Zobowiązania wobec os. prywatnych a plan spłat

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Zobowiązania wobec os. prywatnych a plan spłat

Przeglądajasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
  • Autor
    Wpisy
    zlotysenat
    Participant

Cześć, mam do Was lub do Pana Michała pytanie dotyczące następującej sytuacji.

Kilka lat przed postanowieniem sądu pożyczyłem od znajomej pieniądze. Obiecałem oddać w określonym czasie jednak ze względu na moją sytuację finansową było to niemożliwe o czym ją poinformowałem. Niestety te pieniądze stały się kością niezgody.

Po tym jak Sąd wydał prawomocne postanowienie w mojej sprawie otrzymałem od Syndyka korespondencję, która była do niego przekierowywana w tkacie procesu upadłościowego i okazało się, że w paczce jest także list od pełnomocnika (adwokata) tej znajomej z nakazem zwrotu środków.

Ta wierzytelność nie była wykazana we wniosku, ale sądzę że syndyk po otrzymaniu pisma o polubownym rozwiązaniu sprawy poinformował stronę o mojej sytuacji i prowadzonym postępowaniu.

Podejrzewam, że po stronie znajomej na tym etapie zakończyła się chęć walki o te pieniądze a prawomocnej decyzji sądu i w planie spłat nie ma mowy o tym zadłużeniu.

Jednak, z różnych względów osobistych zależy mi na tym aby oddać jej te pieniądze. Po zakończonym postępowaniu moja sytuacja finansowa jest stabilna i pozwala na to aby oddawać jej te środki w ratach.

Moje pytanie:
    Czy to może negatywnie wpłynąć na moją sytuację w chwili gdyby sąd otrzyma taką informację?
    Nie zakładam, że tak się stanie ale bywa różnie.
    Czy mogę to zrobić?
    Czy po zakończonym postepowaniu sam zarządzam majątkiem a dla sądu istotne jest tylko to abym regulował plan spłat?

Po zakończeniu postępowania upadłościowego można dowolnie rozporządzać swoim majątkiem. Można nawet „spłacić” wierzycieli, których wierzytelności zostały umorzone.

kmaro08
    Participant

A to nie jest tak, że w tym przypadku jest świadome zatajenie zobowiązania i nie wykazanie go we wniosku o upadłość?

Mowa jest o zobowiązaniach ujawnionych w toku postępowania i ewentualnie umorzonych na skutek jego przeprowadzenia. @zlotysenta chce jest spłacić po zakończeniu procedury pomimo ich umorzenia.

zlotysenat
    Participant

Ze względu na ilość moich zobowiązań, na etapie złożenia wniosku faktycznie to zobowiązanie nie zostało w nim wykazane.
    Zapomniałem o nim, tym bardziej że nie byłem w tamtym czasie upomniany o zwrot.

Natomiast w toku postępowania, do syndyka trafiło zawiadomienie od pełnomocnika znajomej o nakazie zwrotu wierzytelności, w związku z tym uznaję, że ta informacja została ujawniona na długo przed ustaleniem ostatecznej listy wierzycieli i zakończeniem postepowania sądu.

Wydaje mi się, że jedną z funkcji przekierowania korespondencji bezpośrednio do syndyka jest ograniczenie możliwości zatajenia informacji.

perse
    Participant

no tak ,ale możesz ten prywatny dług spłacić jeśli jest on zgłoszony do syndyka przez pełnomocnika po całkowitym zakończeniu upadłości,tj po wykonaniu planu spłaty i całkowitym zakończeniu sprawy,a to pewnie potrwa parę lat

Przeglądajasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.