Zasady potrącania dochodów po nowelizacji

Forum Fora Masa upadłości – co może zabrać syndyk Zasady potrącania dochodów po nowelizacji

Przeglądasz 12 wpisów - od 1 do 12 (z 12)
 • Autor
  Wpisy
 • #17050
  adw. Michał Hajduk
  Administrator

  W związku z licznymi zapytaniami, które napływają do mnie na maila, na blogu zamieściłem wpis dotyczący nowych zasad określania kwot wolnych od potrącenia do masy upadłości. Link do wpisu TUTAJ.

  Gwoli jasności, nowe przepisy nie zastępują dotychczasowych regulacji a jedynie wprowadzają pewnego rodzaju wentyl bezpieczeństwa – uzupełniają je. Tym samym nadal obowiązują np. przepisy określające wysokość potrąceń z wynagrodzenia za praca, czy też świadczenia emerytalnego. Nowe regulacje stosuje się dopiero jeżeli zastosowanie dotychczas obowiązujących przepisów prowadziłby do pozbawienia upadłego dłużnika środków do życia. Nowe przepisy wprowadzają dodatkową granice, poniżej której nie można zejść.

  Dodatkowo istnieje możliwość wyłączenia całości dochodów spod potrąceń. Wzór stosownego wniosku do pobrania TUTAJ.

  Niestety przepisy te mają zastosowanie wyłącznie w postępowaniach upadłościowych wszczętych po wejściu w życie nowych przepisów. Przy czym decyduje nie data ogłoszenia upadłości a data złożenia wniosku o upadłość.

  #17080
  Robert86
  Uczestnik

  „Niestety przepisy te mają zastosowanie wyłącznie w postępowaniach upadłościowych wszczętych po wejściu w życie nowych przepisów. Przy czym decyduje nie data ogłoszenia upadłości a data złożenia wniosku o upadłość.”
  Trochę to nie fair względem tych których postępowania już są prowadzone. Jeśli złożę taki wniosek i faktycznie go pozytywnie rozpatrzą bo de facto żyję na skraju ubóstwa to odpiszą mi „Przykro mi ale pana postępowanie trwa już od roku, to pana nie obejmuje”. Super. Ale i tak złożę, co mi zależy.

  #17093
  Anna69
  Uczestnik

  Dzień dobry mam pytanie Zakład pracy wypłaca mi kwotę wolną od potrąceń czyli 1 536,21 po potrąceniach. Rachunki za mieszkanie, prąd, gaz, telefon to kwota 727,00 zł czyli zostaje mi 809,21 zł. Jestem osobą z drugim stopniem niepełnosprawności operacja dwa razy biodra i kręgosłupa. Teraz mam zrobić badania, które są tylko płatne i kosztują 410,00 zł. . Zostaje mi 399,21 zł na wszystko życie , proszki, szampony, leki. Jest to niewiele . Czy mogę wystąpić do Pani Syndyk aby sfinansowała mi te badania z masy upadłościowej? Czyli z wynagrodzenia które zabiera w kwocie 2600,00 zł netto. Pozdrawiam Anna

  #17094
  Anna69
  Uczestnik

  Mam jeszcze jedno pytanie. Mieszkam w mieszkaniu 31m2, które użyczyła mi właścicielka wyjeżdżając za granicę. Ja jestem bezdomna. Moja Pani syndyk chciała abym przesłała jej umowę najmu tej właścicielki. Na co ja jej odpisałam, że nie mogę posiadać takiej jej umowy bo to jest tak ja bym miała jej Akt Notarialny. Następnie Pani syndyk chciała przyjść do tego mieszkania sprawdzić moje warunki mieszkaniowe. Ja oprócz rzeczy osobistych i wynagrodzenia za pracę nie mam żadnego majątku. Moja właścicielka powiedziała, że absolutnie nie mogę wpuszczać do nie swojego mieszkania osób trzecich na kontrolę jej majątku. Czy ma rację?, czy powinnam wpuścić Panią syndyk do nie swojego mieszkania? Później Pani syndyk poprosiła mnie abym zrobiła zdjęcia tego mieszkania i jej przesłała. Też właścicielka nie wyraziła zgody na taką rzecz w końcu jest ochrona danych. A ja Pani syndyk już podałam adres pod którym mieszkam, imię i nazwisko właścicielki mieszkania i opłaty jakie przesyłam za te mieszkanie tzn czynsz, energię elektryczną , gaz. Uważam, że bardzo dużo Pani syndyk mam danych właścicielki mieszkania. Czy mam prawo odmówić przekazywania danych z mieszkania , które nie jest moją własnością? Czy mogę posłużyć się ochroną danych? W końcu właścicielka mieszkania sobie tego nie życzy. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

  #17147
  Robert86
  Uczestnik

  Ja wynajmuję mieszkanie ale oficjalnie, z umową. Dodałem ją do dokumentów podczas składania wniosku o upadłość. Syndyk był u mnie raz od stycznia, nie był zainteresowany nim skoro to nie moje. Uwierzył na słowo co jest moje a co nie, do pokoju gościnnego nawet nie chciał zajrzeć mimo iż tam było najwięcej wartościowych rzeczy.
  Dziwi mnie że pani syndyk tak naciska na to mieszkanie szczególnie że to nie pani. Chyba że uważa że pani coś kręci. Wydaje mi się że to sprawa podejścia konkretnego syndyka. Jeden będzie naciskał i dociekał, drugi mało się interesuje. Mój to ten drugi typ. Może dlatego że nie mam nic i wie że dużo nie wyciągnie z tej sprawy. Prowadzi spokojnie całe postępowanie i zbytnio w nic nie wnika, bo i nie ma w co za bardzo.

