Zajęcie z alimentami

Forum Fora Przepisy prawa upadłościowego Zajęcie z alimentami

Przeglądasz 1 wpis (z 1)
 • Autor
  Wpisy
 • #16656
  Tur73
  Uczestnik

  Mam pytanie odnośnie zajęcia syndyka w przypadku upadłości w wyniku zadłużenia kredytowego z zobowiązaniem alimentacyjnym.
  Syndyk wydał polecenie pracodawcy do przesyłania 60% wynagrodzenia i twierdzi, że jeśli są zobowiązania alimentacyjne, to nie ma ochorony upadłego w wysokości minimalnego wynagrodzenia. W przypadku kiedy 40% mojego wynagrodzenie wychodzi poniżej 2600 zł, to pracodwaca tyle mi zostawia.
  W interpretacji przepisów znalazłem, że taka zasada jest tylko w przypadku zobowiązania alimentacyjnego, które było przyczyną updałości, a nie mieszanego.

  „Syndyk zajął wynagrodzenie pracownika, który ogłosił upadłość konsumencką. Jeśli pracownik nie ma zaległości alimentacyjnych, a jego długi wynikają z innych tytułów, syndyk może zająć połowę jego wynagrodzenia. Przy czym pracownikowi musi zostać do wypłaty co najmniej kwota równa wynagrodzeniu minimalnemu po odliczeniach składkowo-podatkowych. Jeżeli upadłość wynika z nieregulowanych obciążeń alimentacyjnych syndyk zajmuje 3/5 wynagrodzenia bez ograniczenia do kwoty wolnej.”

  W przypadku gdy do wynagrodzenia z umowy zlecenia stosuje się przepisy art.833 § 21 k.p.c, potrącenia będą ograniczone maksymalną kwotą potrącenia i kwotą wolną od potrąceń, która nie została określona tylko dla potrąceń z tytułu należności alimentacyjnych.
  Potrącenia będą wówczas dokonywane w następujących granicach:
  – do wysokości 3/5 wynagrodzenia – w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych;
  – do wysokości 1/2 wynagrodzenia – w razie egzekucji innych należności;
  – do wysokości 3/5 wynagrodzenia – w przypadku łącznej egzekucji świadczeń alimentacyjnych i egzekucji innych należności.

  Czy ktoś może kompetentnie wypowiedzieć się w tej wydawało się prostej sprawie?
  Czy przy wynagrodzeniu netto np. 3000 zł i alimentach 1600 zł Syndyk powinien mi pozostawić tylko 40% wynagrodzenia (1200 zł) czy minimalne wynagrodzenie 1921 zł?

Przeglądasz 1 wpis (z 1)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.