wynagrodzenie kuratora a masa upadłości

Forum Fora Masa upadłości – co może zabrać syndyk wynagrodzenie kuratora a masa upadłości

Przeglądasz 3 wpisy - od 1 do 3 (z 3)
 • Autor
  Wpisy
 • #4595
  blazej907
  Uczestnik

  Dzień dobry,

  Panie Mecenasie, ogłosiłem upadłość. Przez Sąd zostałem ustanowiony kuratora dla osoby częściowo ubezwłasnowolnionej, z którego to tytułu otrzymuję „ryczałtowe wynagrodzenie”. Czy podlega ono zajęciu przez syndyka, a jeżeli tak to na jakich zasadach i w jakiej wysokości?

  #4749
  dracula
  Uczestnik

  Według mnie wynagrodzenie podlega zajęciu przez syndyka. W jakiej wysokości? To zależy, czy jest to Twoje jedyne wynagrodzenie, czy też masz jeszcze inne przychody. Jeżeli to Twój jedyny przychód, to kwota wolna od zajęć wynosi 2000 zł brutto (1459 zł netto) na postawie art. 833 § 2 k.p.c.

  #5204
  blazej907
  Uczestnik

  Po pierwsze nie pozostaje w żądnym stosunku pracy z Sądem pełniąc funkcję kuratora osoby częściowo ubezwłasnowolnionej. Po drugiej jak do tego co napisałeś ma się art. 833 § 1 pkt 6 k.p.c., który stanowi że nie podlega zajęciu świadczenie z pomocy społecznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, oraz art. 36 pkt 1 lit. h tejże ustawy, który stanowi że świadczeniem z pomocy społecznej jest wynagrodzenie należne opiekunowi z tytułu sprawowania opieki przyznane przez sąd.

  Chodzi o to, że z uwagi na brak majątku mojego podopiecznego, zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą, sąd przyznał mi wynagrodzenie ze środków publicznych (od MOPR) na podstawie przepisów stawy o pomocy społecznej, stosując odpowiednio przepisy regulujące kwestie wynagrodzenia opiekuna.

  Z powyższych względów, prawnik MOPR uznał, że wynagrodzenie z tytułu sprawowania funkcji kuratora osoby częściowo ubezwłasnowolnionej, przyzane ze środków publicznych, nie wchodzi do masy upadłościowej.

  Może Pan mecenas będzie mi w stanie pomóc?

Przeglądasz 3 wpisy - od 1 do 3 (z 3)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.