współwłasność nieruchomości z osobą będącą w upadłości

Forum Fora Masa upadłości – co może zabrać syndyk współwłasność nieruchomości z osobą będącą w upadłości

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 26)
  • Autor
    Wpisy
    donkap
    Participant

Witam!
    proszę o odpowiedź czy syndyk jednego ze współwłaścicieli nieruchomości może wystąpić do drugiego współwłaściciela o podział majątku. Współwłasność dotyczy domu w części po 1/2 dla dwójki rodzeństwa. Jedno z nich ma ogłoszoną upadłość i syndyk chce sprzedać jego część domu. Jako współwłaściciel otrzymałam pismo od syndyka o wskazanie propozycji podziału nieruchomości na dwa odrębne lokale. Dłużnik zajmuje parter, ja piętro. W księgach wieczystych nie jest zapisane która część domu należy do kogo. Czy muszę ustosunkować się do pisma syndyka, a jeżeli tego nie zrobię to czy to niesie dla mnie jakieś konsekwencje.

dracula
    Participant

Tak, syndyk może wystąpić do sądu z pozwem o podział majątku. Nie musisz ustosunkować się do pisma syndyka (nikt Cię do tego nie zmusi), decyzja należy do Ciebie. Konsekwencji raczej nie będzie, zwłaszcza że z tego co piszesz sprawa jest dopiero na początkowym etapie. Postępowanie o zniesienie współwłasności zapewne będzie bardzo długotrwałe, więc nie ma powodów do paniki.

donkap
    Participant

Generalnie to my już mamy ten podział tyle, że nie ma wpisu do ksiąg wieczystych. To są od dawna dwa oddzielnie funkcjonujące mieszkania. Słyszałam jednak, że jak sprawa o podział trafi do sądu to sąd może nas, jako współwłaścicieli zobowiązać/ nakazać wykup części dłużnika? Czy to prawda?

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 years, 12 months temu przez donkap.
    donkap
    Participant

Tak naprawdę to nie wiem na jakim etapie jest sprawa. Szwagierka twierdzi, że z końcem listopada, jak nie dojdzie do sprzedaży ich części domu to postępowanie będzie umorzone. Czy jest to w ogóle możliwe, a jeżeli tak to, jakie muszą ku temu zaistnieć przesłanki, żeby umorzone zostało postępowanie?

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 years, 12 months temu przez donkap.
    dracula
    Participant

Jeżeli są to dwa oddzielnie funkcjonujące mieszkania (np. z osobnymi wejściami), to nie powinno być dla Ciebie żadnego problemu. Tak, to prawda że w sprawach o zniesienie współwłasności sąd może podzielić nieruchomość (w tym przypadku jest to możliwe, będzie to tzw. podział do korzystania, czyli piętro dla Ciebie, parter dla szwagierki), zarządzić spłatę jednego z współwłaścicieli przez drugiego, a nawet dokonać sprzedaży egzekucyjnej nieruchomości (wówczas sąd dzieli kasę).

Postępowanie upadłościowe szwagierki zapewne zostanie umorzone z uwagi na brak środków w masie upadłości (syndyk nie ma kasy). Tak, w takiej sytuacji dopuszczalne jest umorzenie postępowania upadłościowego. Jeżeli chcesz pomóc szwagierce, proponuję abyś złożył ofertę nabycia udziału, który należy do szwagierki np. za 10.000 zł. I Ty zyskasz, i szwagierka nie straci, bo akurat dla niej bardzo ważne jest utrzymanie upadłości. Najważniejsze jest jednak kto jest właścicielem w księdze wieczystej, bo może tam jest bałagan.

donkap
    Participant

W księgach wieczystych jako właściciele figurują mój mąż i jego siostra ( dom otrzymali w spadku po zmarłym ojcu, a matka zrzekła się na nich swojej cześci spadku już bardzo dawno), moja szwagierka, której sprawa upadłościowa dotyczy. Mam wrazenie, że szwagierka wcale nie chce sprzedaży jej części domu, a właściewi wydaje mi się, że liczy bardzo na umorzenie i brak kupców. Tak przynajmniej wnioskuję z rozmów z nią.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 years, 11 months temu przez donkap.
    donkap
    Participant

A czy jej część domu nie stanowi masy upadłościowej? Czy mam rozumieć, ze sąd może na sprzedaż wystawić cały dom? A co z własnością drugiego współwłaściciela?

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 years, 11 months temu przez donkap.
    dracula
    Participant

Jak syndyk nie sprzeda udziału we współwłasności, to sąd umorzy postępowanie upadłościowe. Wówczas szwagierka zostanie z długami i przez 10 lat nie będzie mogła się od nich uwolnić. Tak, część domu stanowi masę upadłościową. Sąd niczego nie sprzedaje, robi to syndyk. Wystarczy się zorientować co sprzedaje – czy cały dom, czy udział we współwłasności. Na pewno były przygotowane wyceny nieruchomości, jakieś ogłoszenia. Zawsze można również zadzwonić do syndyka i zapytać, można pójść do sądu i zajrzeć w akta. Nie chcę wchodzić teraz w niuanse, bo Tobie to nie pomoże, a ja się niepotrzebnie naprodukuję. W pierwszej kolejności dowiedz się co sprzedaje syndyk – czy cały dom, czy udział we współwłasności.

Co do kwestii umorzenia postępowania, to nie bardzo mogę się tu zgodzić. Umorzenie postępowania upadłościowego konsumenckiego może nastąpić albo na wniosek upadłego, albo jeżeli coś „przeskrobie”. Problemy z likwidacją masy upadłości same w sobie nie mogą stanowić podstawy do umorzenia konsumenckiego postępowania upadłościowego bez wniosku upadłego.

dracula
    Participant

tak, brak majątku nie jest przyczyną umorzenia upadłości konsumenckiej. Pomyliłem się.

Ewa1951
    Participant

A co może „przedkrobac” upadły?

Np. nie współpracować z syndykiem, ukrywać majątek.

Ewa1951
    Participant

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Ja nic nie ukrywam majątku nie mam i każde polecenia syndyka wykonuje

donkap
    Participant

Ale syndyk może chyba na sprzedaż wystawić tylko 1/2 domu, jako własność dłużnika, a nie całego domu. Jak to jest? Bo faktycznie ogłoszenie o sprzedaży niby dotyczyło 1/2 domu, ale opisany był cały dom, bez wskazania, która część jest do sprzedaży. Drugi współwłaściciel domu nie ma nic wspólnego z długami.

donkap
    Participant

A jak długo może trwać upadłość konsumencka, czy ona może sama wygasnąć?

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 26)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.