Początek upadku

Przeglądasz 8 wpisów - od 1 do 8 (z 8)
  • Autor
    Wpisy
  • #20666
    Goodsensi
    Uczestnik

    Witam drodzy forumowicze. Jestem tu nowy i mam pytanie, a z czasem będzie pewnie nawet parę pytań. 2 tyg temu miałem ogłoszoną upadłość, pare dni po tym zablokowane miałem dwa rachunki bankowe, z czym się liczyłem, no i dziś otrzymałem pismo od Pani syndyk żeby wypełnić majątek, ubezpieczenie itp… następnie odesłać w ciągu 7 dni. Po rozmowie z tą Panią gdy zapytałem czy istnieje ryzyko, że zostanę bez środków do życia to odpowiedziała, że tak i ździwiona, że kancelaria, która pomagała z wnioskiem nie poinformowała mnie o tym (zapewniano mnie, że najniższa krajowa musi pozostać). Zapytałem, więc ją czy mogę zmienić rachunek bankowy, na który wpływała by pensja moja. Najpierw odpowiedziała, że musimy współpracować i lepiej nie kręcić, następnie po namyśle stwierdziła, żebym zmienił, bo i tak ściągnie to z zakładu pracy bezpośrednio. Więc nasuwa mi się pytanie. Czy Syndyk ma możliwość ściągać bezpośrednio z zakładu ? Nie chce sobie robić problemów przez tą zmianę rachunku, żeby to nie wyglądało na jakieś ukrywanie majątku, którego tak naprawdę nie posiadam. Być może dla bardziej doświadczonych osób w tym temacie to głupie pytania, ale proszę o odpowiedź

    #20667
    Anonim
    Nieaktywne

    Oczywiście, ze kwota wolna od zajęcia musi zostać, zakład pracy będzie przesyłał syndykowi to co zostaje powyżej najniższej krajowej, reszta najlepiej do ręki albo na inne wskazane konto(np współmałżonka, można tak zadysponować w zakładzie pracy) bo jeśli wpłynie na twoje zablokowane konta będziesz musiał użerać się z bankami żeby ci to wypłacili, no chyba ,ze założysz konto w nowym banku o ile syndyk też ci go nie zajmie.

    #20668
    Goodsensi
    Uczestnik

    Dziękuję za odpowiedź. Właśnie o to mi chodziło, rachunek bankowy zmieniłem na mojej partnerki, ślubu nie mamy, dzieci mamy. Tylko czy to nie będzie wyglądać na ukrywanie jakiegoś majątku ? Czysto teoretycznie mam szanse otrzymać jeszcze pensję z pracy, która będzie za 2.5 tyg(zanim ja wyśle do Syndyk pismo to 2-3 dni, zanim ona wyśle do pracy to chwile może potrwać) Czy w takim przypadku mogę nic jej nie przeznaczać z tej pensji jeśli mi jej nie zdąży zająć, a wpłynie na konto innej osoby ?

    #20669
    Anonim
    Nieaktywne

    to nie jest żadne ukrywanie majątku, to ta sama pensja i tylko kwotę powyżej najniższej krajowej można zająć to jest ułatwienie sobie odbioru reszty i tyle, tyle co przejdzie na konto partnerki i tak by ci się należało. U mnie syndyk zajął wynagrodzenie męża w pracy 2 dni po wypłacie wiec zakład pracy nie przelał mu nic i szczerze mówiąc nie było na ten temat rozmowy z syndykiem, ale w 2 ,5 tygodnia to ten twój syndyk się raczej wyrobi

    #20682
    Anonim
    Nieaktywne

    Ja osobiście podchodzę sceptycznie jeśli chodzi o przelewanie wynagrodzenia dla parterki/partnera (co innego dla małżonka). Byłem w podobnej sytuacji, zablokowane konto na które wpływa wynagrodzenie, a mieszkałem wówczas z partnerką i mogłem zlecić wypłatę na jej konto, jednak tego nie zrobiłem. Wolałem aby Syndyk zlecił odblokowanie tego konta w banku. Ok, trochę było z tym bujania się, bo bank robił problemy, np osobiste wstawienie się syndyka do banku (w moim przypadku dwukrotne), ale udało się. Zazwyczaj wystarczy pismo syndyka i bank odblokowuje konto.
    Dlaczego, tak zrobiłem? Otóż w kontakcie z Syndykiem, jak i we wszystkich wnioskach nigdy nie wspominałem, że mieszkam z partnerką. Umowa najmu mieszkania była na mnie, żadnych śladów przekierowywania wynagrodzenia na nią. Ma to duże znaczenie przy ustalaniu planu spłaty wierzycieli. Bo wiadomo, tworząc jednoosobowe gospodarstwo domowe ma się mniejszy dochód, jak i większe koszty utrzymania przypadające na jedną osobę. Dzięki temu, przy moich ówczesnych niemałych zarobkach, mogłem wykazać znacznie większe koszty utrzymania, a dzięki temu zmniejszyć ewentualną wysokość rat w psw.
    Na forum był przykład, gdzie upadły został zobowiązany przez sąd do wykazania dochodów swojej partnerki.
    Tak, więc myślę, że warto mieć szerszy kontekst na uwadze.

    Co do pytania o pierwsze wynagrodzenie po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej to, jak już tu na forum niejednokrotnie pisałem, otrzymałem je w całości.
    Upadłość ogłoszona 14.03.2019r., wynagrodzenie otrzymane 26.03.2019 r. 🙂
    Syndyk wysłał widocznie pismo nieco z opóźnieniem, albo w kadrach wynagrodzenia zostały rozliczone dużo wcześniej niż wyszedł przelew.
    Powiem tak, ja się z tą informację nie wychylałem. Miałem jednak na uwadze to, że być może będę musiał te pieniądze zwrócić do masy upadłościowej. Jednak nikt się o nie nie upomniał, a ja dzięki temu byłem ok 3 tyś. do przodu 😀

    #20708
    Goodsensi
    Uczestnik

    U mnie sytuacja jest tego typu, że mamy dzieci i mieszkamy kupe lat razem. Partnerka zarabia najniższą krajową i będę ją dopisywał do tego całego formularzu. Niby telefonicznie Syndyk zezwoliła na zmiane konta, więc i tak zrobiłem. Z tym, że jest to osoba, z którą bardzo ciężko się rozmawia, może dlatego, że to dopiero początek jest i nie poznała mnie jeszcze, sam nie wiem. Do tej pory były tylko trzy krótkie rozmowy z mojej inicjatywy (miałem wątpliwośći przy formularzu, pytania ogólne).

    #20901
    Anonim
    Nieaktywne

    Mam pytanie, została ogłoszona moja upadłość konsumencka w Sądzie. Mam wyznaczonego syndyka. Zapomniałem ująć we wniosku zobowiązania – pożyczki od osoby prywatnej i nie wiem czy też nie powinnem ująć pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Proszę o pomoc, co wtedy.

    #20903
    Anonim
    Nieaktywne

    Zatajenie pożyczki od osoby prywatnej raczej nie powinno Ci przysporzyć problemów z upadłością, bo zawsze możesz się jakoś dogadać z tą osobą. Jednak zatajenie pożyczki, w Twoim przypadku, z ZFŚS może skutkować umorzeniem postępowania upadłościowego.
    Wydaje mi się, że powinieneś niezwłocznie powiadomić o tym syndyka. Na forum były podobne przypadki (można je na pewno znaleźć), w których upadły tak właśnie postępował.

Przeglądasz 8 wpisów - od 1 do 8 (z 8)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.