Zakup akcji

Przeglądasz 9 wpisów - od 1 do 9 (z 9)
  • Autor
    Wpisy
  • #16773
    Anonim
    Nieaktywne

    Witam, jest na początku planu spłaty. Mam możliwość zakupu akcji dla pracowników firmy po atrakcyjnej cenie. Jak to wygląda w czasie wykonywania planu spłaty. Do jakiej kwoty mogę zakupić akcji firmy? Czy muszę to zgłosić w sprawozdaniu? Czy jak sprzedam akcje, też będę musiał zgłosić w sprawozdaniu rocznym?

    #16774
    Kevin
    Uczestnik

    szczegolowo CI nie odpowiem, bo nie wiem, ale napisze jak ja to widze…swojego czasu zostalem uczulony przez Panią, która mi pomagała zlozyc wniosek o upadlosc i przez innych znajomych – fachowcow w temacie, zeby po ogloszeniu upadlosci bardzo ostroznie podchodzic do roznego rodzaju transakcji, spraw finansowych, roznego rodzaju umow, o zawieraniu umow kredytowych nawet nie wspominam z uwagi na zagrozenie umorzenia upadlosci…oczywiscie sytuacja jest inna gdy jest syndyk na karku, a inna gdy syndyka juz nie ma i teoretycznie w obecnej sytuacji moze Ci „grozic” podwyzszenie PSW jezeli w sprawozdaniu wykazesz dodatkowy dochod, ale to bys musial odpsprzedac te akcje, a samo kupno no coz w Twojej sytuacji gdy nie ma juz syndyka to nie powinno nikogo obchodzic co kupujesz i nic Ci nie grozi, ale to podkreslam jest moje zdanie.
    Na Twoim miejscu rozpoznal bym doglebnie temat i jak nie ma przeciwskazan tobym zakupil akcje, ale z ewentualnym zbyciem bym poczekal na zakonczenie PSW i calego procesu upadlosci.

    P.S. Stoje obecnie przed podobnym dylematem, mianowice mam do odzyskania calkiem pokazna kwote z tytulu zwrotu prowizji za konsolidacje kredytow i tez wskazane jest, zebym zaczekal z tym tematem, tymbardziej, ze ja nie mam jeszcze PSW i mam syndyka na karku.

    #16775
    Anonim
    Nieaktywne

    Wiem że jak postępowanie trwa, to wszelkie dochody upadłego są wyliczane do masy upadłościowej. Ale co innego jest już w trakcie PSW. W klauzuli prawomocności jest napisane, że trzeba zgłosić nabyte składniki majątku jeśli ich wartość przekracza równowartość średniego wynagrodzenia wg GUS. W moim rozumieniu jeśli się nabyje lub sprzeda składniki majątku poniżej średniego wynagrodzenia, które jest ustalane wg GUSu, nie trzeba tego wykazać we sprawozdaniu rocznym. Proszę o poprawienie mnie jeśli się mylę.

    #16776
    Kevin
    Uczestnik

    wiec jezeli jest tak napisane w pouczeniu to trzeba sie stosowac, rozumiem, ze wartosc zakupu tych akcji przewyzsza srednia… ale poczekaj na odpowiedzi bardziej doswiadczonych upadlych, ktorzy juz sa na etapie PSW lub skonczyli.

    #16778
    moskit
    Uczestnik

    @Wojtas18
    Nie ma limitu, do którego możesz nabyć akcje.
    W rocznym sprawozdaniu wykazujesz nabycie akcji o wartości przekraczającej średnie miesięczne wynagrodzenie. Pamiętaj, że jest tu mowa o wartości rynkowej. W przypadku zbycia raportujesz w każdym przypadku. Jeśli kwota będzie istotna wierzyciele będą mieli prawo do złożenia wniosku o zmianę PSW.

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 lata, 7 miesięcy temu przez moskit.
    #16781
    Anonim
    Nieaktywne

    Witam, to raczej nie warto sprzedawać nawet jakbym sprzedał akcje o wartości mniejszej niż średnia krajowa to muszę to nanieść w sprawozdaniu, a jeśli bym kupił akcje za kwotę mniejszą niż wartość średniej krajowej to nie muszę tego zgłaszać w sprawozdaniu rocznym. Dobrze rozumiem?

    #16782
    moskit
    Uczestnik

    Prawie. Cena nabycia jest ceną preferencyjną, niższą (czasami znacznie) od ceny rynkowej. Dlatego też wartość nabytych akcji należało by przeliczyć po cenach rynkowych. Może powstać problem z wyceną jeśli są to np. akcje nie będące w obrocie publicznym (np. na GPW).

    #16788
    Anonim
    Nieaktywne

    Ok. Ale rozumiem że jeśli zakupie akcje, których wartość łącznie nie przekroczy średniej krajowej, to nie będę musiał tego zgłaszać w sprawozdaniu rocznym?

    #16790
    moskit
    Uczestnik

    Zgadza się.

Przeglądasz 9 wpisów - od 1 do 9 (z 9)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.