Zmiana pracy przed ustaleniem planu spłaty

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Zmiana pracy przed ustaleniem planu spłaty

Ten temat zawiera 11 odpowiedzi, ma 4 głosy, i został ostatnio zaktualizowany przez  Karo123 2 tygodnie, 1 dzień temu.

Przeglądajasz 12 wpisów - od 1 do 12 (z 12)
  • Autor
    Wpisy

Karo123
    Participant

Witam, we wrześniu zeszłego roku sąd ogłosił moją upadłość konsumencka ( osoba fizyczna Nieprowadząca działalności)
    Mój ówczesny pracodawca nie dostał oficjalnego pisma w tej sprawie, ale sama osobiście powiedziałam mu o tej sytuacji
    przez co byłam szykanowana, szefowa mówiła o tym przy klientach i współpracownicach, kiedy brakowalo np 1 zł w kasie
    Szydzili, że tylko ja mam problemy finansowe i kto inny jak nie ja mógł to zabrać.
    Zarabialam najniższa krajowa, złożyłam wypowiedzenie i miesiąc czasu przebywałam
    na zwolnieniu lekarskim od psychiatry, bo już nie miałam siły tam chodzić. Od razu
    po skończonym wypowiedzeniu zaczęłam nowa prace, ale z obawy o powtórkę nie
    poinformowała pracodawcy o sytuacji, ale teraz zastanawiam się, czy powinnam poinformować syndyka, moje zarobki
    nie uległy zmianie, dalej zarabiam najniższa krajowa. Nowa prace mam od 1 kwietnia a kilka dni temu
    podpisałam listę wierzycieli. Dobrowolnie na koszty postępowania wpłacam 100 zł miesięcznie.

moskit
    Participant

O zmianie pracy należy poinformować syndyka. Warto też powiedzieć o przykrościach doświadczanych w poprzedniej pracy.
    Takie postępowanie to po prostu skandal. Generalnie sprawa nadawała się do wytoczenia powództwa o stosowanie mobbingu.

Karo123
    Participant

Wiem, że skandal, ale poinformowałam wtedy szefowa o tym, bo jakiś czas musiałam brać wypłatę w gotówce. Teraz mam zgodę syndyka na używanie konta bankowego, więc w nowej pracy nie wspomniałam, że jestem w trakcie postępowania upadłościowego.
    Jeżeli zgłoszę syndykowi zmianę pracy mailowo plus skan umowy, że zarabiam najniższa krajowa to on powiadomi mojego pracodawcę nowego? Poprzednia szefowa twierdziła, że nie dostała żadnego powiadomienia od syndyka…

moskit
    Participant

Pracodawcy oczywiście informować nie trzeba, a jak widać po wielu przypadkach nawet jest to nie wskazane. Skoro syndyk poprzednio nie zawiadamiał pracodawcy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak samo będzie teraz.

karol123
    Participant

1) Syndyk do nowej pracy może (nawet powinien) pismo wysłać. Nawet powinien pomimo zarabiana najniższej krajowej. Bo np. są bonusy nagrody różne które podlegają zajęciu. Jak nie wyśle pracodawca nic nie wie. I masz bonus powyżej najniższej. Który podlega zajęciu. I pracodawca, który nic nie wie. Nic nie robi. A powinien.

2) Nie masz prawa sama podejmować decyzji o zmianie pracy / wypowiadać umowę o pracę w trakcie postępowania. Jedyne co Cię może uratować to fakt zarabiana pensji minimalnej / niepodlegającej zajęciu + szykanowanie w byłej pracy (o ile masz na to dowody). Upadły nie może podejmować działać mogących pogorszyć swoją sytuację. Ja na miejscu Twojego syndyka napisał bym pismo o tym do sądu. To trochę tak jak zawieranie kredytów w trakcie upadłości. Upadły ma prawo zawierać jedynie proste czynności dotyczące życia codziennego. De facto syndyk może czytać Twoje listy. Reprezentować Cię w sądzie dysponować Twoim mieniem. A dochód z pracy jest mieniem. Rezygnując z pracy pozbawiasz wierzycieli środków, które im się należą.

