Wniosek o wyłączenie z masy upadłości

Forum Fora Wnioski, wzory, pisma Wniosek o wyłączenie z masy upadłości

Przeglądajasz 9 wpisów - od 1 do 9 (z 9)
 • Autor
  Wpisy
 • #1049
  Zderzak
  Participant

  Panie Mecenasie proszę o podpowiedź.
  Syndyk dokonał spisu rzeczy stanowiących masę upadłości. Są tam dwa urządzenia elektroniczne (używane, jeden o wartości ok. 100 zł, drugi – ok. 300 zł) które są niezbędne do wykonywania pracy zarobkowej przez moją żonę. Czy wniosek o wyłączenie tych rzeczy z masy upadłości powinna złożyć moja żona?
  Ponadto na liście jest komputer (wartość ok. 600 zł) oraz rower stacjonarny (używany – ok. 300 zł) kupiony na zalecenie lekarza dla córki. Komputer jest nieodzowny dla córki – nauka oraz dla żony – praca.
  Czy należy złożyć dwa wnioski – przez żonę i przeze mnie, czy wystarczy jeden wniosek który składam jako upadły?

  #1050

  A w stosunku do kogo została ogłoszona upadłość?

  #1052
  Zderzak
  Participant

  Przepraszam, mój błąd. Upadłość została ogłoszona w stosunku do mnie.
  We wniosku o wyłączenie z masy upadłości chcę się powołać na art. 829 Kodeksu Postępowania Cywilnego. I tak:
  pkt. 4 – narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia, z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych;
  Tak jak już wspomniałem w pierwszym poście – dla żony dwie rzeczy są niezbędne do wykonywania pracy. Ponieważ przepis mówi o dłużniku, więc to chyba żona powinna złożyć wniosek o wyłączenie tych rzeczy z masy upadłości.

  Kolejny przepis to:
  pkt. 6 – przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste, odznaczenia i przedmioty służące do wykonywania praktyk religijnych oraz przedmioty codziennego użytku, które mogą być sprzedane tylko znacznie poniżej ich wartości, a dla dłużnika mają znaczną wartość użytkową;
  Laptop ma pięć lat i nie jest w pełni sprawny. W związku z czym może być sprzedany poniżej wartości, a dla córki komputer jest niezbędny do nauki.

  Kolejny przepis:
  pkt. 9 – przedmioty niezbędne ze względu na niepełnosprawność dłużnika lub członków jego rodziny.
  Rower stacjonarny został zakupiony z uwagi na stan zdrowia córki.
  Powtarzam pytanie. Czy należy złożyć dwa wnioski – przez żonę i przeze mnie, czy wystarczy jeden wniosek który składam jako upadły?

  #1080

  Jeżeli rzeczone składniki majątku objęte były wspólnością majątkową i zastały włączone do masy upadłości, to powinien Pan złożyć wniosek do sędziego komisarza o rozstrzygnięcie sporu z syndykiem. Wątpliwości co do tego, które z przedmiotów należących do upadłego wchodzą w skład masy upadłości, rozstrzyga sędzia-komisarz na wniosek syndyka lub upadłego.

  Co do składników majątku potrzebnych Pana żonie do pracy proszę również zwrócić uwagę na poniższe przepisy:
  „Art. 124 ust 5. Pr. up. Do masy upadłości nie wchodzą przedmioty służące wyłącznie małżonkowi upadłego do prowadzenia działalności gospodarczej lub zawodowej, choćby były objęte majątkową wspólnością małżeńską, z wyjątkiem przedmiotów majątkowych nabytych do majątku wspólnego w ciągu dwóch lat przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.”

  #1097
  Zderzak
  Participant

  Bardzo Panu dziękuję za odpowiedź i wskazanie konkretnego przepisu.

  #1782
  kami
  Participant

  Panie Mecenasie niedawno ogłosiłam upadłość i obecnie chciałabym napisać wniosek o wyłączenie z masy upadłości samochodu osobowego o wartości ok 5000zł samochód z 2004r. należącego również do mojego byłego męża, który prowadzi działalność i samochód jest mu niezbędny do celów zarobkowych poza tym mamy dziecko, które wymaga stałej rehabilitacji i przewożenia go do ośrodka rehabilitacyjnego. Proszę o instrukcję jak napisać taki wniosek aby sędzia przyjął przesłanki do wyłączenia samochodu osobowego z masy upadłości jak również jak powinien taki wniosek wyglądać.

  #1783

  Wszelkie potrzebne informacje do sporządzenia takiego wniosku znajdzie Pani pod poniższym linkiem na moim blogu:

  Wniosek o wyłączenie z masy upadłości


  Niestety w Pani przypadku nie bardzo widzę przesłanki do wyłączenia pojazdu z masy upadłości.

  #13103
  pandora72
  Participant

  Witam, złożyłam wniosek o upadłość konsumencką i 27 lutego mam sprawę w Sądzie. W związku z posiadanym znacznym stopniem niepełnosprawności orzeczonym na narząd ruchu chciałabym zatrzymać (wyłączyć z masy upadłościowej) samochód który 10 lat temu został w 50% dofinansowany z środków PFRON. Proszę o informację w którym momencie powinnam złożyć taki wniosek (w czasie rozprawy czy po ogłoszeniu upadłości) i na jaki przepis sie powołać ? Pozdrawiam

  #13121
  Aldonaa
  Participant

  Jeżeli syndyk sporządzając spis inwentarza wpisze ten samochód – to wtedy należy złożyć taki wniosek o wyłączenie z masy upadłościowej powołując się na Art.829 pkt.9 kpc

Przeglądajasz 9 wpisów - od 1 do 9 (z 9)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.