Zawieszenie postępowania sądowego, a dług

Forum Fora Przepisy prawa upadłościowego Zawieszenie postępowania sądowego, a dług

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Autor
  Wpisy
 • #4355
  cymelia
  Participant

  Przed ogłoszeniem upadłości dostałam decyzję wymiarową ZUS od której sie odwołałam.Ujęłam to we wniosku jako wierzytelność sporną.Po ogłoszeniu upadłości zgodnie z art.174§1 pkt.4 syndyk wystąpił o zawieszenie sprawy.ZUS zgłosił swoją wierzytelność bardzo zaniżoną za inny okres, ale nie ujął tej należności, bo chyba wg.nich nie mam długu bo nie mam wyroku.Teraz mam zatwierdzić listę wierzytelności, a mnie zalezy na uznaniu tego dlugu z decyzji. Jak to teraz wymagane ode mnie zatwierdzenie wierzytelności zgłoszonej przez ZUS ma się do tej zawieszonej sprawy sądowej.Kiedy maja zastosowanie art.które znalazłam: art. 180. § 1.pkt.5 a,b.Kpc, Art.145.1. Ustawy Upadł. Obawiam się zostać z tą sprawą i tym długiem, po zakonczeniu procedury upadłościowej 🙁
  P.Mecenasie bardzo proszę o wyjasnienie co można zrobić w tej sytuacji,jak to ująć na liście wierzytelności ?

  #4357
  anheros
  Participant

  Moim zdaniem jeśli wierzyciel nie zgłosił się do jakiegoś długu – to jego problem.

  #4361
  cymelia
  Participant

  Wierzyciel, czyli ZUS zgłosił się, ale nie odniósł się i nie podał wartości dot.wydanej decyzji wymiarowej w spr.której toczyło sie postepowanie sadowe.Zostało zawieszone,Syndyk nie zamierza brać udziału w sprawie,ja tej sprawy nie wygram jeżeli zostanie odwieszona po procesie upadłości i bedę sama się reprezentować, nie chcę zostać z tym długiem. Nie wie co robić, bo powinnam odnieść się i ustosunkować do listy wierzytelności, a na niej tylko ZUS.

  #4362
  Wilkolak
  Participant

  Rozumiem że ta sporna wierzytelność dotyczy okresu sprzed ogłoszenia upadłości, tak? W związku z tym jak będzie już prawomocne postanowienie o umorzeniu zobowiązań, wówczas również i ta wierzytelność podlega tej decyzji.

  #4363
  anheros
  Participant

  Wszystkie długi powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości ulegają umorzeniu na koniec.
  O reszcie niech się Mecenas wypowie, nie wiem.

  #4364
  Wilkolak
  Participant

  Wszystkie długi powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości ulegają umorzeniu na koniec.
  O reszcie niech się Mecenas wypowie, nie wiem.

  Zgadza się, aczkolwiek w tym przypadku sytuacja jest o tyle skomplikowana, że tego długu na ten moment nie ma: zus nie wydał ostatecznej decyzji z tego co pisze koleżanka. Niemniej jednak jest jak piszesz.

  To jest bardzo korzystne działanie upadłości: a mianowicie z chwilą 'ostatecznej upadłości' wszelkie instytucje które mogą nas kontrolować wstecz (np. zus, us, etc.) nie mają co szukać i mamy święty spokój…

  #4365
  cymelia
  Participant

  Dzięki panowie za pomoc 🙂
  Mam nadzieję że p.mecenas zechce podpowiedzieć coś wiecej na temat długu z zawieszonej sprawy, bo mam teraz zatwierdzić wierzytelność ZUS zgłoszoną z innego tytułu, a nie obejmuje tego długu ze sprawy.

  #4378
  moskit
  Participant

  Nie wszystkie długi powstałe przed ogłoszeniem upadłości podlegają umorzeniu.
  Art. 491.21 PU
  „Nie podlegają umorzeniu zobowiązania o charakterze alimentacyjnym, zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny, a także do wykonania obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie, jak również zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem oraz zobowiązania, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.”


  @cymelia

  Ciekawa sprawa. Wg mnie skoro ZUS dochodził wcześniej wierzytelności, która powstała przed ogłoszeniem upadłości, a teraz nie podał jej do wniesienia na listę wierzytelności, będzie podlegała umorzeniu.

  #4380
  anheros
  Participant

  no tak – ale chodziło mi o wskazaną sprawę z ZUSu

  #4382
  moskit
  Participant

  Domyśliłem się. W końcu siedzisz w tym już trochę czasu, więc nie sądziłem że byś o tym nie wiedział, ale wolałem doprecyzować dla innych czytelników, żeby nie wyciągnęli błędnych wniosków.

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.