Zapomoga socjalna z ZFŚS

Forum Fora Masa upadłości – co może zabrać syndyk Zapomoga socjalna z ZFŚS

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Autor
  Wpisy
 • #1236
  jazio
  Participant

  Witam,
  Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czy do masy upadłościowej zalicza się otrzymaną kwotę zapomogi socjalnej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych? A jeśli tak, to jaką część można otrzymać i ewentualnie jaka jest podstawa prawna do zaliczenia lub ewentualnie do wyłączenia.
  Dziękuję bardzo za pomoc.

  #1240

  Tak, podlegają zajęciu w pełnej wysokości. A przynajmniej taka jest praktyka. Niemniej niektórzy traktują je jako składnik wynagrodzenia. Podstawa prawna do zaliczenia, to brak podstawy do wyłączenia. Jeżeli przepisy czegoś nie wyłączaj, to oznacza, że podlega egzekucji, a co za tym idzie wchodzi do masy upadłości.

  #1248
  jazio
  Participant

  Dziękuję bardzo Panie mecenasie za szybką i wyczerpującą odpowiedź.
  Pozdrawiam,

  #14467
  bartekh
  Participant

  Syndyk napisał w piśmie do pracodawcy tak jak komornik, że zajmuje wynagrodzenie oraz wierzytelność z zasiłku chorobowego, jeżeli wystąpię do pracodawcy o dofinansowanie do wypoczynku z ZFŚS to wejdzie ono automatycznie do masy upadłości i pracodawca wypłaci je syndykowi skoro nie napisał, że zajmuje też inne wierzytelności?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  #14468
  kmaro08
  Participant

  @bartekh miałem podobną sytuację tydzień temu kiedy czekałem na wynagrodzenie, po wcześniejszym złożeniu wniosku o „wczasy pod gruszą”. W moim przypadku 100% trafiło na moje konto 😉

  #14471
  kazik79
  Participant

  W moim przypadku również 100% dofinansowania do wczasów zostało mi przekazane na konto.

  #14474
  Wiosna2019
  Participant

  Dobre wiadomości.

  #17528
  Ania79
  Participant

  Czy syndyk moze zająć konto mojego małoletniego 14 latka. Tam wchodzą pieniądze, typu alimenty i 500+. Czy syndyk moze zablokować konto i zabrać pieniądze na nimi. Konto junior plus.

  #18717
  tomek001
  Participant

  Art. 64. [Mienie upadłego przeznaczone na cele pracownicze i zarządzanie nim]
  1.
  Mienie przeznaczone na pomoc dla pracowników upadłego i ich rodzin, stanowiące zgromadzone na odrębnym rachunku bankowym środki pieniężne zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, tworzonego na podstawie przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, wraz z przypadającymi po ogłoszeniu upadłości kwotami pochodzącymi ze zwrotu udzielonych pożyczek na cele mieszkaniowe, wpłatami odsetek bankowych od środków tego funduszu oraz opłatami pobieranymi od korzystających z usług i świadczeń socjalnych finansowanych z tego funduszu organizowanych przez upadłego, nie wchodzi w skład masy upadłości. Składniki tego mienia oznaczy sędzia-komisarz.
  2.
  Mieniem, o którym mowa w ust. 1, zarządza upadły, chyba że został ustanowiony likwidator, kurator bądź przedstawiciel albo reprezentant upadłego ustanowiony na podstawie przepisów o przedsiębiorstwach państwowych, wydatkując zgromadzone na odrębnym rachunku bankowym funduszu środki na cele i według zasad określonych w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

  #18810
  Hubert
  Participant

  Art. 64. dotyczy upadłego, który jest przedsiębiorcą i zatrudnia pracowników

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.