Wniosek o połączenie sprawy o upadłość małżonka

Forum Fora Wnioski, wzory, pisma Wniosek o połączenie sprawy o upadłość małżonka

Przeglądajasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
 • Autor
  Wpisy
 • #12156
  ela
  Participant

  Witam serdecznie , czy ktoś z Państwa posiada wzór pisma o połączenie sprawy małżonków? Niestety nie wiedzieliśmy że małżonkowie muszą składać wnioski o upadłość konsumencką osobno i teraz ja mam już ogłoszoną upadłość postanowieniem sądu a małżonek jest w trakcie składania wniosku jednakże dowiedziałam się że sąd może połączyć nasze upadłości tylko trzeba złożyć dodatkowe pismo wraz z wnioskiem o upadłość małżonka . MOże ktos pomoże ? z góry dziękuje za odpowiedź

  #12168
  Aldonaa
  Participant

  Taki wniosek o połączenie można składać (art.219 k.p.c w zw. z art.35 p.u.n) jeśli małżonkowie składają jednocześnie swoje odrębne wnioski. O połączeniu decyduje wyłącznie Sąd i nie można się odwołać. Nie wiem więc czy nie jest już „po herbacie” (skoro Ty już masz upadłość a mąż nie ma złożonego wniosku).
  Połączenie spraw małżonków do wspólnego rozpoznania – jest i tak tylko kwestią techniczną. Bo rozstrzyga się o upadłości oddzielnie, prowadzone postępowania są osobne, są tworzone dwie masy upadłości oraz osobne psw.
  Praktycznie więc korzyścią może tylko być ewentualnie jeden wspólny syndyk.

  #12169
  karol123
  Participant

  nie wiem czy gra warta świeczki. Ja jestem po. żona nawet jeszcze wniosku nie złożyła.

  #12172
  anheros
  Participant

  Sądy rzadko zgadzają się na takie wnioski, bo to jest sprzeczne z interesem drugiej strony: teoretycznie jeden małżonek do drugiego ma roszczenia (nawzajem).
  Niektóre Sądy się na to zgadzają, ale raczej większość nie.
  Ważne, abyście syndyka mieli tego samego – o to na pewno bym wnioskował, bo zawsze to prościej i szybciej, jak Aldona pisze.

  #12173
  Aldonaa
  Participant

  Tylko kiedy taki ewentualny wniosek o wspólnego syndyka złożyć ?
  Bo jak przed rozprawą męża – to żeby nie odebrano to jako wymuszenie ogłoszenia mężowi upadłości. A złożenie takiego wniosku już po ogłoszeniu upadłości (jeśli okaże się, że wyznaczono mu jednak innego) – będzie wiązało się ze zmianą syndyka. Czyli : zarządzenie, postanowienie, ogłoszenie w MSiG. Raczej stracone kilka m-cy.

  #12180
  anheros
  Participant

  Napisać we wniosku o upadłość, że „w razie ogłoszenia upadłości proszę o wyznaczenie tego samego syndyka, co małżonkowi”.
  A w ogóle to najlepiej i najłatwiej upadać jednocześnie. Tym bardziej że Sądy zwykle do takich spraw z automatu dają jednego syndyka. Syndyk też jest zadowolony, bo robota ta sama, a zarobek 2x większy.

Przeglądajasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.