Zobowiązania wobec os. prywatnych a plan spłat

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Zobowiązania wobec os. prywatnych a plan spłat

Przeglądajasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
 • Autor
  Wpisy
 • #19202
  zlotysenat
  Participant

  Cześć, mam do Was lub do Pana Michała pytanie dotyczące następującej sytuacji.

  Kilka lat przed postanowieniem sądu pożyczyłem od znajomej pieniądze. Obiecałem oddać w określonym czasie jednak ze względu na moją sytuację finansową było to niemożliwe o czym ją poinformowałem. Niestety te pieniądze stały się kością niezgody.

  Po tym jak Sąd wydał prawomocne postanowienie w mojej sprawie otrzymałem od Syndyka korespondencję, która była do niego przekierowywana w tkacie procesu upadłościowego i okazało się, że w paczce jest także list od pełnomocnika (adwokata) tej znajomej z nakazem zwrotu środków.

  Ta wierzytelność nie była wykazana we wniosku, ale sądzę że syndyk po otrzymaniu pisma o polubownym rozwiązaniu sprawy poinformował stronę o mojej sytuacji i prowadzonym postępowaniu.

  Podejrzewam, że po stronie znajomej na tym etapie zakończyła się chęć walki o te pieniądze a prawomocnej decyzji sądu i w planie spłat nie ma mowy o tym zadłużeniu.

  Jednak, z różnych względów osobistych zależy mi na tym aby oddać jej te pieniądze. Po zakończonym postępowaniu moja sytuacja finansowa jest stabilna i pozwala na to aby oddawać jej te środki w ratach.

  Moje pytanie:
  Czy to może negatywnie wpłynąć na moją sytuację w chwili gdyby sąd otrzyma taką informację?
  Nie zakładam, że tak się stanie ale bywa różnie.
  Czy mogę to zrobić?
  Czy po zakończonym postepowaniu sam zarządzam majątkiem a dla sądu istotne jest tylko to abym regulował plan spłat?

  #19208

  Po zakończeniu postępowania upadłościowego można dowolnie rozporządzać swoim majątkiem. Można nawet „spłacić” wierzycieli, których wierzytelności zostały umorzone.

  #19220
  kmaro08
  Participant

  A to nie jest tak, że w tym przypadku jest świadome zatajenie zobowiązania i nie wykazanie go we wniosku o upadłość?

  #19221

  Mowa jest o zobowiązaniach ujawnionych w toku postępowania i ewentualnie umorzonych na skutek jego przeprowadzenia. @zlotysenta chce jest spłacić po zakończeniu procedury pomimo ich umorzenia.

  #19356
  zlotysenat
  Participant

  Ze względu na ilość moich zobowiązań, na etapie złożenia wniosku faktycznie to zobowiązanie nie zostało w nim wykazane.
  Zapomniałem o nim, tym bardziej że nie byłem w tamtym czasie upomniany o zwrot.

  Natomiast w toku postępowania, do syndyka trafiło zawiadomienie od pełnomocnika znajomej o nakazie zwrotu wierzytelności, w związku z tym uznaję, że ta informacja została ujawniona na długo przed ustaleniem ostatecznej listy wierzycieli i zakończeniem postepowania sądu.

  Wydaje mi się, że jedną z funkcji przekierowania korespondencji bezpośrednio do syndyka jest ograniczenie możliwości zatajenia informacji.

  #19357
  perse
  Participant

  no tak ,ale możesz ten prywatny dług spłacić jeśli jest on zgłoszony do syndyka przez pełnomocnika po całkowitym zakończeniu upadłości,tj po wykonaniu planu spłaty i całkowitym zakończeniu sprawy,a to pewnie potrwa parę lat

Przeglądajasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.