Zawieszenie działalności a upadłość konsumencka

Forum Fora Upadłość przedsiębiorcy Zawieszenie działalności a upadłość konsumencka

Ten temat zawiera 6 odpowiedzi, ma 5 głosów, i został ostatnio zaktualizowany przez  adw. Michał Hajduk 2 lata, 6 miesiące temu.

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
 • Autor
  Wpisy
 • #100

  przedsiebiorca
  Participant

  Dzień dobry!
  A czy ja dobrze trafiłem? Bo prowadziłem działalność od połowy 2013 roku, ale jest zawieszona. Czyli rok od zaprzestania minął. Ale gdzieś czytałem że skoro zawieszenie to według prawa nadal mam firmę. To nie mogę zgłosić upadłości jako konsument a mogę jako upadłość firmy? To jednoosobowa działalność była.

  pozdrawiam i dziękuję

  #101

  Niestety na chwile obecną nie ma Pan zdolności do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. W stosunku do Pana może zostać ogłoszona upadłość ale na zasadach ogólnych, tj. dla przedsiębiorców.
  Zdolność do ogłoszenia upadłości konsumenckiej nabywa się dopiero po upływie roku licząc od daty zaprzestania działalności gospodarczej i wykreślenia jej z rejestru. Tak długo jak Pana działalność nie zostanie wykreślona z rejestru, tak długo nie zacznie biec roczny okres uprawniający do ubiegania się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
  Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJTUTAJ

  #102

  przedsiebiorca
  Participant

  okej dziekuje. przeczytalem Pana artykul i juz rozumiem w czym rzecz, chociaz wydaje mi sie to dziwne bo nie prowadze tej dzialalnosci i nie mam z niej przychodow. Ale coz poradzic. dziękuję za link.
  pozdrawiam

  #2100

  kracek
  Participant

  Witam, niestety podany link juz nie działa.Mam tylko pytanie czy po ogłoszeniu upadłości i ewentualnym oddłużeniu względem zaległych składek zus z prowadzonej niegdys dzialalnosci (zamknietej ponad 7 lat temu ) mozna zalozyc dzialalnosc gospodarcza czy w gre wchodzi tylko praca na etat?Czy na dzien dzisiejszy nadal obowiazuje roczna karencja na oddluzenie po zamknieciu DG? bardzo dziekuje za odpowiedz.

  #2104

  anheros
  Participant

  Po zakończeniu – a nawet Mecenas pisał, że „już” po zatwierdzeniu planu spłat – można WSZYSTKO, nawet zakładać DG.
  Roczna karencja od 1.1.16 nie obowiązuje – wystarczy 1 dzień po zamknięciu DG.

  #2477

  chemist
  Participant

  Witam serdecznie,
  chciałbym wrócić jeszcze do kwestii upadłości przedsiębiorcy i osoby fizycznej. Prowadzę działalność gospodarczą, która przynosi zyski. Z tej działalności nie jestem jednak w stanie spłacać rat kredytu, co nastąpiło w okresie prowadzenia działalności. Jestem natomiast w stanie utrzymać rodzinę. Nie mam też żadnych niespłaconych zobowiązań wynikających z prowadzenia działalności. Czy w takim przypadku również muszę ogłaszać upadłość przedsiębiorcy, czy też zamknąć, jakby nie było rentowną działalność i złożyć wniosek o upadłość konsumencką?
  Pozdrawiam
  Marek

  #2508

  Przy jednoosobowej działalności gospodarczej nie ma znaczenia jakie zobowiązania są niespłacane. Brak spłaty zobowiązań „prywatnych” rodzi takie same konsekwencje dla przedsiębiorcy, jak zaległości bezpośrednio związane z prowadzaną działalnością. Zatem utrata zdolności do regulowania zobowiązań „prywatnych” również rodzi stan niewypłacalności ze wszystkimi tego konsekwencjami prawnymi.

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.