Wniosek o Plan Spłat – koszty utrzymania

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Wniosek o Plan Spłat – koszty utrzymania

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 50)
  • Autor
    Wpisy
    kmaro08
    Participant

Witam Szanownych Forumowiczów.
    Muszę złożyć wniosek o plan spłat i chciałem w związku z tym prosić Was o podzielenie się doświadczeniam, gdyż na forum nie ma za dużo aktualnych informacji na ten temat. Przede wszystkim zależy mi na informacji/pomysłach odnośnie uzupełnienia kosztów utrzymania jakie podawaliście. Jestem osobą, ktora mieszka sama w wynajmowanym mieszkaniu. Nie mam nikogo na utrzymaniu i boję się przez to, że Sędzia dowali mi wysoką ratę.

• Ten temat został zmodyfikowany 8 months, 3 weeks temu przez kmaro08.
    Aldonaa
    Participant

Trzeba wykazać wszystkie stałe koszty utrzymania (udokumentowane rachunkami, potwierdzeniami opłat) + koszty wyżywienia, dojazdu do pracy. leczenie np u dentysty, ewentualnie paragony leków zażywanych stale. Spróbuj dopisać sobie kwotę np. 150-200 zł jako rezerwę na sfinansowanie nieprzewidzianych wydatków (takie było zalecenie sędziego w uzasadnieniu mojego wyroku).
    Może inni jeszcze coś podrzucą.

Wiosna2019Wiosna2019
    Participant

Nie mam nikogo na utrzymaniu i boję się przez to, że Sędzia dowali mi wysoką ratę.

To raczej zależy od zarobków, ewentualnie czy masz możliwość podjęcia lepiej płatnej pracy.

Dopisz ubrania, pościel, środki i sprzęty do utrzymania czystości, kosmetyki. Zakup drobnego sprzętu AGD/RTV.

kmaro08
    Participant

@Aldona, @Wiosna2019 dziękuję za podzielenie się wiedzą.

Ogólnie zastanawiam się czy powinienem bardzo naciągać koszty utrzymania. Czy jak wykaże np, że na utrzymanie potrzebuję 5000zł/ miesiąc to Sąd mnie nie wyśmieje. Czy z waszego doświadczenia wynika, że lepiej jak najwięcej wypisywać kosztów, często wydających się nawet zbędnymi czy lepiej na spokojnie to zrobić. Są też koszty, których wartość ciężko jest okreslić, jak choćby wyżywienie (odzież). Można wpisać zarówno 500zł/miesiąc jak i 1500zł/miesiąc). Jak Sądy na to patrzą? Co polecacie z Własnego doświadczenia?

Zrobiłem wstępnie listę i właśnie taka kwota mi wyszła, ale znaczna część to jest czynsz wraz z mediami (ok 2100zł). Dodatkowo: wyżywienie, odzież, środki czystości, kosmetyki, zdrowie (stomatolog; lekarstwa -przeziębienie, grypa; witaminy i suplementy diety), fryzjer, bilet ZTM (dojazd do pracy). Uwzględniłem jeszcze bilety PKP tj. dojazdy do rodziców oraz narzeczonej mieszkającej obecnie w innym mieście. Te bilety to znaczący koszt ok 330zł, ale patrząc na to, że gdybym miał samochód to koszty byłyby wyższe. Inną kwestią, nad którą się zastanawiam, to wpisana wstępnie przeze mnie pozycja kosztów związana z wizytami u psychologa. Miesięcznie mogą być to koszty rzędu 400-600zł.
    Zastanwiam się jeszcze nad kosztami związanymi z rozowojem zawodowym tj. szkolenia, kursy. Czy jest sens to uwzględniać?

kmaro08
    Participant

Mam jeszcze pytanie odnośnie ilości rat jakie najlepiej wpisać. Czy lepiej na maksymalny okres 36 miesięcy czy może nieco krótszy np 30 albo 24 tak aby ewentualnie sędzia mógł wydłużyć okres zamiast np zwiększyć wartość raty w odniesieniu do naszej propozycji.

Aldonaa
    Participant

Moim zdaniem warto naciągać koszty utrzymania. Najwyżej sędzia nie wszystkie uzna. Bo trzeba mieć na uwadze, że jak syndyk zejdzie z zajęcia to nam zostaje ta kwota (poza oczywiście ratą psw). Więc żeby nie było „przepychu” 🙂
    Jak będziesz wnioskował o 36 m-cy to sędzia raczej sama tego okresu nie obniży. Lepiej więc wnioskować o krótszy okres. To wszystko jest uznaniowe – więc zależy na jakiego sędziego się trafia.

Wiosna2019Wiosna2019
    Participant

ale znaczna część to jest czynsz wraz z mediami (ok 2100zł)

Sąd może uznać to za naciągane, znaczy, że można znaleźć coś za mniejszą kwotę. Poszedłbym w większą kwotę na jedzenie skoro tak wszystko podrożało.

Edward87
    Participant

Gdybyś miał samochód to syndyk by go zajoł. A tak serio ja wpisalem: jedzenie, ubrania, koszty mieszkaniowe, higiena, chemia zdrowie, komunikacja miejska, telefon, drobne naprawy – 600zl i tu sędzia się doczepila, dlaczego taka kwota. Odpowiedzialem ze mieszkam w domu wybudowanym w latach 60 i remontuje pilne tematy, wymieniłem okno bo grzyb się pojawia.
    Nie sciemniaj ze wydajesz 5000, ale wykaż że to co Ci teraz syndyk zowtawia z wynagrodzenia nie wystarcza, pomaga Ci ktoś i jest Ci źle.

Wiosna2019Wiosna2019
    Participant

Ja mam taki problem, że wszystkie zakupy i opłaty idą z konta rodzica. Nie mam konta bankowego to za wszystko płacę nie moją kartą. Wydruki nie będą więc na mnie, może być problem ?.

Edward87
    Participant

Ja nie udokumentowałem wydatków i nie było problemu.

czarownica
    Participant

Dzień dobry.W przedstawionym w sądzie ostatecznym planie podziału funduszów masy upadłości syndyk ujął 2 wierzycieli (2 banki) a we wniosku o upadłość było ich 3 (3 banki). Czy skoro było wskazanych 3 wierzycieli we wniosku o upadłość i postępowanie powoli zbliża się ku końcowi to w planie podziału….nie powinni być ujęci wszyscy moi wierzyciele? Proszę o odpowiedz i praktyczne podpowiedzi co zrobić bo termin wniesienia ewentualnego zarzutu od przedstawionego planu się zbliża. Dziękuję i pozdrawiam wszystkich zainteresowanych tematem upadłości.

Wiosna2019Wiosna2019
    Participant

Ten trzeci wierzyciel (bank) pewnie nie zgłosił się do postępowania upadłościowego, sprawdź to.

czarownica
    Participant

Wydaje mi się że ten 3 bank (wierzyciel) zgłosił się do postępowania. W trakcie postępowania została sprzedana nieruchomość na której zakup w przeszłości był brany przeze mnie kredyt w tym banku.

Edward87
    Participant

Informacja o planie podziału jest dostępna w sądzie i informacja o tym jest zamieszczana w monitorze sądowym. Jeżeli ktoś ma tutaj wnosić zarzuty to bank którego nie ma na liście. Ty swoich wierzycieli wpisalas we wniosku i wobec nich dług zostanie umorzony po zakończeniu postępowania.

czarownica
    Participant

Dziękuję za informacje

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 50)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.