Zestawienie dochodów i wydatków rodziny

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Zestawienie dochodów i wydatków rodziny

Ten temat zawiera 13 odpowiedzi, ma 5 głosów, i został ostatnio zaktualizowany przez  Howard80 1 tydzień, 5 dni temu.

Przeglądajasz 14 wpisów - od 1 do 14 (z 14)
  • Autor
    Wpisy

Howard80
    Participant

W lutym złożyłem wniosek o psw. W załączniku zestawienie dochodów i wydatków rodziny. Sprawa o psw do dnia dzisiejszego nie odbyła się. W między czasie urodziło mi się dziecko. Zmianie uległy dochody i wydatki żony. Czy w tej sytuacji powinienem napisać wniosek do sądu o aktualizację takiego zestawienia? Czy może czekać cierpliwie na sprawę i w czasie rozprawy przedstawić sędziemu jak to się ma obecnie?

moskit
    Participant

Warto takie uzupełnienie wysłać. Będzie przynajmniej szansa 🙂 , że sąd zapozna się z informacjami przed rozprawą.
    Ostatecznie i tak na rozprawie sędzia będzie pytał, czy wniosek jest podtrzymany, czy chce się coś dodać/zmienić itp.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 tygodnie temu przez  moskit.

Howard80
    Participant

Z tego co słyszałem rozprawy o psw czasem są niejawne. Zależy od sądu… Wtedy nie będę miał szansy odpowiedzieć osobiście sędziemu

moskit
    Participant

Też tak słyszałem, ale to rzadkość.

karol123
    Participant

Ja bym pominął żony dochody. Nie masz obowiązku ich znać. Ani ujawniać. Co to kogo obchodzi? Po kiego grzyba takie dokumenty tworzyć???? Jaka by sąd zapytał (w co wątpię) to żona nie mówi Ci ile zarabia i nie partycypuje w wydatkach. I tyle.

Dajesz wierzycielom materiał na siebie. Ja we wniosku o psw napisałem tylko ile zarabiam i że mam bardzo dużo wydatków bo mam dziecko niepełnosprawne. I dlatego wnioskuje tyle i tyle. Nie wgłębiałem się w szczegóły…

Trochę sprytu. Ludzie.. Dajecie wierzycielom wszystko na tacy. A potem płaczecie że wysoki psw. Im mniej informacji tym lepiej. Jak sąd będzie chciał to zapyta.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 2 tygodnie, 5 dni temu przez  karol123.
    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 2 tygodnie, 5 dni temu przez  karol123.

Guana32
    Participant

@howard80 – jak masz jakieś, rachunki, papiery które mogą obniżyć rate psw to ja bym wysyłał.
    Ja przy pisaniu wniosku opisałem że córka potrzebuje rehabilitacji itd tylko w momencie składania wniosku nie miałem rachunków. Miałem je dołaczyć na rozprawie do wniosku a tutaj niespodzianka, rozprawa była niejawna i sędzina podważyła te koszta uznając że skoro nie dodałem rachunków to ona nie może je brać pod uwagę. Więc pozostało mi albo zaakceptować psw albo pisać zażalenie do w instancji i je przeciągać.
    O żonie nie pisz nic bo sąd może zdecydować że żona może się dokładać do utrzymania.

Aniela
    Participant

Zgadzam się ze swoimi przedmówcami :).Niestety podałam dochody mojego partnera, 500 plus i wszystko inne. Na razie nie pracuję i sąd podciągnął to po wspólne gospodarstwo. Wyliczył również na podstawie ofert z urzędów pracy (bez kwalifikacji, na umowę zlecenia itd.), nie biorąc pod uwagę mojego stanu zdrowia, 400 zł przez 36 miesięcy i po 100 zł na 30 miesięcy na poczet kosztów sądowych. Odwoływałam się, ale bezskutecznie :). Ale i tak jestem szczęśliwa, że to już koniec. Teraz czekam na uprawomocnienie się wszystkiego i będę mogła podjąć pracę na zlecenie na razie, która może później przekształci się w działalność. Niestety do tej pory nie miałam na to szansy. I sąd nie chciał tego słuchać. Dla sądu podjęcie pracy w charakterze opiekuna kolonii bez kursu uprawniającego do wykonywania tej pracy, to nie problem :).

karol123
    Participant

O Boże. A po co podawać dochody partnera??? Równie dobrze mogłabyś powiedzieć, że partner nie pracuje. Albo że nic nie wiesz. I tyle. A jak podałaś dochody. To sąd oczywiście je uwzględnił. Co za brak rozsądku. Dochody obcego faceta (sorry ale formalnie nie męża) sąd zalicza i Ci zawyża psw. Masakra.

