Zatwierdzony plan spłat

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Zatwierdzony plan spłat

Ten temat zawiera 122 odpowiedzi, ma 22 głosy, i został ostatnio zaktualizowany przez  moskit 13 minut temu.

Przeglądajasz 15 wpisów - od 91 do 105 (z 123)
  • Autor
    Wpisy

anheros
    Participant

Jeśli posiedzenie było niejawne – to zwykle tak. Jeśli jawne, to od momentu posiedzenia. Ewentualnie od momentu dostarczenia uzasadnienia, jeśli ktoś o takowe wystąpił.

Faiza
    Participant

Panie Mecenasie, czy jest górna granica jaką sąd może ustalić dla miesięcznej raty w planie spłaty? Zakładając, że miesięczny dochód wynosi 20 tys. zł, dotychczas syndyk pobierał 50% czyli 10 tys. Jeśli 2 tys. zł są na niezbędne do życia miesięczne wydatki, to czy sąd może ustalić 18 tys. zł ?

karol123
    Participant

Haha. Ale głupie pytanie. Widać, że nic nie czytałeś. Maksymalnie 50% dochodu. Czyli dalej te 10 tyś. Ale takiego planu nie będziesz miał. Ja przy podobnej pensji miałem 300 zł. Więc jak będziesz miał powiedzmy 2 tyś to maks. Nie sądzę abyś więcej miał. Na pewno nie dostaniesz 10 tyś jak teraz masz. Nie ma takich planów spłat.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 11 miesiące, 1 tydzień temu przez  karol123.

moskit
    Participant

Nie jestem Panem Mecenasem, ale pozwolę sobie odpowiedzieć, bo odpowiedź na to pytanie jest oczywista.
    Tak, może.

karol123
    Participant

Moskit co Ty mówisz plan spłaty nie może przekraczać kwoty zajęcia.

moskit
    Participant

Pierwsze słyszę. Niby dlaczego. Przecież to jest plan spłaty i nie podlega przepisom o potrąceniach.

karol123
    Participant

Nie wiem z czego to wynika. To może być niepisana zasada. Ale tak jest. Nigdy nikt nie w planie spłat nie dostanie powyżej kwoty zajęcia. Tak samo przecież jak ktoś ma np. 4 tyś pensji. I mu zajmują 2 tyś co miesiąc. A potem we wniosku o wyznaczenie psw pisze, że aby żyć potrzebuje 3 tyś miesięcznie i prosi o ratę 1 tyś. To też sąd może powiedzieć. Ale jak to? Miał Pan zajęcie 50% dochodu i żył Pan. Więc jak to jest? Teoretycznie więc wszystkie plany spłat powinny być takie jak kwota zajęcia. A są niższe. To tak nie działa.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 11 miesiące, 1 tydzień temu przez  karol123.

anheros
    Participant

Nie ma górnej granicy – Sąd może wszystko. Ewentualnie potem należy się odwoływać do Okręgowego.
    Zależność pomiędzy zajęciami syndyka czy komornika wg działu egzekucyjnego k.p.c. – NIE ISTNIEJE. Nie ma to formalnie ŻADNEGO ZNACZENIA. Moskit ma rację.
    Karolu. Witamy ponownie i cieszymy się. Ale – nie folguj 😉 🙂

karol123
    Participant

Może w teorii macie racje. Ale praktyka wygląda tak jak ja piszę.

moskit
    Participant

Praktyka wygląda, różnie. To, że niektóre sądy dają niższe plany niż by mogły – zgoda. Aż dziwne, że wierzyciele się nie odwołują od takich postanowień.
    W moim przypadku sąd wyliczył moje zdolności zarobkowe odjął od tego szacowane koszty utrzymania i to co zostało stanowiło kwotę do spłaty w PSW.

karol123
    Participant

To może macie racje. Brutalnie Cie potraktował w takim razie. Co u Ciebie? Posuwa się do przodu Twoja sprawa? Wierzyciele się odwołują z tego co mi syndyk mówił to teraz większość planów jest zaskarżanych. To jest taka presja na sądy ze strony wierzycieli aby więcej zasądzały. Bo jak sędzia musi napisać uzasadnienie, to czasem wygodniej jest dać więcej i nie pisać.

moskit
    Participant

Czekam na decyzję o wykonaniu PSW. Pewnie sędzia pójdzie w zaparte i będę się odwoływał do okręgówki.
    Na sam PSW nie narzekam, bo na szczęście miałem określone nisko możliwości zarobkowe.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 11 miesiące, 1 tydzień temu przez  moskit.

Faiza
    Participant

@anheros @moskit można odwołać się do Okręgowego. Jakie są szanse?! Jakie są argumenty na obronę swojego stanowiska? Skoro na życie możesz udokumentować załóżmy te 2 tys. zł. nie napiszesz w uzasadnieniu inny standard życia czy wakacje ;-). Wydaje się mało realne, że ktoś przy dochodach 20 tys. zł dostaje plan spłaty 300-zł, chyba, że pozostało mu długu 11 tys. zł.
    Przepisów co do górnej granicy nie ma, jest to „uznaniowe”, więc poza koniecznymi środkami do życia jak uzasadnisz?

anheros
    Participant

Faiza – a realne jest, jak ktoś przy ZEROWYCH dochodach dostaje psw np. 500-600 zł??
    To CO jest realne – a to co Sądy zasądzają to… jest często abstrakcja. Abstrakcja i własne widzimisię sędziego, bo „sobie tak wymyślił”, bo „niech płaci” itd.
    Należy się odwoływać ZAWSZE, jeśli czujemy, że postanowienie jest dla nas niesprawiedliwe.

moskit
    Participant

Można w pewnych przypadkach próbować obalić powiązanie zarobki obecne-możliwości zarobkowe. W przypadku gdy znaczna część wynagrodzenia to premia za wyniki można przytoczyć argument, że jej wysokość nie jest określona, pewna.
    W kwestii środków na utrzymanie ciekawą retorykę zastosował karol123. Wytłumaczył wydatki tym, że nie można pozbawiać pewnych praw (wakacje itp) rodziny upadłego, że nie powinni oni cierpieć z powodu jego głupoty. Jego słowa, może nie dokładne, ale coś w tym guście. 🙂

Przeglądajasz 15 wpisów - od 91 do 105 (z 123)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.