Zmiana przepisów? Od 01.2018

Forum Fora Upadłość przedsiębiorcy Zmiana przepisów? Od 01.2018

Ten temat zawiera 2 odpowiedzi, ma 2 głosy, i został ostatnio zaktualizowany przez dracula dracula 1 rok, 4 miesiące temu.

Przeglądajasz 3 wpisy - od 1 do 3 (z 3)
  • Autor
    Wpisy

Backardus
    Participant

Witam,

mam pytanie odnośnie składania wniosków o upadłość byłego przedsiębiorcy.
    Nie złożyłem „w terminie” wniosku o upadłość jako przedsiębiorca, a na tą chwilę informacji jest dużo sprzecznych co do reakcji sądów w tej sprawie.
    Podobno od stycznia 2018 mają zmienić się przepisy i niezłożenie wniosku w terminie jako przedsiębiorca ma już nie być przeszkodą w składaniu wniosku o upadłość konsumencką. Czy jest to prawda?

Dodatkowo jak ma się złożenie wniosku o upadłość konsumencką do pełnienia funkcji członka zarządu? Przeszkadza, czy nie przeszkadza?
    Będę musiał zrezygnować z tej funkcji? Czy może będę miał taką rezygnację narzuconą?

Pozdrawiam,

Backardus
    Participant

Prawdopodobnie nieprecyzyjnie określiłem sytuację.
    Od 2008 do 2016 roku prowadziłem jednoosobową działalność gospodarczą, na której niestety powstały zobowiązania.
    Długi już dawno zostały sprzedane dalej, więc bezpośrednio u pierwotnych wierzycieli nie ma już nic.
    W zarządzie spółki zasiadam od 2013 r., ale spółka nie zamierza ogłaszać upadłości, tylko ja jako konsument.
    JDG już jest zamknięta, ale gdzieś wyczytałem, że zasiadanie w zarządzie sp. z o.o. jest również traktowane jako działalność gospodarcza…

dracula
    dracula
    Participant

Przyznam szczerze, że nie wiem jak jest z tymi zmianami, a też jestem tym zainteresowany. Co do pełnienia funkcji prezesa zarządu w spółce (na jakiej podstawie pełnisz tę funkcję? umowa o pracę? kontrakt menadżerski) co myślę, że nie powinno to stanowić przeszkody dla uk. Trzeba jednak liczyć się z tym, że sąd może badać stan spółki, bo podobnie jak przy jdg, na prezesie ciąży obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Jeśli byłeś prezesem w innych spółkach, ich też to dotyczy.

Przeglądajasz 3 wpisy - od 1 do 3 (z 3)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.