Wysokość raty miesięcznej harmonogramu spłat

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Wysokość raty miesięcznej harmonogramu spłat

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 36)
  • Autor
    Wpisy
    Marta 555
    Participant

Dzień dobry. Czy sędzia na rozprawie upadłościowej może zasądzić harmonogram spłat, jeśli moja pensja brutto wynosi mniej więcej tyle, ile aktualna minimalna kwota wolna od zajęcia? Czy w takim wypadku sprawa zakończy się odstąpieniem od harmonogramu spłat? A jeśli minimalna kwota wolna od zajęcia nie ma tu znaczenia, to jaką sumę maksymalnie mogę dostać miesięcznie do spłaty? Bardzo proszę o jasną, jednoznaczną odpowiedź. Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź.

perse
    Participant

To syndyk nie może ci zajmować najniższej krajowej do czasu ustalenia planu spłat,później na koniec sędzia ustala plan spłat w zależności od tego jaka jest twoja sytuacja życiowa,mi przy najniższej krajowej ustalił rate 200 zł na 3 lata,bierze pd uwagę dzieci,zarobki męża stałe wydatki konieczne do życia itp.Plan spłaty ustala się nawet jak osoba nie pracuje,gdyż jeśli nie ma niepełnosprawności z powodu której nie może pracować i jest zdrowa itd to po prostu powinna sobie znaleźć prace.bez ustalenia planu spłat to raczej rzadka sytuacja,człowiek po prostu musi nie mieć żadnej możliwości zarobkowania z powodów zdrowotnych. Także przy najniżej krajowej może ci ustalić zarówno 200 zl jaki 500 zł,zależy ile zarabia współmałżonek itd i jakie są twoje możliwości zarobkowe,w jakim jesteś wieku,ogólnie twoja sytuacja życiowa- to wszystko zależy od sędziego,nikt ci nie powie ile dokładnie zasadzi ci sędzia,w różnych sadach bywa to bardzo różnie.

Kevin
    Participant

oprocz tego co napisala Perse to Twoja rola jest przekonac sad (syndyka rowniez), ze nie masz zdolnosci ponosic zadnych oplat z tytulu PSW lub minimalne, musisz rozpisac dochody, wydatki, ale w dzisiejszej rzeczywistosc, gdzie wzgledne latwo jest o dodatkowa prace to sady raczej nie zwalniaja z PSW.

Marta 555
    Participant

Dziękuję bardzo za informację. Bardzo bardzo dziękuje wszystkim życzliwym 🙂

Wera
    Participant

Witam. W styczniu sąd ogłosił upadłość konsumencką męża.Został wyznaczony syndyk. Po ponad 2 miesiącach syndyk poprosił o zgłoszenie się do niego,celem ustalenia „jakiegoś zakończenia”. Na spotkaniu poinformował nas,że z ponad 20 wierzycieli zgłosiło się tylko 4(na łączną kwotę ok.120 tyś). Powiedział,że musimy teraz napisać wniosek z propozycją spłaty wierzycieli.
    Nie wiem kompletnie jak się do tego zabrać,co w tym wniosku napisać,jak go w ogóle zacząć? Może ktoś z grubsza podpowiedzieć?
    Z góry dziekuję

perse
    Participant

OOOO, Po dwóch miesiącach syndyk chce kończyć? no to jestem pod wrażeniem,szybciutko. A co do wniosku po prostu piszesz wniosek o ustalenie planu spłat,normalnie ,nr sygnatury dane sadu dane upadłego,piszesz ,ze w związku z upadłością ogłoszoną tego i tego dnia do syndyka zgłosiło się 4 wierzycieli i prosisz o ustalenie planu spłaty.Z uwagi na twoja trudna sytuacje materialną proponujesz kwotę,która nie wpędzi cie w skrajne ubóstwo i podajesz np 200 zł. Oczywiście musisz to uzasadnić ,czyli opisujesz sytuacje życiową, dochody twoje i męża,( 500 Plus również)jeśli ktoś nie pracuje, musisz uzasadnić dlaczego. Później wykazujesz wszystkie wydatki, czyli opląty za mieszkanie,prąd gaz, telefony, dojazdy do pracy ,leki ,wszelkie niezbędne opłaty stałe jakie ponosisz i wykazujesz ile zostaje wam środków po opłaceniu wszystkiego.O całkowitym umorzeniu bez planu spłat chyba nie ma co marzyc jeśli możecie pracować i jesteście zdolni do pracy. Na koniec wymieniasz załączniki i je dołączasz do wniosku- czyli umowa o prace, wynagrodzenie,decyzje renty itp-musisz udowodnić dochody rodziny i wszelkie rachunki jakie masz, czynsz, woda gaz prąd itd. i to wszystko.
    Syndyk osobno prześle swoją propozycję a sad zapozna się z twoją i syndyka i podejmie decyzje.

