Wydzielenie kwoty na cele mieszkaniowe upadłego

Forum Fora Wnioski, wzory, pisma Wydzielenie kwoty na cele mieszkaniowe upadłego

Otagowane: 

Przeglądajasz 5 wpisów - od 1 do 5 (z 5)
  • Autor
    Wpisy
    agnes257
    Participant

Witam,

W 2017r w listopadzie złożyłam wniosek o upadłość. Dostałam upadłość w czerwcu 2018r, w masę upadłości wniosłam 1/4 nieruchomości. Syndyk przed sprzedażą nieruchomości doradził, żebym złożyła wniosek o wydzielenie kwoty na cele mieszkaniowe. Było to na początku 2019r. W niedługim czasie nieruchomość ma zostać upłynniona, w ok 2 tyg. Czy mam składać wniosek na cele mieszkaniowe jeszcze raz czy wcześniejszy wniosek zostanie dopiero rozpatrzony po sprzedaży nieruchomosci?

Aldonaa
    Participant

Sędzia może wydzielić z masy kwotę na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych jeśli w masie są na to środki (czyli wpłyną ze sprzedaży na konto masy). Lepiej zapytać też syndyka czy trzeba ponownie złożyć o to wniosek (bo nie wiem czy on „opiniował” już ten z 2019r).

Renia15Renia15
    Participant

Dzień dobry,

mam pytania odnośnie mieszkania po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

20.08.2020 miałam ogłoszona upadłość na starych warunkach. Upadłość dotyczy mnie i męża. Mieszkanie, w którym mieszkam wraz z mężem i który jest współwłaścicielem weszło w skład masy upadłościowej, ale zostało przypisane do mnie. Mieszkanie jest w dobrym punkcie i jest szansa, żeby szybko zostało sprzedane, dlatego chcemy wynająć mieszkanie i się wyprowadzić.

Chcielibyśmy wnioskować o zaliczkę na wynajem, ale u mnie w masie nie ma żadnych środków. Czy wobec tego możemy wnioskować o zaliczkę z części męża i żeby później ta kwota była pokryta ze sprzedaży? Czy możemy podpisać umowę o wynajem w postaci zwykłej umowy, czy notarialnej (mamy różne propozycje), czy będziemy mogli w lokalu wynajętym podpisać umowę o media Tv i internet – pracuję częściowo zdalnie i internet mi jest niezbędny? I jeszcze pytanie, czy wcześniejszy wynajem – przed sprzedażą mieszkania może mieć wpływ na decyzję o przyznaniu, wysokości i czasie trwania – środków na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych ze sprzedaży mieszkania? Co z opłatami za obecne mieszkanie i umowami o media, energię, czynsz – kto będzie regulował te opłaty jeśli w mojej masie nie ma środków?

Aldonaa
    Participant

Jeżeli to są dwa oddzielne postępowania i dwie masy upadłości (a mieszkanie weszło do Twojej masy bo jako pierwsza dostałaś upadłość) – to nie można z masy męża wydzielić tej kwoty (ani zaliczki) na wynajem.
    Umowa na wynajem mieszkania zwykła/ notarialna dokonana przed sprzedażą obecnie zajmowanego – nie będzie miała wpływu na decyzję o przyznaniu kwoty, wysokości i na ile miesięcy zostanie ta kwota przyznana.
    Umowy o media na to wynajmowane mieszkanie – można podpisać.
    W sprawie opłat za obecne mieszkanie to zerknij na : „Bieżące płatności po ogłoszeniu upadłości” z 19.07.2016 #1861, #1976.

Renia15Renia15
    Participant

Dziękuję za odpowiedź.

Przeglądajasz 5 wpisów - od 1 do 5 (z 5)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.