Zaskarżenie postanowienia dot. PSW

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Zaskarżenie postanowienia dot. PSW

Otagowane: 

Ten temat zawiera 116 odpowiedzi, ma 13 głosów, i został ostatnio zaktualizowany przez  moskit 5 miesiące, 2 tygodnie temu.

Przeglądajasz 12 wpisów - od 106 do 117 (z 117)
  • Autor
    Wpisy

karol123
    Participant

@ Moskit nie zgadzam się z Tobą. Plan spłaty jest rażąco wysoki. Warto się odwołać. Bo plan spłaty jest ekstremalnie wysoki i krzywdzący. Skoro facet nie jest mężem, to ja bym w ogóle o nim nie wspominał. Zostawił Cię i tyle. To że sąd o coś pyta to nie znaczy, że trzeba odpowiadać. A jakbyś powiedziała, że partner nic nie zarabia. To co? Sąd by to sprawdzał? Ciekawe jak? Sorry ale dla mnie to skrajna głupota. Swoją drogą co sądu do obchodzi Twój partner? To jakaś paranoja. Odwołuj się. Stracisz 6 miesięcy. Ale zyskasz niższą ratę.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 6 miesiące, 2 tygodnie temu przez  karol123.
    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 6 miesiące, 2 tygodnie temu przez  karol123.

Olorin1
    Participant

Witam
    Nie było mnie tutaj b.długo i miałam się już na skutek pewnych nieprzyjemnych dla mnie sytuacji na tym forum w ogóle nie odzywać ale dla dobra i nauki dla „potomnych” ponownie jestem. Cały czas jednak śledziłam wszystkie wpisy.
    W dniu 28 bm. odbyło się posiedzenie w przedmiocie ustalenia planu spłaty wierzycieli. Stawiłam się tylko ja i syndyk- zawiadomieni wierzyciele nie przyszli. Cieszyłam się bardzo, że wreszcie koniec tej nędzy egzystencjalnej , a tu szok !!! W sierpniu napisałam do sądu wniosek o ustalenie psw i moją propozycję ile byłabym w stanie pokrywać realizację planu bez ryzyka popadania w dalsze zadłużenie. Wniosek poparłam, bardzo rzetelnym zestawieniem moich miesięcznych dochodów i wydatków, tj. najem mieszkania, czynsz, energia, gaz, telefon, TV+internet, ubezpieczenie na Życie i NW , leki, karta miejska. MIESIĘCZNIE NA ” ŻYCIE’ POZOSTAJE MI
    245 zł.Dołączyłam również dokumentację medyczną, w tym zaświadczenia, że leczę się na depresję. Przez 2 lata żyłam nadzieją, że ta nędza skończy się z chwilą ustalenia i uprawomocnienia się PSW. Nic z tego – moja wegetacja została przedłużona o kolejne 36 m-cy. Myślałam, że na posiedzeniu będę dokładnie przesłuchiwana o moje miesięczne wydatki i potrzeby, gdy tymczasem sędzia skupił się na przyczynie mojego zadłużenia. „Spowiadałam” się w choroby nowotworowej mojej matki od czasu zdiagnozowania, poprzez operacje do rocznej chemioterapii, dlaczego nie próbowałam znaleźć tańszego mieszkania poza miastem , gdzieś w mniejszych miejscowościach.Potem wypowiadała się syndyk, która zaproponowała 700 zł na 36 m-cy, czyli taką kwotę jaka mi była potrącana od początku upadłości. A więc dalej nędza! Nie wiem czy to wytrzymam. Nie mam nikogo kto mógł by mi pomóc, nie mam żadnych możliwości zarobkowych , mam 59 lat a ponadto przy mojej chorobie nie dałabym rady poddać się rygorowi jakie niesie zatrudnienie. Sąd mnie o to w ogóle nie pytał , natomiast uzasadniając postanowienie, wymieniał kogo i w jakiej wysokości będę spłacała, w tym. ok. pięciu wierzycielom będę zobowiązana spłacać po złotówce przez 36 miesięcy !!! Oczywiście będę się odwoływała. „Moskit” czy 200 zł za zażalenie to pewne?, bo ja myślałam, że 300 zł

moskit
    Participant

@olorin1
    Czasami decyzje sędziów są delikatnie mówiąc … niezrozumiałe. A już poruszanie kwestii przyczyn niewypłacalności na rozprawie o PSW niepotrzebna. Ta kwestia powinna być poruszana wyłącznie na rozprawie o upadłości. No chyba, że sędzia chce znaleźć haka na upadłego, żeby sam się wkopał.
    Opłata 200 zł na 100% – Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych Art. 75.3
    Aby ograniczyć koszty opłat za przelew, płatności po 1 zł, możesz zapłacić z góry zbiorczo. Powodzenia.

