Wstępne pytania

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Wstępne pytania

Ten temat zawiera 1 odpowiedź, ma 2 głosy, i został ostatnio zaktualizowany przez  Aldonaa 1 tydzień, 2 dni temu.

Przeglądajasz 2 wpisy - od 1 do 2 (z 2)
  • Autor
    Wpisy

Zenon
    Participant

Witam, jeżeli odp. na moje pytania gdzieś już jest podana proszę o link. Jestem na etapie „przygotowywania się do upadłości”.
    1/ Wysokość rat mcznych przewyższa dochód dwukrotnie.Nie płacę rat w ogóle. Czy jednak lepiej wygląda aby cokolwiek płacić, nawet min.?
    2/ Co podaje się we wniosku /oprócz danych wierzycieli/, jak długo wstecz historię rachunków, posiadany majątek itd?
    3/ Planuję wcześniej sama sprzedać mieszkanie, nowy właściciel pozwoli mieszkać w tym mieszkaniu. Pieniądze za sprzedaż lokalu trzymać do momentu ogłoszenia upadłości, czy wcześniej przeznaczyć na zadłużenie? Jaką umowę zawrzeć – najmu czy użyczenia? Czy syndyk zostawi na czynsz?
    4/ Czy jak sprzedam mieszkanie, syndyk może wejść i zabrać wyposażenie, jeżeli oświadczam że jest to wyposażenie właściciela?
    5/ Odkładałam pieniądze z 500+, dzieci oszczędności /komunia, święta/, czy te środki może syndyk zabrać, jak są zebrane na lokacie imiennej na mnie

Jakich błędów nie popełniać – może ktoś z własnego doświadczenia może ustrzec przed negatywnie wpływającym działaniem.

Aldonaa
    Participant

1) Niektórzy spłacają niewielkimi kwotami.
    2) We wniosku zawsze trzeba wyszczególnić posiadany majątek. Czy i jak długo wstecz dokumentuje się historię rachunku bankowego – zależy już od wymogu konkretnego sądu.
    3) Odradzam na tym etapie samodzielną sprzedaż mieszkania. Jeżeli dostaniesz upadłość i mieszkanie zostanie sprzedane przez syndyka – to wtedy można ubiegać się o wydzielenie z masy kwoty na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych (na czynsz na wynajem 12-24 m-ce).
    Innej możliwości „zostawienia na czynsz” w upadłości – nie będzie.
    4) Takie podstawowe wyposażenie mieszkania (pralka, lodówka) – jest wyłączone od egzekucji.
    Ewentualne spory (na wniosek upadłego lub syndyka) o skład masy upadłości rozstrzyga sędzia-komisarz. Oświadczenie więc nic nie daje.
    5) Chronione jest (i raczej na specjalnym koncie) 500+. Ta imienna lokata może być więc zagrożona.

Nie stwarzać podejrzeń o wyzbyciu się majątku, czyli wszystko musi mieć „i ręce i nogi”.

Przeglądajasz 2 wpisy - od 1 do 2 (z 2)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.