Wniosek o umorzenie – pytanie delikatne

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Wniosek o umorzenie – pytanie delikatne

Przeglądajasz 13 wpisów - od 1 do 13 (z 13)
  • Autor
    Wpisy
    anheros
    Participant

Mam takie pytanie do Pana Mecenasa – jak jest praktyka. W Sądzie zatwierdzono listę wierzytelności (nie było sprzeciwów). Dochodów brak, masy upadłości również (nie było co sprzedawać).
    Przekazano mi nieoficjalnie w Sądzie, że po zatwierdzeniu owej listy wierzytelności można i NALEŻY złożyć własny wniosek o albo plan spłaty albo – co ma miejsce bardziej właśnie w moim przypadku – o umorzenie długów bez planu spłaty.
    Zasady z grubsza są dla mnie jasne – przedstawić dochody, wysokość oraz koszty utrzymania (tak?).
    Ale pytanie mam przy okazji inne – czy UZGADNIAĆ to Syndykiem czy nie muszę uzgadniać takiego wniosku, tylko mogę złożyć sam z siebie?
    Syndyk jest w porządku gościem, ale w przeciwieństwie do nieoficjalnych info z Sądu ciągle mi powtarza, że „bez planu spłaty to się nie da”, więc nie sądzę, żeby mnie poparł. Ale nie chcę też, żeby to wyszło, że coś złośliwie robię albo za plecami…?
    Co Pan radzi, Panie Mecenasie?

P.S. Po złożeniu takiego wniosku o umorzenie – już tylko czekanie na termin rozprawy kończącej, czy będzie więcej rozpraw/czynności w praktyce w takim przypadku?

anheros
    Participant

Uprzejmie się przypominam i podbijam, bo chyba wątek gdzieś umknął 😉

Upadły nie uzgadnia swojego wniosku z syndykiem, tj. nie ma takiej konieczności. Niemniej syndyk przedstawią swoje stanowisko. Przy czym nie jest ono wiążące dla sądu, tak jak i wniosek upadłego. Dlatego też należy działać zgodnie z własnym interesem i nie oglądać się na syndyka.
    Sąd nie ma obowiązku wyznaczać rozpraw. Jest obowiązek wysłuchania upadłego, syndyka i wierzycieli. W tym celu może się odbyć posiedzenie przed sądem, ale nie musi. Stanowiska mogą być przedstawione w formie pisemnej. Posiedzenie może być, jedno a nawet dwadzieścia, o ile sąd uzna, że zachodzi taka potrzeba. W mojej praktyce do tej pory miałem do czynienia nawet z trzema takimi posiedzeniami w jednej sprawie. To wszystko zależy od sędziego. On decyduje, co kiedy i jak się odbędzie.

anheros
    Participant

Czyli – jeśli dobrze rozumiem: posiedzenie może być i na nim Sąd może wysłuchać strony.
    Ale – posiedzenie może też NIE być, tj. Sąd może wnioski wysnuć własne – z jednej strony – od syndyka np. ze sprawozdań oraz – z drugiej strony – np. z wniosku upadłego i jego uzasadnienia odnośnie prośby o umorzenie bez planu spłat.
    I może się przychylić do któregoś ze stanowisk albo – wydać własne postanowienie w swojej/Sądu ocenie.
    Czy tak?
    A jaka jest praktyka – co się dzieje na takim etapie NAJCZĘŚCIEJ w takich sytuacjach? Bo rozumiem, że po zatwierdzeniu listy wierzytelności, jak do sprzedaży nic nie było, w masie upadłości ze względu na brak dochodów też nic nie ma – to już nic innego nie będzie się dziać?

Sąd ma podjąć decyzję „po wysłuchaniu upadłego, syndyka i wierzycieli”. Jak, kiedy i w jaki sposób to zrobi sad, to już jego sprawa. Niemniej wysłuchanie jest obligatoryjne. Bez niego nie może zapaść rozstrzygnięcie.
    Praktyka jest przeróżna, w zależności od sądu, czy nawet sędziego. Zazwyczaj odbywa się posiedzenie sądowe, na którym sąd wysłuchuje stanowisk ww. osób o ile się na nie stawią. Wierzycieli zazwyczaj nie ma i uaktualniają się po wydaniu rozstrzygnięcie. Niektórzy wierzyciele swoje stanowisko składają na piśmie.

anheros
    Participant

…znaczy się uaktywniają, czy faktycznie jakąś listę uaktualniają wierzyciele? 😉

upadla1980
    Participant

Tez jestem po ogloszeniu upadłości
    i tez nie mam żadnego majątku
    ani pracy. Nic.
    Czy składać taki wniosek o umorzenie
    wierzytelności i prosić o nie
    ustalanie planu spłat?
    Bo niby z czego miałabym ten plan
    spłat wykonać?
    Czy to, że nie mam dochodów nie
    jest dla Sądu jasnym przesłaniem
    o nie ustalanie planu spłat i
    umorzenie długów?

anheros
    Participant

Nie – nie jest. Sąd może… wszystko! Może nie ustalać planu spłaty, a może również ustalić plan spłaty w oparciu o… domniemane(!) przyszłe dochody. Trochę z sensem a trochę bez sensu – ale tak jest.
    Wiedziałabyś, jakbyś poczytała forum i bloga przed zadaniem pytania.

@upadla1980
    Sąd bada m.in. „możliwości zarobkowe”, a nie aktualne dochody. To jest istotna różnica. Sytuacja podobna jak w sprawach o alimenty. Będzie zatem brane pod uwagę to ile dłużnik – biorąc pod uwagę jego kalifikacje – jest w stanie zarabiać jeżeli znajdzie zatrudnienie.

anheros
    Participant

Po złożeniu pisma o zerowy plan spłat, Sąd wysyła kopię do syndyka i wierzycieli z adnotacją o ustosunkowanie się do niego. W jakim terminie od momentu odbioru takiego pisma syndyk i wierzyciele muszą odpowiedzieć: np. 2 tygodnie, krócej, dłużej?

Tyle ile sąd wyznaczy. Tego przepisy nie regulują. To jest decyzja sądu. Może być tydzień, a nawet 21 dni.

anheros
    Participant

A zwykle ile wyznacza, najczęściej z Pana praktyki?
    Zapomniałem: WESOŁYCH i SZCZĘŚLIWYCH ŚWIĄT, Panie Mecenasie – z podziękowaniami gorrrącymi od nas tutaj wszystkich!!! 🙂 🙂

Jak do tej pory spotkałem się z terminami: 14 dni, 21 dni, miesiąc.
    Dziękuje bardzo za życzenia 🙂

Przeglądajasz 13 wpisów - od 1 do 13 (z 13)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.