  #17232
  gosia1216
  Uczestnik

  Dzień dobry

  mam pytanie czy syndyk może zająć teżświadczenie socjalne wypłacane raz do roku z tytułu wzmożonych wydatków świątecznych ?
  Pozdrawiam

  #17233
  Archibaldt
  Uczestnik

  Pewnie tak, jak każdy uzyskany dochód, przynajmniej tak było w moim przypadku, nawet z tego świątecznego dodatku miałem potrącenie.

  #17238
  Robert86
  Uczestnik

  Ja w przyszłym miesiącu powinienem dostać około 2 tysiące dodatkowej premii na święta plus za całoroczną nienaganną frekwencję w pracy. Nie dostanę z tego nawet złotówki bo przepisy odnośnie potrąceń mówią że nic mi się nie należy. Nikogo nie obchodzi za co przeżyjesz i zorganizujesz święta. Wszystko na masę upadłości a ty opłać rachunki i przeżyj za minimalną krajową. Oto Polskie prawo. Możesz jeszcze pomodlić się przy okazji świąt by z łaski swojej sędzia komisarz raczył popchnąć sprawę do przodu zanim wylądujesz na bruku. Gdybym wiedział że nie dostanę ani grosza z żadnej premii to z pół roku temu pisałbym do sędziego komisarza żeby chociaż wydzielił mi część tych pieniędzy. Teraz już za późno bo na jego odpowiedź to też czeka się miesiącami . Trzeba mieć nerwy ze stali i cierpliwość mnicha do tego wszystkiego …

  #17247
  juan76
  Uczestnik

  Dwie umowy o pracę o zajęcie

  A ja mam inny przypadek. Mam dwie umowy o pracę. Jedną na cały etat z wynagrodzeniem w granicach średniej krajowej i drugą na 1/4 etatu z godzinową stawką minimalną. Syndyk wysłał pisma do obu. Mój główny pracodawca przelał mi nie kwotę minimalnego wynagrodzenia a jego połowę, wychodząc z następujących założeń:

  potrącenie jest w prawidłowej kwocie tj. połowa wynagrodzenia za pracę.
  Przy dokonywaniu potrąceń na mocy tytułów wykonawczych, innych niż alimentacyjne stosujemy przepisy:
  art. 87 § 3 kodeksu pracy potrąceniu podlega jedynie połowa wynagrodzenia, wolna od potrąceń jest natomiast
  kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 871§ 1 pkt 1 k.p.)
  Przepisy te są stosowane w postępowaniu egzekucyjnym na mocy art. 833 k.p.c., a w postępowaniu upadłościowym
  odpowiednio – na podstawie 63 ust. 1 pkt 1 Pr. Up. w zw. z art. 833 k.p.c.
  Art. 87 kodeksu pracy.
  §1. Z wynagrodzenia za prace – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek
  dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu tylko następujące należności:
  1)sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  2)sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia
  alimentacyjne,
  3)zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
  4)kary pieniężne przewidziane w art. 108.
  §2. Potrąceń dokonuje się w kolejności podanej w § 1.
  §3. Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:
  1)w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości trzech piątych wynagrodzenia,
  2)w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości połowy wynagrodzenia.
  §4. Potrącenia, o których mowa w § 1 pkt 2 i 3, nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z
  potrąceniami, o których mowa w § 1 pkt 1 – trzech piątych wynagrodzenia. Niezależnie od tych potrąceń kary
  pieniężne potrąca się w granicach określonych w art. 108.

  Z kolei pracodawca drugi ten z 1/4 w ogole przelał mi całe wynagrodzenie.

  Ktoś miał pdoobny przypadek, może Pan mecenas który prowadzi blog się wypowie

  #17249
  adw. Michał Hajduk
  Administrator

  @juan76
  Co do zasady jeden i drugi pracodawca postąpił prawidłowo.

  Przy czym należy pamiętać o przepisach art. 835 Kpc, które stosuje się odpowiednio. Zgodnie z ich treścią jeżeli dłużnik otrzymuje dochody z kilku źródeł, podstawę obliczenia stanowi suma wszystkich dochodów. O ich uwzględnienie powinien zadbać syndyk. Pracodawcy nie mają bowiem informacji co do wszystkich źródeł dochodu ich pracowników.

