Wniosek współmałżonka upadłego

Forum Fora Wnioski, wzory, pisma Wniosek współmałżonka upadłego

Ten temat zawiera 13 odpowiedzi, ma 6 głosów, i został ostatnio zaktualizowany przez  anheros 11 miesiące, 3 tygodnie temu.

Przeglądajasz 14 wpisów - od 1 do 14 (z 14)
  • Autor
    Wpisy

Zderzak
    Participant

Panie Mecenasie, proszę o pomoc. W marcu 2016 Sąd ogłosił moją upadłość. W tym miesiącu moja żona będzie składała wniosek. Nie wiemy jak wypełnić sekcję dotyczącą majątku żony, ponieważ de facto go nie ma. Syndyk sporządził listę rzeczy wchodzących w skład mojej masy upadłości (m.in. mieszkanie własnościowe, którego żona jest współwłaścicielem). Czy żona powinna sporządzić załącznik do tego działu i opisać całą sytuację?

Jeżeli cały majątek wspólny wszedł do Pana masy upadłości, to jedyny majątek żony stanowi wierzytelność w kwocie odpowiadającej wartość jej udziału w tym majątku, której to zgłoszenia w Pana postępowaniu upadłościowym małżonka powinna dokonać.

Zderzak
    Participant

Dziękuję za odpowiedź. Nie jestem przekonany, czy w naszym przypadku zgłoszenie wierzytelności jest możliwe. Mieszkanie bowiem było kupione na kredyt, który nie został spłacony, a bank jest na liście wierzycieli w moim postępowaniu. Wg mnie, ten konkretny bank należy wpisać do wniosku żony jako wierzyciela.
    Wracając do mojego pytania z pierwszego postu – intuicja mi podpowiada, że odnośnie majątku żony należy dołączyć załącznik i opisać sytuację związaną z moją upadłością i podaniem sygnatury akt.
    Pozdrawiam

Chyba nie do końca się zrozumieliśmy. Proszę przeczytać mój artykuł TUTAJ – przedostatni akapit. Taka wierzytelność stanowi składnik majątku i należny ją wykazać. Siłą rzeczy jednocześnie siłą rzeczy wskazuje się przy tym informacje co do upadłości współmałżonka, czyli Pana.

Zderzak
    Participant

Dziękuję za cierpliwość i „drogowskaz”. Niestety nadal mam pytania:
    1. Czy wierzytelność żony (współwłasność – mieszkanie włączone do mojej masy upadłości) powinno być wykazane w sekcji „Należności (wierzytelności dłużnika) względem innych podmiotów” czy w sekcji „Składniki majątku” ?
    2. Czy wykazanie powyższej wierzytelności uwarunkowane jest od jej zgłoszenia w moim postępowaniu? Mówiąc prosto – czy jeżeli żona nie zgłosi wierzytelności w moim postępowaniu to czy może (powinna) wykazywać je w swoim wniosku jako składnik majątku?
    Pozdrawiam

1. Wierzytelność żony stanowi wartość udziału w majątku wspólnym, który został zaliczony w skład Pana masy upadłości. Należy ją wskazać w rubryce „Należności”
    2.Tak, powinna wskazać.

Zderzak
    Participant

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.

MoniMar17
    Participant

Witam. Jestem tu nowa.wraz z mężem chcemy złożyć wniosek o upadłość. Wiem że musimy złożyć dwa oddzielne wnioski.Czy mam gdzieś uwzględnić męża?bo we wniosku nic nie ma na temat współmałżonka.I jeszcze jedno pytanie czy prócz wniosku mam złożyć jeszcze jakieś oświadczenia czy coś takiego?wiem że trzeba złożyć np karty że szpitala itp.Bede sama pisać wniosek dlatego bardzo proszę o odpowiedź.

anheros
    Participant

Bo upadłość dotyczy CIEBIE a nie współmałżonka – nawet prowadzone wspólnie przez jednego syndyka i w jednym czasie, to jednak są dwie osobne.
    Załączniki dajesz te, które uważasz za ważne.
    CZYTAJ BLOGA dokładnie – a potem to forum. Wszystko jest opisane!

Konto usuniete
    Uzytkownik

Idiotyczne pytanie. Czy złożyć karty ze szpitala z wnioskiem? Jak mają wpływ na Twoją sytuację życiową i mogą wpłynąć na decyzję sądu to tak. Choroba może być ważną okolicznością zmieniającą Twoją sytuację życiową i przemawiającą do sądu aby Ci ogłosić. Musisz każde stwierdzenie udowodnić. Nie wystarczy, że napiszesz, że jesteś chora. Im więcej dokumentów wypisów i tym podobnych tym lepiej. To uwiarygadnia Ciebie. Ja mam chorego syna. Zasypałem sąd wypisami, orzeczeniami itd. I to dużo dało na rozprawie.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 11 miesiące, 3 tygodnie temu przez  Konto usuniete.
    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 11 miesiące, 3 tygodnie temu przez  Konto usuniete.

MoniMar17
    Participant

Nie pytałam czy mam złożyć karty że szpitala,napisałam że wiem że trzeba złożyć np.karty że szpitala itp.dziekuje bardzo za odpowiedź. Doczytam lepiej bloga.

Konto usuniete
    Uzytkownik

Przepraszam w takim razie.

Aldona
    Participant

@monimar17
    Jeżeli jeden ze współmałżonków był np. wyłącznie poręczycielem (czyli sam nie był kredytobiorcą) – to warto to napisać we wniosku.
    Bo jednak jest „lekkie” rozróżnienie. Nieco mniejsza „wina” jest poręczającego.

anheros
    Participant

Małżonka to nie dotyczy – z jednej strony.
    Małżonek będzie miał roszczenie w stosunku do Ciebie – z drugiej strony. A jak macie np. nieruchomość wspólną i małżonek jest współwłaścicielem, to jego część też sprzedadzą i będzie miał z tego tytułu roszczenie. I takie tam…
    Ale zasadniczo każdy upada Z OSOBNA. Z bloga się dowiesz.

Przeglądajasz 14 wpisów - od 1 do 14 (z 14)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.