wynagrodzenie syndyka

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania wynagrodzenie syndyka

Otagowane: , ,

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
  • Autor
    Wpisy
    ocz_ko
    Participant

Dzień dobry
    Jeżeli nie ma masy upadłościowej i Skarb Państwa pokrywa wynagrodzenie syndyka, to czy jest to tymczasowe? czy po zakończeniu upadłości upadły będzie zwracał to wynagrodzenie na rzecz Skarbu Państwa?
    oraz druga sytuacja:
    brak masy upadłościowej, ale pojawił się zachowek. Kto wtedy będzie opłacał wynagrodzenie syndyka?
    Pozdrawiam

Tak, jest to tymczasowe. Jeżeli sąd ustali plan spłaty wierzycieli, to zwrot kosztów poniesionych przez Skarb Państwa zostanie rozłożony w nim na raty. Jeżeli nie będzie planu spłaty, to koszty zostaną umorzone.
    drugie pytanie nie bardzo rozumiem. Jeżeli jest zachowek, to jest masa upadłości.

ocz_ko
    Participant

Dzień dobry P. Mecenasie
    Sytuacja wygląda tak, że moje postępowanie upadłościowe miało się już zakończyć, masy nie było, planu spłaty również. Syndyk zwrócił się do sądu z wnioskiem o przyznanie wynagrodzenia za Skarbu Państwa w dość wysokiej kwocie. Z kolei sąd zwrócił się do mnie o ustosunkowanie się do tego wniosku. Naprawdę jest to spora suma.

W międzyczasie zanim dotarło do mnie pismo o ustosunkowaniu się do wniosku syndyka sytuacja cię zmieniła, zmarła moja matka, ale nie powołała mnie do spadku, więc jak powiedział syndyk zostaje prawo do zachowku i teraz nie wiem jak to będzie dalej wyglądać. Rozumiem, że zachowek, jeżeli będzie wypłacony wejdzie w masę upadłości czy wtedy będzie plan spłaty? skoro nie będzie innych pieniędzy i jak wygląda kwestia wynagrodzenia syndyka w takiej sytuacji czy po zakończeniu sprawy ja będę je spłacać czy zostanie umorzone?
    Proszę o odpowiedź do wtorku muszę dać odpowiedź do sądu. Bardzo dziękuję.

Jeżeli zachowek zostanie wypłacony w okresie trwania postępowania upadłościowego, to zasili masę upadłości i zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów postępowania oraz spłatę zadłużenia.
    To co dalej będzie z zachowkiem, jeżeli zobowiązani go nie uiszczą zależy wyłącznie od syndyka.
    Zachowek nie ma większego wypływu na to czy będzie, czy też nie będzie planu spłaty wierzycieli, chyba że pokryłby całe zadłużenie.
    Proszę poczytać na forum i blogu jakie przesłanki decydują o jego ustaleniu.
    Co do wynagrodzenie syndyka już odpowiedziałem we wcześniejszym poście.

Konto usuniete
    Uzytkownik

ocz_ko jak wyglądał ten zachowek? syndyk pytał o spadki w ciągu 3 czy 5 lat o ogłoszenia upadłości? Rozumiem że odrzuciłeś spadek i było roszczenie masy upadłości wobec kogoś z Twojej rodziny? Ta osoba musiała wpłacić kwotę zachowku na rachunek masy? Jak to było policzone? przyjechał rzeczoznawca i zrobił wycenę i na bazie tej wyceny syndyk policzył wartość zachowku?

ocz_ko
    Participant

Bardzo dziękuję za odpowiedź P. Mecenasie

ocz_ko
    Participant

Do karol 123
    ja jestem na początku sprawy związanej z zachowkiem więc nie wiele Ci powiem. Wiem na 100%, że jeżeli ogłosiłeś upadłość to wszystkie spadki, które otrzymujesz wchodzą w masę upadł. i żeby było fajniej nie możesz odrzucić spadku!!!!! bo ogłaszając upadłość tracisz prawo do zarządzania swoim majątkiem. Tą rolę przejmuje syndyk i dba o to aby twój spadek poszedł na spłatę wierzycieli. U mnie jest testament w którym nie zostałam powołana do dziedziczenia, jednym słowem pominięto mnie, ale pozostało mi prawo do zachowku i o ten zachowek syndyk już napisał pismo do sądu jak również o sporządzenie przez sąd inwentarza majątku. Co do wartości zachowku to wiem, że należy mi się połowa wartości tego co bym dziedziczyła ustawowo.
    Pozdrawiam

anheros
    Participant

No dobrze, ale powiedz proszę skąd syndyk się o tym dowiedział? Od Ciebie? Bo chyba innej możliwości nie ma…?

Tommy
    Participant

Powiedzcie mi czy kwota ok. 7 tys zebrana przez syndyka z moich świadczeń ZUS wystarczy na jego koszty? Syndyk nie prowadził żadnych licytacji nieruchomości i jak na razie zajmuje się sprawą przez 13 m-cy. Jeszcze jedno czy z tej kwoty najpierw spłaca swoje wynagrodzenie, a z tego co zostanie dopiero rozpisuje do planu podziału? Dodam, że mam już orzeczone umorzenie dalszych spłat wierzycieli.

ocz_ko
    Participant

do anheros
    Syndyk dowiaduje się o tym z mojej korespondencji. Sąd wysłał mi zawiadomienie o wpłynięciu wniosku i ustosunkowanie się do niego na adres domowy, ale korespondencja do moich rąk nie trafia tylko do rąk syndyka, który przekazuje mi informacje. W momencie ogłoszenia upadłości, syndyk min. „blokuje” pocztę, tzn. poczta przesyła moją korespondencję na adres syndyka.
    Informuje, że nawet gdybym to ja dostawała korespondencję i zataiła istniejącą sytuację a syndyk by się o tym dowiedział po fakcie np. z US, postanowienie o mojej upadłości zostałoby cofnięte.
    Pozdrawiam

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.