Zawarcie ugody z wierzycielem po złożeniu wniosku o upadłość w sądzie.

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Zawarcie ugody z wierzycielem po złożeniu wniosku o upadłość w sądzie.

Przeglądasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
  • Autor
    Wpisy
  • #953
    Aniela
    Uczestnik

    Panie Mecenasie, proszę o radę. 31 grudnia minionego roku złożyłam wniosek o upadłość jeszcze na starych zasadach (jestem byłym przedsiębiorcą, który nie złożył wniosku o upadłość przedsiębiorcy). W styczniu złożyłam sprzeciw od nakazu zapłaty jednego z wierzycieli podnosząc w tym sprzeciwie przedawnienie roszczenia i w tym tygodniu otrzymałam propozycję zawarcia ugody ze strony wierzyciela. Rozprawę sąd wyznaczył na 15 kwietnia br. Nie wiem co robić, bo nie wiem czy mogę zawierać jakiekolwiek ugody, kiedy wniosek o upadłość znajduje się w sądzie. Dodam, że nie został jeszcze rozpatrzony, na razie czekam.
    Będę wdzięczna z=za odpowiedź.

    #954
    adw. Michał Hajduk
    Administrator

    A w jaki sposób wierzyciel ustosunkował się do zarzutu przedawnienia? Jeżeli rzeczywiście doszło do przedawnienia, to zawarcie ugody ma na celu „odnowienie” wierzytelności. Z dużą ostrożnością podchodziłbym do takich propozycji.
    Niemniej z formalnego punktu widzenia nic nie stoi na przeszkodzie zawarciu ugody z wierzycielem. Samo złożenie wniosku o upadłość konsumencką nie stanowi tu problemu.

    #955
    Aniela
    Uczestnik

    Może zacytuję: ” Wierzytelność dochodzona przez Powoda w przedmiotowym postepowaniu wynika z braku zapłaty przez Pozwanego należności z tytułu umowy o kartę kredytową zawartej z Getin Bank S.A, która została wypowiedziana w dniu 05.01.2011 r
    Niniejszym wskazuje, iż ewentualne przedawnienie roszczenia dochodzenia w sprawie nie powoduje, iż zobowiązanie Pozwanego wygaśnie, a może skutkować brakiem możliwości uzyskania przez powoda tytułu egzekucyjnego. Zobowiązanie to nadal będzie istniało – przekształci się w zobowiązanie naturalne. Tu powód wskazuje również, że uruchomi giełdę wierzytelności i mnie tam umieści. Ale niezależnie od powyższych okoliczności proponuje zawarcie ugody na następujących warunkach:
    – mam dokonać wpłaty kwoty 3200 zł w dwóch ratach płatnych do 15 dnia miesiąca w wysokości 200 zł (teraz już sama nie wiem czy mam wpłacić 2 razy po 1600 zł, czy co miesiąc po 200 zł).
    – powód cofnie pozew w przedmiotowej sprawie
    – z tego tytułu nie będzie rościł w przyszłości jakichkolwiek dalszych praw.
    Już sama nie wiem co mam zrobić.

    #956
    suprise
    Uczestnik

    Na pewno jak cokolwiek zapłacisz, to „odnowisz” dług, więc nie płać.
    A skąd wniosek, że wierzytelność jest przedawniona, skoro 10 lat nie minęło?

    P.S. Najlepszym wyjściem jest chyba nic nie robienie do czasu ogłoszenia upadłości – a potem to już syndyka problem.

    #964
    adw. Michał Hajduk
    Administrator

    Zobowiązania względem banków z tytułu udzielonych kredytów/pożyczek przedawniają się po trzech latach o ile wcześniej nie uzyskają one tytułu egzekucyjnego np. klauzuli na bte, czy nakazu zapłaty.
    Z treści pisma wnioskuję, że wierzyciel ma świadomość, że zobowiązania uległo przedawnieniu i teraz próbuje rożnych sztuczek, żeby je „odnowić”.

    #966
    Aniela
    Uczestnik

    Bardzo dziękuję za pomoc. Ten trzyletni termin podniosłam składając sprzeciw i w najbliższy piątek podtrzymam swoje stanowisko. Pozdrawiam serdecznie!:)

Przeglądasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.