Sprzedaż przez syndyka działki ROD – rodzinny ogródek działkowy

Forum Fora Masa upadłości – co może zabrać syndyk Sprzedaż przez syndyka działki ROD – rodzinny ogródek działkowy

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
  • Autor
    Wpisy
    Splp87
    Participant

Wziąłem udział w licytacji syndyka prawa do działki rod, moja oferta została przyjęta.Okazuje się jednak że według zarządu rod , prawo dzierżawy działki nie może być licytowane (i najprawdopodobniej ma rację). Co z tym fantem zrobić w sytuacji gdy wpłaciłem wadium, syndyk się zarzeka że doprowadzi sprawę do końca, chce umawiać notariusza i żebym wpłacił resztę wylicytowanej kwoty ? Wpłacić całość i czekać na zwrot środków po otrzymaniu informacji że zarząd nie przyjął mnie w poczet członków przez co umowa przeniesienia praw do działki jest niemożliwa czy zwrócić się o zwrot wadium ?

Jeżeli przedmiotem umowy ma być prawo własności danej działki to zarząd ROD ma racje. Działka ROD nie może być przedmiotem obrotu jak inne nieruchomości. Nie można jej sprzedać. Jest podobnie jak ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu mieszkalnego. Jedyne co można przenieść to prawa do dzierżawy danej działki.

Dlatego też wszystko zależy od tego co dokładnie będzie przedmiotem umowy, tj. czy prawo własności danej działki, czy też dzierżawa (prawo do działki).

Jak wynika z przepisów art. 27 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych ustanowienie prawa do działki następuje na podstawie umowy dzierżawy działkowej. Zgodnie zaś przepisami art. 41 działkowiec w drodze umowy może przenieść prawa i obowiązki wynikające z prawa do działki na rzecz pełnoletniej osoby fizycznej (przeniesienie praw do działki). Umowę zawiera się w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Przy czym skuteczność przeniesienia praw do działki zależy od zatwierdzenia przez stowarzyszenie ogrodowe, które z „ważnych powodów” może odmówić.

Splp87
    Participant

Przedmiotem licytacji jest prawo dzierżawy, ale według zarządu ROD , jest to prawo niezbywalne i nie podlega egzekucji., Czy jeśli stowarzyszenie zgodnie ze swoją interpretacją przepisów nie przyjmie mnie w poczet członków, to należy mi się zwrot pieniędzy łącznie z wadium ? Boję się że ostatecznie zostanę bez działki i bez pieniędzy, a jest to duża kwota. Wziąłem udział w licytacji syndyka, ponieważ z wielu źródeł słyszałem że jest to bezpieczniejsze niż u komornika, teraz zaczynam żałować.

Splp87
    Participant

Mam też odpowiedź syndyka w tej sprawie.

wskazana interpretacja nie ma zastosowania w przypadku upadłości, a poza tym jest sprzeczna. Skoro podają, że prawo do działki jest prawem niezbywalnym, to w umowie sprzedaży również obecny właściciel nie mógłby być wpisany.

W przypadku upadłości syndyk działa na rzecz upadłego.

Ponadto w załączeniu przesyłam postanowienie Sądu Rejonowego w Poznaniu, zgodnie z którym sprzedaż praw do działki jest powszechne w toku postępowań upadłościowych.

@Splp87
    Przywołany wcześniej art. 41 wyraźnie wskazuje, że działkowiec w drodze umowy może przenieść prawa i obowiązki wynikające z prawa do działki. Dlatego też jeżeli przedmiotem umowy jest prawo dzierżawy działki, to zgadzam się poglądem syndyka.

Ma może Pan postanowienie sądu, na które powołuje się syndyk. Chętnie zapoznałbym się z jego treścią.

Splp87
    Participant

Czyli rozumiem że zarząd rod nie będzie miał podstaw aby nie zatwierdzić umowy przeniesienia praw do działki ?
    I czy w przypadku gdyby nie zatwierdził, to syndyk ma obowiązek zwrócić mi wszystkie środki łącznie z wadium ?

Ps. Proszę o maila , prześlę Panu wyrok, nie chciałbym go upubliczniac bo nie mam na to zgody

W mojej ocenie zarząd nie ma podstaw do sprzeciwu. Niemniej może robić pod górkę i odmówić zatwierdzenia przeniesienia prawa do działki. W takim przypadku będzie trzeba wytaczać przed sądem powództwo o ustalenie, że odmowa jest bezpodstawna.

Mój mail: mh@kancelariamh.pl

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.