Wyłączenie spadku z masy upadłego

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Wyłączenie spadku z masy upadłego

Przeglądasz 3 wpisy - od 1 do 3 (z 3)
  • Autor
    Wpisy
    alicjan
    Uczestnik

Witam
    Mam pytanie postaram sie dość dokładnie opisac problem, 5 lat temu mialam ogloszoną upadlosc konsumencka, nie mialam majatku tylko rente, wiecc syndyk potracal srodki z renty. Niedawno zmarł mi ostatni z rodzicow i nie zostawil testamentu ze wzgledu ze choroba postepowala sszybko i byla slaba, nie chcielismy wtedy o tym myslec. Ale zgodnie z wola mamy mieszkanie w ktorym zamieszkiwala z bratem mialo byc dla brata, wiec ja w przeciagu 6 miesiecy od smierci notarialnie zrzeklam sie spadku czyli polowy mieszkania. po 7 miesiacach od zrzeczenia sad wyznaczyl rozprawe koncowa na temat planu splaty lub umorzenia dlugow. niestety okazalo sie ze polowa mieszkania wejdzie do masy upadlosciowej i sad uniewaznil zrzeczenie sie spadku. ja chce teraz wystapic do sedziego komisarza o wyllaczenie z masy upadlosciowej udziału w tym mieszkaniu. Pytanie jak powinnam to uzasadnic , na co sie powolac? dodam ze brat mieszka w mieszkaniu w innym miescie niz ja i razem z synem maloletnim (wspolny podzial z matka dziecka) wiec nie codziennie syn ten przebywa. czy mozna uznac ze polowa mieszkania jest trudnozbywalna?
    z gory dziekuje za odpowiedz.
    alicja

kmaro08
    Uczestnik

Myślę, że najlepiej jakbyś zaciągnął profesjonalną poradę prawną w dziedzinie upadłości oraz dziedziczenia. Zbyt wiele masz do stracenia, a bardziej Twój brat, bo Ty i tak chciałeś się zrzec tego mieszkania. Osobiście nie liczyłbym na skuteczne wyłączenie z masy udziału w tym mieszkaniu, gdyż stanowi to na pewno potencjalnie duży wpływ do masy. Syndycy wystawiają na sprzedaż 1/2 nieruchomości.
    Nie znam się na testamentach, ale może warto byłoby iść trochę w innym kierunku, jeśli jest taka możliwość, w sensie próbować przeforsować wolę Twojej matki jako testament ustny, czy coś w tym stylu. Ja tak, jak pisałem, zaciągnąłbym na pewno jakiejś profesjonalnej porady prawnej, bo to nie jest standardowa sytuacja i raczej nie znajdziesz nikogo kto był w podobnej sytuacji.

skyfall
    Uczestnik

Raczej nic tu nie da się ugrać. Przedewszystkim upadły nie ma prawa do zrzeczenia się spadku. Taka czynność dokonana przez upadłego po pierwsze jest nie ważna a po drugie naraża na ryzyko umorzenia postępowania upadłościowego. Spadek wchodzi do masy upadłości i to syndyk nim zarządza. Jeżeli mieszkanie jest dużo warte, nie ma wad technicznych czy prawnych to syndyk musi udział sprzedać. Tym bardziej przy braku testamentu. Osobną kwestią jest czy syndykowi uda się sprzedać 1/2 udziału. Być może syndyk będzie chciał spłaty Pana przez brata. Niestety takie jest brutalne prawo.

Przeglądasz 3 wpisy - od 1 do 3 (z 3)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.