Zakup samochodu, osoba niepełnosprawna, a upadłość.

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Zakup samochodu, osoba niepełnosprawna, a upadłość.

Ten temat zawiera 11 odpowiedzi, ma 4 głosy, i został ostatnio zaktualizowany przez  anheros 1 miesiąc temu.

Przeglądajasz 12 wpisów - od 1 do 12 (z 12)
  • Autor
    Wpisy

Kamil
    Participant

Czy niepełnosprawny upadły w toku postępowania może lub ma prawo do zakupu samochodu o wartości 1000zł dla potrzeb dojechania do szpitala po leki, na rehabilitację tymbardziej, że niepełnosprawny ma znaczne problemy z funkcjonowaniem dnia codziennego i jest niepełnosprawny z orzeczeniem o stopniu umiarkowanym, nie mówiąc o jakichkolwiek dojazdach do miejsc w których musi być kilka razy w miesiącu tymbardziej, że osoba ta nie ma możliwości aby ktoś mógł ją zawieźć w te konkretne miejsca.

czesio
    Participant

Wydaje mi się że tak , ale pogadaj z syndykiem i pozyskaj jego zgode na ten zakup by nie było że dysponujesz majątkiem mało tego zatajonym przed syndykiem ,aczkolwiek pamiętaj ze samochód to skarbonka

anheros
    Participant

Kamil – wszystko w gestii syndyka, nie słuchaj czesia, to NIE jest takie proste.
    Jak kupisz auto, to musisz ubezpieczyć itd. To są koszty, które mogą – choć nie muszą – być postrzegane jako pokrzywdzenie wierzycieli.
    Najprościej to sobie zorganizować inaczej: niech ktoś inny kupi albo użyczy auta. Będzie prościej i bez komplikacji.
    A poza tym wszystko zależy od syndyka i Sędziego Komisarza. Ale to i tak zawsze trwa. Długo trwa.

Kamil
    Participant

Dzwoniłem i pytałem syndyka. Nie zgodził się.

czesio
    Participant

no to masz odpowiedz ale pomyśl o tym co napisał anheros zakup auta przez kogoś , jeszcze ma zniszki np. to może podziałać ( ktoś zaufany )

Kamil
    Participant

Jeżeli upadły dopuści się zakupu samochodu na inną osobę to jest to złamanie prawa upadłościowego. 😶 Tak mówią przepisy.

anheros
    Participant

Tak, bo upadły na pewno pójdzie do sądu i powie: „to ja kupiłem na podstawionego słupa samochód i proszę: uwalcie mi upadłość” 🙂

Kamil
    Participant

Jeśli wspomniałem o tym fakcie syndykowi to pieron wie co zrobi i jak to zinterpretuje. Tymbardziej, że to już końcówka upadłości szkoda się podkładać. Myślę, że jeszcze z 2 miesiące i po wszystkim…oby.

karol123
    Participant

Takie głupie przepisy niestety mamy. Jakbyś wyrzucił te 1000 zł do kibla to nikt nie mógłby Ci nic zrobić (pod warunkiem że to te Twoje 50%). A samochód to zakup nieruchomości. To przestępstwo.. A sam fakt że ten samochód jest Ci niezbędny do normalnego funkcjonowania?

anheros
    Participant

Raczej RUCHOMOŚCI – samochód ma to do siebie, że (zwykle) się rusza, więc NIEruchomością być (zwykle) nie może 😉 🙂

karol123
    Participant

To prawda zwykle się rusza. No chyba że taki za 1000 zł. To może być czasem uznane za nieruchomość 🙂

anheros
    Participant

Taka ruchomość, co często się nie rusza i zachowuje jak nieruchomość, będąc jednocześnie ruchomością 😉 🙂

Przeglądajasz 12 wpisów - od 1 do 12 (z 12)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.