  #17442
  Dejzi2000
  Uczestnik

  Witam. Mam zaległe alimenty , które spłacam skarbowi państwa , tj.likwidatorowi alimentacyjnemu oraz funduszowi alimentacyjnemu oraz zaliczce alimentacyjnej. Wiem, że alimenty nie podlegają umorzeniu. Z tymi trzema wierzycielami zawarłem ugodę i spłacam co miesiąc regularnie raty, zawarte w tych ugodach. Czy zgłaszając wniosek o upadłość syndyk unieważni te ugody? Ugody zawarłem , ponieważ komornik zabierał mi 60% poborów. Zarabiam minimum i zostawało mi 750 zł.Ugody są dla mnie korzystne i boję się, że syndyk też mi będzie zabierał 60%. Czy sąd lub syndyk mają takie możliwości, aby „zerwać” ugody z wierzycielami alimentacyjnymi?

  #19845
  isia2005
  Uczestnik

  Witam, „niestety przepisy te mają zastosowanie wyłącznie w postępowaniach upadłościowych wszczętych po wejściu w życie nowych przepisów. Przy czym decyduje nie data ogłoszenia upadłości a data złożenia wniosku o upadłość”. Wniosek złożyłam 16.04.2021 r., a mimo to syndyk zostawił mi z wypłaty 1860 zł, z przepisu wynika, że powinna zostawić 4(osoby na utrzymaniu włącznie ze mną) X 792 zł =3168 zł i co mam teraz zrobić? Syndyk twierdzi, że działa jak komornik i będzie mi zostawiać 1860 zł co miesiąc. Jak mam „ugryźć” syndyka? Czy syndyk powinien mi wrócić różnicę? Tym sposobem nie zapłacę mieszkania, telefonów i Internetu. Dzieci trzeba wyżywić, ubrać i leczyć za co? Do tego nie będą mogły uczestniczyć w zajęciach zdalnych. I jeszcze jedna kwestia FŚS z zakładu pracy czy podlega zajęciu czy nie?

  Panie Michale Hajduk mogę prosić o odpowiedź?

  Akt prawny część

  „Nad ochronną funkcją przepisów Kodeksu pracy w stosunku do przepisów Kodeksu postępowania cywilnego
  zastanawiał się zaś Sąd Najwyższy w wyroku z 19 lutego 2004 r., I PK 217/03. W uzasadnieniu do tego wyroku
  1005937
  SN odniósł się również do relacji pomiędzy przepisami Kodeksu pracy oraz Kodeksu postępowania cywilnego
  dotyczącymi zajęcia komorniczego i podkreślił, że mimo regulacji zawartych w k.p.c. pierwszeństwo w zakresie
  potrąceń z szeroko pojętego wynagrodzenia (wynagrodzenia za pracę oraz świadczeń o charakterze płacowym,
  czyli świadczeń pieniężnych, związanych ze stosunkiem pracy, zapewniającym środki na utrzymanie i
  zaspokojenie potrzeb pracownika) mają przepisy Kodeksu pracy. W konsekwencji świadczenia te, oprócz
  wynagrodzenia w ścisłym ujęciu, podlegają ochronie przed potrąceniami na równi z wynagrodzeniem za pracę,
  jako objęte ogólną kategorią wynagrodzenia pracowniczego.
  MPiPS: świadczenia socjalne nie mają charakteru wynagrodzenia
  Ostatecznie wątpliwości w tym zakresie rozwiało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W stanowisku z 21
  czerwca 2011 r. Departament Prawa Pracy MPiPS odniósł się do możliwości prowadzenia egzekucji komorniczej
  ze świadczeń zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, uznając potrącenia dokonywane z tych świadczeń za
  niezgodne z przepisami prawa. MPiPS wyjaśnił, że świadczenia socjalne nie mają charakteru wynagrodzenia,
  czyli należności ze stosunku pracy. Pomoc socjalna ma charakter uznaniowy, a przy jej przyznawaniu stosuje się
  kryteria pozapłacowe, wyłącznie socjalne. Natomiast przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, na podstawie
  których jest prowadzona egzekucja z wynagrodzenia za pracę, bliżej nie określają pojęcia wynagrodzenia za
  pracę, zatem podstawowym kryterium decydującym o zaliczeniu określonego świadczenia do świadczeń objętych
  zajęciem na podstawie k.p.c. jest jego powiązanie ze stosunkiem pracy.
  Powołując się na ocenę Ministerstwa Sprawiedliwości, właściwego w sprawie interpretacji przepisów k.p.c.,
  MPiPS wskazało, że świadczenia socjalne nie powinny być traktowane jako świadczenia związane ze stosunkiem
  pracy w rozumieniu przepisów k.p.c. dotyczących egzekucji z wynagrodzenia za pracę. Nie stanowią one bowiem
  ekwiwalentu za wykonaną pracę, nie zależą od wyników pracy, jak np. udział w zyskach pracodawcy. Są
  przyznawane jedynie na podstawie sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej uprawnionego. Tym samym pomoc
  socjalna dla pracownika i jego rodziny nie powinny być traktowane jako składnik wynagrodzenia w rozumieniu
  przepisów k.p.c. W konsekwencji więc nie powinny podlegać zajęciu na podstawie przepisów k.p.c.

Przeglądasz 12 wpisów - od 1 do 12 (z 12)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.