wspólne gospodarstwo domowe, a partnerka/ dziewczyna

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania wspólne gospodarstwo domowe, a partnerka/ dziewczyna

Przeglądajasz 3 wpisy - od 1 do 3 (z 3)
  • Autor
    Wpisy
    nznja
    Participant

Witam 🙂 Czy ktoś mógłby mi pomóc i odpowiedzieć na kilka pytań?
    Zacznę od tego, że upadłość ogłoszono mojemu chłopakowi/partnerowi- zwał jak zwał na początku stycznia 2021. Jest on już po spieniężeniu całego majątku. Dziś syndyk przysłał pismo zobowiązujące do odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące zatrudnienia, kosztów utrzymania itp. Trochę mu pomagam w odpowiedzi na te wszystkie pisma do Syndyka i Sądu. W piśmie, w podpunkcie należy podać imię i nazwisko, stopień pokrewieństwa, wiek, dochód miesięczny, no i tytuł z jakiego osoba osiąga dochód, dorosłych domowników, z którymi upadły prowadzi wspólne gospodarstwo domowe.

Tak jak już napisałam nie jesteśmy małżeństwem, ale wspólnie wynajmujemy mieszkanie (umowa wynajmu jest na mnie i na niego).
    Pytanie 1. Czy należy wpisać mnie w tym podpunkcie?
    Pytanie 2. Czy przy ustalaniu planu spłaty będą brać pod uwagę moje dochody skoro jestem tylko partnerką?

Dodam, iż z racji tego, że mój partner nie może wykonywać przelewów ze swojego konta- z wiadomych powodów, wszystkie jego rachunki za telefon, internet wraz z wynajmem mieszkania i opłatami są płacone z mojego konta.Czy to będzie problem w Sądzie, jeżeli podczepimy wszystkie potwierdzenia wpłat i wytłumaczymy to w ten sposób, że ja dokonywałam wszystkich płatności, a on oddawał mi to w gotówce?

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi 🙂

Tak, jest Pani domownikiem i z tego co Pani napisała wnioskuję, że prowadzą Państwo wspólne gospodarstwo domowe, tj. wspólnie partycypują w kosztach utrzymania. Sąd interesuje to jakie dłużnik ponosi koszty utrzymania, a na to ma wpływ m.in. to czy mieszka z kim innym, kto z tego tytułu dokładna się do rachunków. Jeżeli z kimś razem mieszka i ta osoba ma własne dochody, to sąd nie przyjmie, że do kosztów jego niezbędnego utrzymania wchodzi np. czynsz w pełnej kwocie 1.500 zł, a jego połowa w kwocie 750 zł. Jeżeli natomiast mieszka z kimś, kto nie ma własnych dochodów/jest niezdolny do prac, to siłą rzeczy do kosztów jego niezbędnego utrzymania należy zaliczyć kwotę pełnego czynszu. Mam nadzieje, że udało mi się to jasno zobrazować.

Brak wpłat z własnego rachunku partnera nie powinien stanowić problemu. Przy czym należy to zaznaczyć i wyjaśnić dlaczego są one dokonywane z cudzego rachunku.

nznja
    Participant

Tak, udało się, zrozumiałam. Zapomniałam właśnie dodać, że opłaty dzielimy na pół (tak jak Pan napisał) i tak samo napiszemy oczywiście w tym piśmie. Dziękuję 🙂

Przeglądajasz 3 wpisy - od 1 do 3 (z 3)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.