Poniżej wycinek komentarza o egzekucji ze świadczeń pieniężnych z FUS.
Do egzekucji ze świadczeń pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stosuje się przepisy o egzekucji ze świadczeń przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin. Tak wynika z art. 833 § 5 K.p.c. oraz art. 10 § 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2016 r. poz. 599 z późn. zm.).
W myśl powołanych przepisów, przy dokonywaniu potrąceń ze świadczeń pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tj. zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego oraz świadczenia rehabilitacyjnego) stosuje się przepisy ustawy emerytalnej. Z wymienionych świadczeń – po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego – potrąca się m.in. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych:
na zaspokojenie należności alimentacyjnych, do wysokości 60% kwoty zasiłku,
na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, do wysokości 25% kwoty zasiłku.
W razie wystąpienia zbiegu potrąceń, w pierwszej kolejności dokonuje się potrąceń sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności alimentacyjnych, a w drugiej – należności innych niż alimentacyjne.
Proponuję udać się do ogarniętego radcy prawnego, który dobrze umotywuje Twoje pismo w obecnej sytuacji i w pierwszej kolejności odpowiadasz na zarzut syndykowi, a jak dalej będzie twierdził że wyżej wymienione kwoty są mu należne, pozostaje skarga do sędziego komisarza. Z całą pewnością musisz podjąć działanie odnośnie doręczonego pisma, gdyż brak czynności może rzutować na całokształt procesu upadłości.