Zapętlenie

Przeglądasz 9 wpisów - od 1 do 9 (z 9)
  • Autor
    Wpisy
    adam.1234
    Uczestnik

Witam,
    Historia moja jest długa jak wielkość moich zobowiązań… natomiast nie radzę sobie, zapędziłem się w kozi róg.
    Mam 3 kredyty w PKO na łączne raty ok 1500 zł – odciągane są mi z konta więc spłacane w miarę regularnie. Problem zaczyna się z chwilówkami z których zadłużeniem nie radzę sobie. Umowa w smartney już została mi wypowiedziana, odsetki rosną jak szalone – ogólnie z 3 chwilówek do spłaty jest już łącznie ok 45 tys zł. Nie spłacam ich jakoś od 02.2022, nie mam z czego. Codzienne telefony doprowadzają mnie do kresu wytrzymałości… mam żonę i malutkie dziecko 1,5 roku. W związku z moimi długami rok temu wyjechałem za granice aby pozbyć się tego ciężaru. Nie wyszło tak jak sobie wymarzyłem. Zapędziłem się jeszcze bardziej a dodatkowo tracę rodzinę – dzisiaj poinformowałem żonę o długach… mamy wspólnotę majątkową, ona pracuje (3 tys zł) ja ok 10 tys zł. Wynajmujemy mieszkanie za ok 1800zl. Żłobek, paliwo, życie na dwa domy, abonamenty, zobowiązania żony ok 1100 zł.
    Wiem, że nie jestem w stanie spłacić tych długów. Chce śle nie mogę wrócić do rodziny bo w Polsce w swoim zawodzie zarobię 5000 zł. Jestem pod opieką psychiatry bo nie radzę sobie z tym wszystkim.
    Czy u mnie jest możliwość ogłoszenia upadłości żeby moc zacząć swoje życie finansowe na nowo?

adam.1234
    Uczestnik

Dodam tylko, że zobowiązania w PKO to kwota łączna ok 60 tys zł.
    Na własność z żoną mamy tylko tv, pralkę, 2 samochody (2001 i 2003r) i to w zasadzie tyle. Jestem o krok powrotu do swojej rodziny ze względów psychicznych, ale jak to zrobię, to wiem że nie dam rady spłacać już tych kredytów w PKO i tam tez zaczną się długi 🙁

adw. Michał Hajduk
    Administrator

Jak najbardziej tak. Jeżeli na przestrzeni ostatnich 5 lat nie dokonywał Pan żadnych darowizny, nie odrzucał spadków i nie ma nieuregulowanych spraw spadkowych, to droga do oddłużenia jest otwarta. Przy czym warto uprzedzić żonę przed takim krokiem i zapoznać się dokładnie ze skutkami ogłoszenia upadłości, a zwłaszcza z pewnymi „niedogodnościami”, które zaistnieją w okresie postępowania upadłościowego.

adam.1234
    Uczestnik

Panie Michale dziękuje za błyskawiczną odpowiedz i za cień nadziei. Nic z powyższych rzeczy nie miało miejsca. Czy ma Pan na myśli zajęcie majątku?

adam.1234
    Uczestnik

Czy lepiej zostać za granicą do czasu ogłoszenia upadłości i spłacać raty w PKO jak do tej pory czy mogę myśleć o powrocie do domu?

adw. Michał Hajduk
    Administrator

Jeżeli chodzi o „niedogodności”, to m.in. miałem na myśli zajęcie majątku. Jeżeli chodzi o drugie pytanie, to musiałbym lepiej poznać Pana sytuację by móc na nie odpowiedzieć. Jeżeli potrzebuj Pan pomocy, to proszę zadzwonić do mnie jutro.

kmaro08
    Uczestnik

Ja bym się zastanowił czy aby na pewno w Twoim przypadku upadłość to dobry pomysł. Zarobki miesięczne rzędu 13 tys zł. zobowiązania 105 tys. zł. Nie lepiej spróbować dogadać się z chwilówkami? Przecież jakbyś wygospodarowa miesięcznie na spłatę 5-6 tys zł to dałbyś rade to ogarnąć. 1,5 tys zł na PKO i 3,5-4,5 tys. na chwilówki miesięcznie. W rok możesz zamknąć temat chwilówek i zostanie CI tylko PKO.

kmaro08
    Uczestnik

Trochę dziwne, że przy takich zarobkach od 7 miesięcy nie spłacałeś chwilówek a jedynie 1,5 tys. zł miesięcznie na PKO. Może problem leży gdzieś indziej? Może warto ograniczyć wydatki i skupić się na spłacie zobowiązań.

adw. Michał Hajduk
    Administrator

Istnieje również możliwość zawarcia układu z wierzycielami przed sądem w ramach tzw. konsumenckiego postepowania restrukturyzacyjnego.

Przeglądasz 9 wpisów - od 1 do 9 (z 9)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.