Ludzie ale Wy jesteście naiwni. Myślicie, że im więcej powiecie to tym lepiej. Robicie sobie gorzej. Żaden sąd nie jest w stanie w sprawie upadłości Anieli zmusić jej partnera do ujawnienia swoich dochodów. A potem płacz, że duży PSW.

Aniela ja Cię przepraszam. Ty się nie gniewaj. Po prostu jak przeczytałem, to się zagotowałem.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 2 tygodnie, 2 dni temu przez  karol123.

Aniela
    Participant

Karol123, ależ ja się nie gniewam. Powiem Ci, że ja nie chciałam tego podawać. Ale po pierwszy na tym forum dowiedziałam się, że powinnam podać, a po drugie syndyk wysunął taką sugestię. A po trzecie to ja na rozprawie nie chciałam o tym mówić, we wniosku też o tym nie pisałam. Ale sędzia mnie o to zapytała. Także widzisz :).

karol123
    Participant

Trzeba było powiedzieć, że nie wiesz… Partner nie daje Ci pieniędzy. Nie mówi. Koniec. A to że debile na tym forum piszą idiotyzmy to też musisz mieć swój rozum.

moskit
    Participant

@karol123
    „Jak by sąd zapytał (w co wątpię) to żona nie mówi Ci ile zarabia i nie partycypuje w wydatkach”

Niestety nie jest to takie proste.
    Istnieje coś takiego jak obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny. Jeśli małżonek pracuje jest to partycypowanie w kosztach utrzymania. Małżonek może dochodzić tego na drodze sądowej, niezależnie od tego, czy rodzinę tworzą małżonkowie i dzieci będące na ich utrzymaniu, czy też w rodzinie dzieci takich nie ma. Jeśli małżonek ne pracuje to można się tłumaczyć, że opiekuje się dziećmi, domem itp. Dlatego tekst jak napisałeś to moim zdaniem proszenie się o kłopoty. Brak dochodzenia tego obowiązku poprzez pokrywanie części kosztów utrzymania prowadzi do powiększania się stanu niewypłacalności, co może być uznane za przesłankę do umorzenia postępowania upadłościowego.

karol123
    Participant

Dobrze zgoda. Ale nie ma obowiązku ujawniana pensji małżonka. NIKT nie może do tego zmusić. Ale ok. Może masz rację.

moskit
    Participant

Jeśli znamy zarobki małżonka i sąd zapyta się o nie prawo nakazuje podanie ich wysokości. Czy ludzie zatajają prawdę lub zasłaniają się niepamięcią? owszem 🙂
    Na szczęście sąd nie może zmusić małżonka/partnera do partycypowania w większym stopniu w wydatkach „bo np jest w lepszej sytuacji materialnej i powinien wziąć na siebie ciężar utrzymania rodziny/związku”.

Howard80
    Participant

W moim przypadku było tak że w swoim wniosku o psw zamieściłem tylko swoje dochody i wydatki. Natomiast syndyk w swoim wniosku wcisnąl też zarobki żony.
    To że z dniem ogłoszenia upadłości powstaje rozdzielnosc nie znaczy że biorę z żoną rozwód. Teraz gdy dostaje połowę mniejsza pensje tym bardziej planuje z żoną wydatki biorąc pod uwagę moja dole i jej pensje. Fakt… Nikogo nie powinno to interesować. Ale logika podpowiada że sąd nie lyknie ściemy że nie wiem ile żona zarabia.

Przeglądajasz 14 wpisów - od 1 do 14 (z 14)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.