Zwrot prowizji od wierzyciela podanego do UK

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Zwrot prowizji od wierzyciela podanego do UK

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Autor
  Wpisy
 • #18871
  PolciaK
  Participant

  @ adw. Michał Hajduk
  W dniu 9 lipca 2021 r. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję nr RWR 3/2021, w której uprawdopodobnił stosowanie przez Provident Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów polegającej na nieobniżaniu w przypadku przedterminowej częściowej lub całkowitej spłaty kredytu konsumenckiego całkowitego kosztu kredytu o koszty prowizji i opłaty przygotowawczej, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, co jest niezgodne z art. 49 ust. 1 i 2 ustawy o kredycie konsumenckim oraz może godzić w zbiorowe interesy konsumentów.

  Jednocześnie uprzejmie informujemy, że Klienci, którzy dokonali wcześniejszej całkowitej spłaty pożyczki między dniem 16 maja 2016 r. a dniem 30 sierpnia 2021 r., w celu odzyskania nadpłaconej kwoty mają możliwość złożenia dyspozycji wraz podaniem formy zwrotu (przelew na wskazany numer rachunku bankowego, przekaz pocztowy, potrącenie nadpłaconej kwoty z istniejącą zaległością).
  I teraz moje stanowisko co do tej informacji. Jestem taką właśnie klientką, gdyż w okresie od 2016 do 2019 roku zaciągnęłam i dokonałam wcześniejszej spłaty kilku pożyczek w firmie Provident. Jednakże w 2020 roku zaciągnęłam jeszcze dwie pożyczki w tej firmie i niestety nie spłaciłam ich i złożyłam wniosek o UK. Upadłość ogłoszono mi w marcu 2021, firma Provident została zgłoszona jako mój wierzyciel. Obecnie mam przyznanego syndyka, czekam na projekt planu spłat. I teraz pytanie, czy mam prawo ubiegać się o te nadpłacone kwoty za te spłacone wcześniej pożyczki? Czy jest Pan w stanie powiedzieć coś na ten temat? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

  #18878

  Nie miałem dotychczas do czynienia z tego typu sprawą. Niemniej w toku postępowania upadłościowego jakiekolwiek samodzielne dochodzenie należności z tego tytułu jest wykluczone. Może to uczynić jedynie syndyk. Przy czym roszczenie z tego tytułu wchodzi do masy upadłości i ewentualnie otrzymane środki zostaną przejęte przez syndyka.

  #18879
  Kevin
  Participant

  A co w przypadku jak syndyka już nie ma i się spłaca PSW? Wtedy można wystąpić o zwrot prowizji?

  #18882
  Kevin
  Participant

  PolciaK, napisz do mnie na maila w tej sprawie.
  suns7@wp.pl

  #18883

  @Kevin
  W takiej sytuacji nie widzę żadnych przeciwskazań.

  #18884
  kmaro08
  Participant

  @PolciaK zgodnie z tym co napisał Pan Mecenas, poczekaj na uprawomocnienie się PSW. Jak już nie będzie syndyka wtedy składaj reklamacje o zwrot środków z tytułu wcześniejszej spłaty wraz z odsetkami za zwłokę. Ja tak zrobiłem w ubiegłym roku.

  #18885
  PolciaK
  Participant

  Bardzo dziękuję za informację

  #18886
  perse
  Participant

  kmaro08, o kurcze i faktycznie ci zwrócili?,pomimo,ze w następnych pożyczkach są wierzycielem ujętym w planie spłat?
  i następne pytanie jak pisałeś reklamacje miałeś wszystkie nr umów,daty itd? bo ja spłaciłam im kilka pożyczek przed czasem i z tego co pamiętam rozliczenie było beznadziejne,ale tych spłaconych umów już nie posiadam.

  #18887
  Kevin
  Participant

  banki zwracaja bez problemu, nie wiem jak to ejst z providentem, ale warto powalczyc z nimi, a jak beda oporni to nawet isc do sadu.
  Po umowy to napisz do nich, zeby CI udostepnili kopie.

  #18888
  kmaro08
  Participant

  @perse u mnie akurat tak się złożyło, że te 3 podmioty nie były wierzycielami ujętymi w psw. U mnie również jeden bank zwrócił środki bez problemu, a wystarczyła zwykła reklamacja złożona w banku z prośbą o zwrot środków z tytułu wcześniejszej spłaty (bez uzasadnienia). Druga reklamacja też dotyczyła odsetek za zwłokę – kredyt spłacony 2-3 lata temu. Również rozpatrzona pozytywnie.
  Co do dwóch kolejnych podmiotów to były to chwilówki. W jednym przypadku wystarczyło złożenie reklamacji z uzasadnieniem – co, gdzie i kiedy wraz z wyliczoną przeze mnie nadpłatą. Środki zwrócili. W drugim (firma Asaa), niestety, nie pomogło nawet kilkukrotne wezwanie do zapłaty. Ba, nie pomógł nawet wcześniejszy wyrok UOKIK. Mogłem się sądzić z nimi i z tego co się dowiadywałem sprawa niemal pewna do wygrania, jednak z uwagi na czas oczekiwania postanowiłem sprzedać należność jednej z firm za ok 40% 😉

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.