Wniosek o połączenie sprawy o upadłość małżonka

Forum Fora Wnioski, wzory, pisma Wniosek o połączenie sprawy o upadłość małżonka

Ten temat zawiera 5 odpowiedzi, ma 4 głosy, i został ostatnio zaktualizowany przez  anheros 7 miesiące temu.

Przeglądajasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
  • Autor
    Wpisy

ela
    Participant

Witam serdecznie , czy ktoś z Państwa posiada wzór pisma o połączenie sprawy małżonków? Niestety nie wiedzieliśmy że małżonkowie muszą składać wnioski o upadłość konsumencką osobno i teraz ja mam już ogłoszoną upadłość postanowieniem sądu a małżonek jest w trakcie składania wniosku jednakże dowiedziałam się że sąd może połączyć nasze upadłości tylko trzeba złożyć dodatkowe pismo wraz z wnioskiem o upadłość małżonka . MOże ktos pomoże ? z góry dziękuje za odpowiedź

Aldonaa
    Participant

Taki wniosek o połączenie można składać (art.219 k.p.c w zw. z art.35 p.u.n) jeśli małżonkowie składają jednocześnie swoje odrębne wnioski. O połączeniu decyduje wyłącznie Sąd i nie można się odwołać. Nie wiem więc czy nie jest już „po herbacie” (skoro Ty już masz upadłość a mąż nie ma złożonego wniosku).
    Połączenie spraw małżonków do wspólnego rozpoznania – jest i tak tylko kwestią techniczną. Bo rozstrzyga się o upadłości oddzielnie, prowadzone postępowania są osobne, są tworzone dwie masy upadłości oraz osobne psw.
    Praktycznie więc korzyścią może tylko być ewentualnie jeden wspólny syndyk.

karol123
    Participant

nie wiem czy gra warta świeczki. Ja jestem po. żona nawet jeszcze wniosku nie złożyła.

anheros
    Participant

Sądy rzadko zgadzają się na takie wnioski, bo to jest sprzeczne z interesem drugiej strony: teoretycznie jeden małżonek do drugiego ma roszczenia (nawzajem).
    Niektóre Sądy się na to zgadzają, ale raczej większość nie.
    Ważne, abyście syndyka mieli tego samego – o to na pewno bym wnioskował, bo zawsze to prościej i szybciej, jak Aldona pisze.

Aldonaa
    Participant

Tylko kiedy taki ewentualny wniosek o wspólnego syndyka złożyć ?
    Bo jak przed rozprawą męża – to żeby nie odebrano to jako wymuszenie ogłoszenia mężowi upadłości. A złożenie takiego wniosku już po ogłoszeniu upadłości (jeśli okaże się, że wyznaczono mu jednak innego) – będzie wiązało się ze zmianą syndyka. Czyli : zarządzenie, postanowienie, ogłoszenie w MSiG. Raczej stracone kilka m-cy.

anheros
    Participant

Napisać we wniosku o upadłość, że „w razie ogłoszenia upadłości proszę o wyznaczenie tego samego syndyka, co małżonkowi”.
    A w ogóle to najlepiej i najłatwiej upadać jednocześnie. Tym bardziej że Sądy zwykle do takich spraw z automatu dają jednego syndyka. Syndyk też jest zadowolony, bo robota ta sama, a zarobek 2x większy.

Przeglądajasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.