Wera
    Participant

Dziękuję bardzo za te informacje, opisała pani wszystko dokładnie,co w jakiej kolejności napisać.
    A jeszcze takie pytanie, czy wpisuje się właśnie swoją kwotę jaką chcemy spłacać? Bo syndyk powiedział ,że w naszym przypadku jest to tylko 20% do spłaty z tych 120 tyś, na okres 36 rat. I nie wiem czy we wniosku ująć,że jesteśmy w stanie spłacić te 20% czy lepiej np.400zł miesięcznie?

perse
    Participant

Ja bym napisała po prostu kwotę jaką będziecie w stanie płacić co miesiąc,ale nie za wysoką,proszę pamiętać,ze sędzia zawsze może ją podnieść,wiec lepiej nie przesadzać,ja pisałam o całkowite umorzenie bez planu spłat ,w dodatku syndyk mnie poparł,a mimo to sędzia uznał,ze bez przesady,ale te 200 zł przez 36 mcy jestem w stanie płacić,no i właściwie miał rację.Plan spłaty właściwie nie polega na spłacie wierzycieli, bo z tej kwoty spłaci się ułamek wierzytelności(niektórym wierzycielom przelewam np 1,96)pełni raczej funkcje wychowawczą dla upadłego.

Wera
    Participant

Ok, rozumiem. Czyli muszę wypisać dokładnie wszystkie po kolei wydatki jakie ponosimy co miesiąc? Uwzględniając też przyszłościowo te opłaty, które będą związane z utrzymaniem dzieci w momencie powrotu do szkoły,tzn opłaty za internat,dojazd do szkoły itp?

kmaro08
    Participant

Dokładnie, wypisz wszystkie możliwe wydatki z tendencją zawyżającą. A samą propozycję planu też zaniżyć, nawet jeśli jesteś w stanie troszkę więcej zaakceptować. Plus dobrze jest chyba zaproponować nieco krótszy okres niż ten 36 miesięcy, a np 24.

Wera
    Participant

W takim razie jeszcze ostatnie chyba już pytanie, czy trzeba dołączyć do wniosku umowę o pracę, zaświadczenie o zarobkach za ostatni miesiąc i jeśli ja jestem bezrobotna, zarejestrowana w PUP,to zaświadczenie o tym? Chcę się dokładnie dopytać wszystkiego przed wysłaniem wniosku, żeby w razie czego potem nie zostało wszystko odwleczone w czasie.

Upadajacy
    Participant

Czy to że mam rozdzielność majątkową z moją żoną ma wpływ na wielkość raty do spłaty? Pytam , ponieważ mój syndyk zarządzał ode mnie zarobków mojej żony, celem określenia wysokości rat. A mój dług powstał przed moim związkiem małżeńskim. I mamy podpisaną rozdzielność majątkową.

perse
    Participant

Upadający,to,ze masz rozdzielność nie ma nic do rzeczy,ani to kiedy dług powstał,rozdzielność powoduje,ze nikt nie zabiera niczego z majątku zony ani jej dochodów,natomiast określenie jej zarobków jak najbardziej.Prowadzicie przecież aktualnie wspólnie gospodarstwo domowe,zona nie chowa przecież swoich poborów do kieszeni tylko razem ponosicie opłaty i wydatki na życie,syndyk i sąd musza mieć obraz dochodów i wydatków rodziny by widzieć ile wam zostaje po dokonaniu wszelkich opłat,by móc Tobie określić ratę.

Wera,tak dołącz umowę,zarobki i z urzędu pracy jak najbardziej.

Wera
    Participant

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

kmaro08
    Participant

@Wera Do wniosku o ustalenie PSW nie trzeba dołączać żadnych potwierdzeń/dokumentów, chyba, że Sąd Cię o to poprosi.
    Ja osobiście złożyłem sam wniosek i to w zupełności wystarczyło. Na forum, z tego co pamiętam, raczej rzadko kto składał wraz z wnioskiem dokumenty potwierdzające stan faktyczny upadłego.

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 36)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.