Zatwierdzony plan spłat

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Zatwierdzony plan spłat

Ten temat zawiera 122 odpowiedzi, ma 22 głosy, i został ostatnio zaktualizowany przez  moskit 16 minut temu.

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 123)
  • Autor
    Wpisy

michalah
    Participant

Witam,

czy ktoś z Państwa jest już na etapie zatwierdzenia i uprawomocnienia planu spłat?

Zastanawia mnie na jaki czas sądy rozkładają plany spłat, od syndyka dostałem informację, że wszystko zależy od sądu. Może to by rok, 2 lub 3 a nawet ma osobę w trudnej sytuacji i plan jest ustalony na 3 miesiące.

alutka 2
    Participant

Panie Mecenasie, czy mogę napisać do sędziego komisarza prośbę o przyspieszenie ustalenia planu spłat ?

moskit
    Participant

Ja również słyszałem, że decyzje sądu odnośnie długości planu spłat bywają różne i zależą od indywidualnej sytuacji upadłego.
    Mi sąd „wlepił” maksymalny 3-letni okres.

Moim skromnym zdaniem nie warto ponaglać Sędziego Komisarza jeżeli zwłoka nie odbiega istotnie od średniej (a nóż trafi się jakiś mściwy sędzia 🙂 ).
    W moim konkretnym przypadku okres od ogłoszenia upadłości do zatwierdzenia przez sąd planu spłat wyniósł około 10 mies.

@alutka2
    Pisać oczywiście można, ale wątpię żeby wywołało to zamierzony skutek.

@moskit
    Sąd jakoś uzasadnił taki, a nie inny wymiar czasowy plany spłaty wierzycieli?

moskit
    Participant

Nie miałem możliwości zapoznania się z całością treści postanowienia, więc póki co nie znam uzasadnienia. Postaram się dać odpowiedź na to pytanie jak otrzymam z Sądu jego odpis.

alutka 2
    Participant

W moim przypadku od chwili ogłoszenia upadłości minęło 10 miesięcy. Lista wierzytelności została zatwierdzona w listopadzie. Chcę w piśmie prosić sąd o nawet maksymalny 36 miesięczny okres spłat,ale realną kwotę raty.

jaroszka
    Participant

@moskit Mam pytanie?Co Sąd brał pod uwagę ustalając dla Ciebie plan spłaty?Czy zostawił Ci więcej niż najniższą krajową?Ew. jak możesz napisz wysokość raty.Jestem na etapie;Syndyka; ale bardzo ciekawi mnie jak Sąd podchodzi do planu spłaty.Dziękuję za odpowiedz.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 2 lata, 10 miesiące temu przez  jaroszka.

moskit
    Participant

@adw. Michał Hajduk, @jaroszka
    Decyzję odnośnie długości planu spłat (36 mies.) oraz miesięcznej kwoty spłaty (100 zł) Sąd uzasadnił wielkością kwoty zobowiązania oraz koniecznością zaspokojenia wierzyciela w jak największym stopniu. Ponadto moje możliwości zarobkowe określił jako duże, choć od dłuższego czasu nie mogę znaleźć zatrudnienia :).

Sąd bardzo wnikliwie bada sytuację osobistą i majątkową. Ja składałem oświadczenie pisemne, a także byłem „przepytywany” na rozprawach. Podejrzewam, że każdy przypadek może być różnie rozpatrywany, także zależnie od sędziego który będzie decydował w konkretnej sprawie. Decyzje w tym temacie mogą być dziwne i nieco absurdalne. Bowiem jak inaczej nazwać sytuację, w której kogoś bez pracy/dochodów niejako zmusza się do żebrania od rodziny by sprostać wymogom ustalonego planu spłat?

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 2 lata, 10 miesiące temu przez  moskit.

michalah
    Participant

@moskit
    Czy dużo miałeś rozpraw w sądzie? Jaki był czas od momentu ogłoszenia planu spłat, do momentu jego uprawomocnienia?
    Czyli de facto razem przez okres 36 ms, będziesz musiał zwrócić do wierzycieli kwotę 3600 zł netto?

Też mi się wydaje, że na razie każdy sąd działa po swojemu, wszystko zależy na kogo się trafi.

jaroszka
    Participant

@moskit -dziękuję za odpowiedż.W moim przypadku niezmiernie cieszyłabym się jak miałabym 100 m-ce płacić plan spłaty.Pożyjemy zobaczymy.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 2 lata, 10 miesiące temu przez  jaroszka.

Wygląda na to, że sprawy będą rozpatrywane podobnie jak sprawy o alimenty. Czyli sąd będzie badał możliwości, a nie realne dochody. Dla niektórych taki plan spłaty wierzycieli oparty na ich „możliwościach” ustalonych przez sąd będzie awykonalny.

moskit
    Participant

@michalah
    Czy dużo miałeś rozpraw w sądzie?
    W sumie zostałem wezwany przez Sąd 3 razy (1x rozpatrzenie wniosku o upadłość, 2x ustalenie planu spłaty).

Jaki był czas od momentu ogłoszenia planu spłat, do momentu jego uprawomocnienia?
    Po podjęciu decyzji w sprawie ustalenia planu spłaty lub umorzeniu zobowiązań bez tego planu Sąd powiadamia wierzycieli. Mają oni prawo złożyć zażalenie w terminie 7 dni od otrzymania tego powiadomienia. Po upływie tego czasu następuje uprawomocnienie.

Czyli de facto razem przez okres 36 ms, będziesz musiał zwrócić do wierzycieli kwotę 3600 zł netto?
    Tak

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 2 lata, 10 miesiące temu przez  moskit.

michalah
    Participant

Dziękuję za informację

boba
    Participant

A jak długo jest pobierana część pensji do masy upadłościowej? Czy ustalenie planu spłaty to również zwolnienie wynagrodzenia z zajęcia?

Zazwyczaj do czasu sporządzenia ostatecznego planu podziału funduszy masy upadłości.
    Po ustaleniu planu spłaty wierzycieli i jego uprawomocnieniu się nie ma już postępowania upadłościowego, a co za tym idzie nie ma już żadnych zajęć.

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 123)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.