3) Syndyk nie poinformował pracodawcy. Primo to nie Twoja sprawa. W obowiązkach upadłego nie ma nigdzie pilnowanie syndyka. Można z ostrożności poinformować sędziego komisarza o tym fakcie. Będziesz miała wtedy przeciwko sobie syndyka. Można to zrobić w formie skargi / prośby o zmianę syndyka.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 2 tygodnie, 2 dni temu przez  karol123.

karol123
    Participant

Niektórzy tego nie rozumieją. Upadły jest ubezwłasnowolniony. Nie ma prawa korzystać swobodnie z konta w banku bez zgody syndyka. Dostawać spadków darowizn. Robić innym darowizny. Brać kredytów. Kupować samochodów komputerów mieszkań. Skoro ktoś nie ma prawa dysponować mieniem nie może też rezygnować z pracy. Moim zdaniem jakby syndyk się uparł to mógłby pójść do sądu i cofnąć to wypowiedzenie. Wnosząc że było bezskuteczne. Albo nawet zażądać umorzenie postępowania upadłościowego. To jest tak jak ukrywanie majątku. Dajmy na to mam pracę i zarabiam 10 tyś. Do masy spływa połowa tego. Rezygnuję z pracy. To pozbawiam wierzycieli środków.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 2 tygodnie, 2 dni temu przez  karol123.

karol123
    Participant

Co innego jak upadły zostaje zwolniony. To inna bajka. Ja tego nie mówię tak za przeproszeniem od czapy. Miałem ofertę lepszej pracy. I syndyk mi zabronił rezygnować z mojej pracy. Powiedział że powiadomi sędzią komisarz.

Karo123
    Participant

Nie dostaje premii ani nic dodatkowego, przez poprzednie szykany w pracy, która zmieniłam psychiatra wysłał mnie na miesięczne zwolnienie lekarskie… Prace zmieniłam 1.5 miesiąca temu nawet mi do głowy nie przyszło żeby informować syndyka, skoro zarobki się nie zmieniły… Co się stanie jeśli w ogóle nie powiadomię syndyka? Nie chce żeby przez to cofnieto mi upadłość, syndyk nie powiedział mi, że mam zakaz zmiany pracy 🙁

Karo123
    Participant

Ponadto zachowałam ciągłość w zatrudnieniu, więc nie wpłynęło to na moje dobrowolne wpłaty na koszty postępowania…

karol123
    Participant

Ja nie wiem. Może w Twojej sytuacji nic się nie stanie. Ale generalnie trzeba uważać na takie rzeczy.

Aldonaa
    Participant

Do rozprawy o ustalenie psw potrzebne będzie zaświadczenie o dochodach. Więc sprawa zmiany pracy wyjdzie,
    Powiadom syndyka o tej zmianie. Zapytaj czy jest możliwość aby o upadłości nie informował nowego pracodawcy (bo masz szczególny powód). Powiedz, że jeżeli on uzna za konieczne to będziesz wysyłać mu wyciągi z konta na potwierdzenie, że wpływa tylko najniższa krajowa.

Karo123
    Participant

Powiadomię go na początku lipca… Wtedy kiedy przejdę na umowę na dłużej. U poprzedniego pracodawcy miałam do września 2019 a u tego mam okres próbny do końca czerwca. Ale wczoraj już dowiedziałam się, że moja umowa zostanie przedłużona. Więc wyślę maila do syndyka że skanem umowy jak dostanę umowę na dłuższy czas niż do września, zeby widział że mam zapewniona pracę dłużej Niz u poprzedniego pracodawcy… Dziękuję wszystkim za porady.

Przeglądajasz 12 wpisów - od 1 do 12 (z 12)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.