@karol123
    Ale z czym się nie zgadzasz drogi Karolu? Forum publiczne, więc namawianie kogoś na składanie fałszywych oświadczeń przed sądem jest niewskazane.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 6 miesiące, 2 tygodnie temu przez  moskit.

moskit
    Participant

Generalnie sprawa prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego w związku nieformalnym i wpływu tej sytuacji na ustalanie PSW to ciekawa sprawa. Czemu sąd interesuje się tą kwestią? Z prostej przyczyny, bowiem ma to wpływ na sytuację finansową upadłego. Wyobraźmy sobie sytuację, że taki upadły żyje sobie z 10 partnerami-darmozjadami 🙂

moskit
    Participant

@martawoz
    Ja w zażaleniu przedstawił bym następujące argumenty.
    Zaznaczył bym, że partner ma obowiązek pokrywać/pokrywa wyłącznie własne wydatki (koszty wspólne np. dzielone na pół). Nie ma obowiązku pokrywać Twoich wydatków, a tym bardziej spłacać PSW ze swoich oszczędności. Zrobił bym zestawienie zawierające Twoje dochody i wydatki. I niech sąd duma ile na podstawie takich wyliczeń możesz spłacać. Samodzielnie.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 6 miesiące, 2 tygodnie temu przez  moskit.

karol123
    Participant

Moskit bo mnie wkurza naiwność. Jak nie ma małżeństwa to bym nic nie mówił. To nie jest namawianie do składania fałszywych zeznań. Generalnie nic bym nie mówił o dochodach partnera/męża. Co to sąd obchodzi? Moja żona na pewno nie będzie gadała bzdur, że ja zarabiam dużo. Tak ją wyszkolę, że powie jak najmniej. Nie zgadzam się z takimi radami. Ktoś jest zarżnięty przez podły plan spłat. A Ty radzisz, żeby się zastanowił z odwołaniem. Przecież to było nieludzkie ten plan spłat.

moskit
    Participant

Zawsze zalecam przemyślenie sytuacji na chłodno, przeanalizowanie za i przeciw. Nawet jak się czegoś nie powie to sędzia prawdopodobnie dopyta. Każesz żonie w sądzie zataić informacje, powiedzieć nieprawdę? Nie pisz odpowiedzi, tylko zaznaczam w czym problem 🙂 Wiedomo, że każdy postępuje jak uważa.
    Poza tym nie wszystkie sądy są tak łaskawe jak w Warszawie i PSW „na maxa” to smutna rzeczywistość. Sędzia porównuje dochody z wydatkami i ustala ratę w wysokości takiej, jaka kwota pozostanie. Omawiamy przypadek, w którym dochody łączne wynoszą 9800, a wydatki 7300. Pozostaje nadwyżka 2500, która teoretycznie może posłużyć na spłaty. Podejrzewam, że tak rozumował sędzia. Jest spora szansa, że popełnił błąd nie oceniając sytuacji indywidualnie, rozdzielając dochody i wydatki upadłej i jej partnera. Dlatego trzeba by zrobić stosowne zestawienie dochodów i wydatków. Dopiero na podstawie takich danych można stwierdzić, czy ustalona kwota jest nieludzka i czy warto się odwoływać.

karol123
    Participant

Nikt nie musi ujawniac dochodow zony czy meza. Nie ma takiego prawa ktore by do tego obligowalo. Zons powie nie wiem

Martawoz
    Participant

@moskit @karol123

Bardzo wam dziękuje.

Sama sobie pluję teraz w brodę, że podałam stan faktyczny, ale niestety nie chcę zatajać żadnych informacji. Z resztą sytuacja zarobkowa mojego partnera uległa zmianie bo zmienił pracę, niestety na gorzej płatną.

Za 7 dni muszę złożyć zażalenie. Dziś odebrałam poczty postanowienie z uzasadnieniem. Czytałam i krew mnie zalewała…

Moskit, tak jak sugerujesz, we wniosku napiszę, że mój partner nie ma obowiązku spłacać moich długów, dokładnie partycypuje w 1/3 czynszu i prądu. plus jedzenie.

Czy alimenty na dziecko (od razu zaznaczę, że niezasadzone) i 500+ mogą być brane przez sąd pod uwagę w planie spłaty skoro to pieniądze na dzieci?)

Macie jakieś rady co do napisania zażalenia? musi być zwięzłe, ale tak się nie da…

moskit
    Participant

Alimentów i 500+ się nie dolicza.
    Co do treści zażalenia … przede wszystkim musi się tam znaleźć zestawienie wpływów i wydatków. Im więcej dobrze uzasadnionych wydatków tym lepiej 🙂

Martawoz
    Participant

Mecenas napisał, że są brane pod uwagę, ale w zakresie w jakim wpłyną na pokrycie kosztów utrzymania dzieci. 500+ idzie w całości na żłobek (koszt żłobka 1000), 500 złotych niezasądzonych alimentów i zaznaczę, że nieregularnych też idzie w całości na zajęcia pozaszkolne syna dodatkowy ang, korepetycje z matmy i karate.

moskit
    Participant

Faktycznie jak ja mogłem o tym zapomnieć.
    Trzeba wyszczególnić w jakiej wysokości są pokrywane wydatki na dzieci z tych środków. Gdyby oczywiście pozostawała nadwyżka, sąd nie nakaże spłacać z tego zobowiązań upadłego.

Przeglądajasz 12 wpisów - od 106 do 117 (z 117)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.