Upadłość konsumencka

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Upadłość konsumencka

Przeglądasz 13 wpisów - od 1 do 13 (z 13)
  • Autor
    Wpisy
  • #19377
    Anonim
    Nieaktywne

    Witam,mam pytanie. Złożyłam wniosek o upadłość konsumencka,podałam swoich wszystkich wierzycieli. Teraz oczywiście muszę czekać co dalej.
    Jeżeli jakimś cudem sąd by ogłosił upadłość,to wtedy jest syndyk.
    Syndykowi trzeba powiedzieć wszystko jak na spowiedzi.
    I.tutaj moje pytanie:
    Oprócz swoich zobowiązań mam.jeszcze jedna pożyczka, która wziął mi brat (do końca spłaty zostały jeszcze 3 lata-splacam systematycznie) Czy o tym muszę informować syndyka??
    [Odnośnie moich długów cały czas splacam 2 pozyczki po ulicach (kruk i ultimo) oraz mam 2 komorników jednego na wypłacie od marca 2021 a drugi teraz w połowie miesiąca zajął.mi konto w banku.]

    #19379
    adw. Michał Hajduk
    Administrator

    Rozumiem, że brat zaciągnął pożyczkę, a następnie pożyczył Pani pożyczone wcześniej pieniądze. W takim razie wierzycielem jest brat, a nie bank/firma pożyczkowa, w której zaciągnął on pożyczkę. Jeżeli tak, to brat powinien zostać wskazany jako wierzyciel.

    #19381
    Anonim
    Nieaktywne

    Tak,dokładnie.Brat wziął kredyt,pieniądze mi pożyczył i ja splacam kredyt,który fizycznie jest na niego.
    Dziękuję bardzo za informację.

    #19384
    Anonim
    Nieaktywne

    Dokładnie tak jak napisałaś,że syndykowi trzeba powiedzieć wszystko. Wspomniałaś że spłacasz pożyczki z tego co wiem to na trzy miesiące przed złożeniem dokumentów do sądu nie spłaca się już żadnych zobowiązań nie może być tak że jednych spłacasz drugich nie. Kiedy ogłoszona zostanie Twoja upadłość wtedy nie masz komorników jest tylko syndyk który będzie zajmował się twoimi finansami. Czyli z wynagrodzenia będzie pobierać wszystko to co będziesz zarabiać ponad 2060zl.

    #19398
    Anonim
    Nieaktywne

    Joasia
    Czyli lepiej mieć wszystkie zobowiązania w „plecy”( min 3msc) przed złożeniem upadłości,niż wpłacając tyle ile można sobie finansowo pozwolić??
    Czy to ma takie duże znaczenie przy składaniu wniosku???
    I czy z takiego powodu mój wniosek może być z miejsca odrzucony??
    Dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź.

    #19400
    Anonim
    Nieaktywne

    Zasada jest taka,ze ogłaszasz upadłość bo jesteś niewypłacalna,nie możesz sobie wybierać wierzycieli,którym płacisz a którym nie,to bez sensu.Przy składaniu wniosku to nie ma znaczenia,no bo sędzia przecież nie wie czy kogoś tam sobie spłacasz,natomiast później jeśli by to w jakiś sposób wyszło postawi cie w świetle,ze działasz na niekorzyść innych wierzycieli spłacając sobie niektórych.Po co ty nadal płacisz jakieś pożyczki skoro zgłosiłaś ich do upadłości konsumenckiej? to bez sensu.Przy każdej próbie kontaktu wierzycieli informujesz ich,ze wobec ciebie toczy się postępowanie upadłościowe ,oni zostali zgłoszeni we wniosku i syndyk będzie się z nimi kontaktował,koniec kropka.

    #19401
    Anonim
    Nieaktywne

    Perse
    Dziękuję za pełną odpowiedź

    #19403
    Anonim
    Nieaktywne

    Racja, nie ma sensu spłacać w tym momencie wierzycieli, a na pewno nie wybranych. Ewentualnie, jakąś założoną w miesiącu kwotę rozbić proporcjonalnie na wszystkich swoich wierzycieli, ale to też większego sensu nie ma.
    Skoro nie ogłosiłaś jeszcze upadłości, a wniosek czeka na rozpatrzenie, to lepiej obecnie nie wdawać się w dyskusję z wierzycielami i ich nie informować o złożonym wniosku o upadłość.
    Tak, jak pisze Perse, możesz to robić już po ogłoszeniu upadłości. Jednak, ja ze swojej strony również i wtedy bym ich nie informował (w sumie tak robiłem u siebie). Nie wdawałem się z nikim w żadne dyskusje, nie odbierałem od nich telefonów. Skoro masz ich zgłoszonych we wniosku to Syndyk powinien ich poinformować, to jest jego zadanie. Zawsze też istnieje taka ewentualność, że w toku postępowania upadłościowego nie wszyscy wierzyciele się zgłoszą. U mnie zgłosiło się, jeśli dobrze pamiętam, 12 z 30 wierzycieli, w tym nie zgłosił się największy, który stanowił ok 50-60% wszystkich moich zobowiązań. Bywały też przypadki, jak ktoś miał mniejszą ilość wierzycieli i nie zgłosili się najwięksi, że pozostali zostali zaspokojenie z masy upadłości, co skutkowało zerowym planem spłaty.
    Ja do niczego nie namawiam, zrobisz jak uważasz 🙂

    #19682
    Szot892
    Uczestnik

    Witam żona wpadła w spirale kredytowa brała nowe chwilówki na spłatę lub na przedłużenia starych nazbierało się tego mnóstwo około 15 na kwotę około 150 tys zł czy jest szansa na upadłość konsumencka?

    #19683
    Anonim
    Nieaktywne

    Przy obecnych przepisach upadłość, jak najbardziej, ale to nie jest jednoznaczne z oddłużeniem.
    Jeśli jest też jakiś powód, dla którego były na początku zaciągane chwilówki, np. na leczenie, z powodu hazardu lub innego uzależnienia itp. przez który można by wykazać nieumyślne zadłużenie, to byłoby to niewątpliwie korzystne w upadłości.
    Jeśli nie, to najlepiej skontaktować się z Panem Mecenasem, który ma duże doświadczenie i może coś doradzić.

    #19684
    Szot892
    Uczestnik

    Aha ale jest szansa na 7 letni plan spłat? Wniosek nie powinien być odrzucony ? To się ciaglo już długi czas a najlepsze jest to że żona tak to ukrywała że nawet się nie domyśliłem. Dopiero teraz wszystko wyszło na jaw jak już nigdzie nie może dostać pożyczki i długi teraz wiszą

    #19685
    Szot892
    Uczestnik

    Żona ma umowę 2900 na rękę na czas nie określony. I pytanie jakie ja mogę mieć przez to problemy z góry dziękuję za odpowiedź

    #19686
    Szot892
    Uczestnik

    Nie mamy żadnego majatku

Przeglądasz 13 wpisów - od 1 do 13 (z 13)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.