blazej907

Odpowiedzi forum utworzone

Przeglądajasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)
 • Autor
  Wpisy
 • w odpowiedzi na: upadłość, spadek #19469
  blazej907
  Participant

  Sąd nie uzasadnił postanowienia, więc niestety nie wiem czym się kierował.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 2 months, 2 weeks temu przez blazej907.
  w odpowiedzi na: !! PROŚBA DO UŻYTKOWNIKÓW FORUM !! #19435
  blazej907
  Participant

  Porusze kwestie, o której pisałem w sekcji dotyczącej historii upadłych. Tak trochę o tym szerzej.

  W mojej ocenie prawo upadłościowe absolutnie nie podpowiada na sytuacje osób, które odziedziczyły długi w spadku, a postępowania spadkowe nie są rozstrzygnięte, co w konsekwencji tamuje likwidacje majątku do czasu ustalenia spadkobierców lub działu spadku. Może nawet zdarzyć się tak, ze w trakcie tych postępowań spadkowych umiera jeden z jego uczestników i to postępowanie jest zawieszane do czasu ustalenia jego następców prawnych. Przez takie sytuacje postępowania spadkowe a zatem również postępowania upadłosciowe mogą toczyć się latami a nawet do śmierci upadłego, bo jeśli spadkobiercy również są w podeszłym wieku zegar tyla na ich niekorzyść.

  Paradoksalnie sytuacja takich osób jest dyzo gorsza od typowego upadłego, bo odpowiadają za długi, których te osoby nie zaciągnęły, i nie mogą sobie w żaden racjonalny sposób uzasadnić tego, dlaczego musza bez konca znosić te wszystkie niedogodności związane z upadłością. Po prostu czasami świadomość, ze ponosi odpowiedzialność za swoje czyny bywa kojąca i pozwala lepiej znieść takie postępowanie.

  Ktoś mógłby powiedzieć ze można wyłączyć spadek ale sądy raczej nie podchodzą do wniosków o wyłączenie przychylnie.

  w odpowiedzi na: upadłość, spadek #19434
  blazej907
  Participant

  Taki wniosek składałem 2 lata temu. Sad go oddalił. Teraz jest sytuacja się zmieniła k rozważam taka możliwość. Poczekam jednak na to, co wydarzy się się na posiedzeniu, na które sąd mnie wezwal w zwiazku ze skarga Te odbędzie się w przyszłym tygodniu.

  Co gorsze rodzina tego uczestnika-spadkobiercy jest bardzo duża, a w kręgu spadkobierców są również osoby w bardzo podeszłym wieku. Oblewa mnie zimny pot gdy tylko pomyśle, ze któremu z nich miałoby się umrzeć…

  w odpowiedzi na: wynagrodzenie kuratora a masa upadłości #5204
  blazej907
  Participant

  Po pierwsze nie pozostaje w żądnym stosunku pracy z Sądem pełniąc funkcję kuratora osoby częściowo ubezwłasnowolnionej. Po drugiej jak do tego co napisałeś ma się art. 833 § 1 pkt 6 k.p.c., który stanowi że nie podlega zajęciu świadczenie z pomocy społecznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, oraz art. 36 pkt 1 lit. h tejże ustawy, który stanowi że świadczeniem z pomocy społecznej jest wynagrodzenie należne opiekunowi z tytułu sprawowania opieki przyznane przez sąd.

  Chodzi o to, że z uwagi na brak majątku mojego podopiecznego, zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą, sąd przyznał mi wynagrodzenie ze środków publicznych (od MOPR) na podstawie przepisów stawy o pomocy społecznej, stosując odpowiednio przepisy regulujące kwestie wynagrodzenia opiekuna.

  Z powyższych względów, prawnik MOPR uznał, że wynagrodzenie z tytułu sprawowania funkcji kuratora osoby częściowo ubezwłasnowolnionej, przyzane ze środków publicznych, nie wchodzi do masy upadłościowej.

  Może Pan mecenas będzie mi w stanie pomóc?

Przeglądajasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)