pytają o ewentualne uzupełnieni wniosku?

    #520
    adw. Michał Hajduk
    Administrator

    Jak już napisałem w pierwszym moim wpisie w tym temacie: „Zazwyczaj informacje zawarte we wniosku uzupełniam na rozprawie, ale pod warunkiem, że mam pewność, iż w sprawie zostanie wyznaczona rozprawa. Niektóre sądy rozpoznają bowiem wniosek na posiedzeniu niejawnym, tj. bez rozprawy.”
    Zazwyczaj sędziowie pytają jedynie czy podtrzymuję się wniosek o ogłoszenie upadłości.

    #521
    Anonim
    Nieaktywne

    Czy dobrze rozumiem, że ostatecznym terminem kiedy taki wniosek można uzupełnić jest data rozprawy oczywiście o ile termin został wyznaczony. Panie Mecenasie czy upadający winien takie uzupełnienie zgłosić sędziemu na samym początku ewentualnej rozprawy?

Przeglądasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 16)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.