Wierzyciele po upadłości

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Wierzyciele po upadłości

Ten temat zawiera 7 odpowiedzi, ma 4 głosy, i został ostatnio zaktualizowany przez  kazik79 1 miesiąc, 3 tygodnie temu.

Przeglądajasz 8 wpisów - od 1 do 8 (z 8)
  • Autor
    Wpisy

kazik79
    Participant

Witajcie,
    jestem już po prawomocnie zakończonym postępowaniu i z prawomocnym postanowieniem o umorzeniu wszystkich zobowiązań.Niemniej jednak cały czas staram się monitorować portale informacyjne sądów czy coś się w nich nie pojawia nowego.I tak właśnie doczekałem się nowości.
    W SR w Elblągu dwa lata temu toczyło się przeciwko mnie postępowanie o roszczenia z tytułów bankowych.Wierzycielem była firma Best.I dosłownie wczoraj pojawił się na portalu informacyjnym sądu dokument,który mówi,że nadano klauzulę wykonalności do tytułu zapłaty wystawionego dwa lata temu.Zadzwoniłem do tego sądu i usłyszałem,że oni muszą na wniosek wierzyciela nadać postanowieniu klauzulę,bo takie jest prawo.Poradzono mi,żebym skontaktował się z adwokatem,który być może będzie mógł mi podpowiedzieć co ten były wierzyciel może z takimi dokumentami zrobić i jak się przed nim ewentualnie bronić.Jest jeszcze trzecia(choć mało prawdopodobna)hipoteza,że Best potrzebuje tego dokumentu do jakieś księgowego użytku własnego i nie będzie go wykorzystywał przeciwko mnie.Dodam jeszcze,że Best był jednym z moich największych wierzycieli,mimo tego jednak do postępowania się nie zgłosił,pomimo prawidłowego powiadomienia.
    Ktoś z Was miał coś podobnego,ktoś może mi coś doradzić?Na razie jeszcze nic się nie dzieje,chciałbym jednak przygotować się na każdą możliwość.

Wiosna2019
    Wiosna2019
    Participant

Zrobiłbym tak, napisał zażalenie na tę klauzulę do sądu. W załącznikach przedstawił postanowienie o upadłości i listę wierzytelności, gdzie ten Best był wykazany. Tyle i aż tyle.

kazik79
    Participant

Czy rzeczywiście mam prawo do zażalenia na tę klauzulę?Dodam,że gdyby nie portale informacyjne sądów,to jeszcze nie wiedziałbym o powstaniu takiego dokumentu.Szukałem trochę informacji o możliwościach zażalenia i jedyne co znalazłem to art.795 KPC,który mówi,że mogę wnieść zażalenie na taką klauzulę,ale dopiero: ” Dla dłużnika termin na wniesienie zażalenia ten biegnie od dnia doręczenia mu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji”

tomkasz
    Participant

Ja tam bym próbował, zwłaszcza, że to w Twoim interesie, żeby załatwić to jak najszybciej. Najwyżej dostaniesz odpowiedź, że jeszcze nie możesz się żalić.
    Po mojemu to ten przepis, który podajesz oznacza, że od doręczenia zawiadomienia leci termin, którego nie możesz przekroczyć, a nie, że nie możesz przed doręczeniem napisać pisma. No, przynajmniej ja bym pisał, żeby się bronić na wszelkie sposoby, zwłaszcza, że jak się zacznie egzekucja to będzie więcej do odkręcania.

Wiosna2019
    Wiosna2019
    Participant

W SR w Elblągu dwa lata temu toczyło się przeciwko mnie postępowanie o roszczenia z tytułów bankowych.Wierzycielem była firma Best.I dosłownie wczoraj pojawił się na portalu informacyjnym sądu dokument,który mówi,że nadano klauzulę wykonalności do tytułu zapłaty wystawionego dwa lata temu

Czy syndyk był poinformowany o tej sprawie i czy w czasie postępowania wpłynęło pismo syndyka do sądu ?.

kazik79
    Participant

Syndyk nie był informowany o samej sprawie,a to dlatego,bo w czasie kiedy składałem wniosek o upadłość,to wspomniana sprawa była już zakończona(i taki status posiada na portalu informacyjnym sądu).Wierzytelność,której ta sprawa dotyczy była ujęta we wniosku,oczywiście wierzyciel również.Cały paradoks polega właśnie na tym,że mimo informacji o postępowaniu upadłościowym wierzyciel nie przystąpił do niego,a po jego zakończeniu nie wiadomo skąd i po co występuje do sądu z wnioskiem o tytuł wykonawczy dla sprawy objętej postępowaniem upadłościowym i wierzytelności umorzonej prawomocnym postanowieniem sądu.Może to tylko jakieś niedopatrzenie ze strony wierzyciela-nie wiem.Zażalenie złożyłem,żeby niczego nie zaniechać i czekam co się wydarzy.
    Firma Best po poważnych kłopotach(o których być może część z Was słyszała)jest w restrukturyzacji,stąd może jakiś bałagan mają lub coś kombinują i próbują coś ugrać.W każdym bądź razie zrobiłem na razie co mogłem i czekam.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 miesiąc, 3 tygodnie temu przez  kazik79.

moskit
    Participant

Wystąpili o nadanie klauzuli wykonalności (pomijam fakt czy słusznie go dostali, czy nie) po prosu dlatego, bo będą chcieli ten dług komuś sprzedać. Z nakazem zapłaty obarczonym klauzulą wykonalności pewnie kupiec się jakiś znajdzie.
    Pewnie dlatego nie brali udział w postępowaniu, by później udawać Greka, że nic nie wiedzieli.
    Podejrzewam, że duża liczba wierzycieli będzie w ten sposób postępować licząc na gapiostwo byłych dłużników. Dopóki nie posypią się kary za próbę dochodzenia nieistniejących już długów, dopóty proceder ten pewnie będzie trwał nie dając spokojnie spać nawet po umorzeniu długów.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 miesiąc, 3 tygodnie temu przez  moskit.

kazik79
    Participant

moskit obawiam się,że masz dużo racji w tym co piszesz.Zostaje być nam czujnymi i nigdy nie poddawać się jeśli ktoś będzie chciał egzekwować nieistniejące już długi.Z drugiej jednak strony zachodzę w głowę jak w państwie prawa można pozwalać,aby handlowano długami,których już nie ma.W końcu sama idea oddłużenia ma na celu przywrócenie tych ludzi do normalnego życia,funkcjonowania,a tu zupełnie bezkarnie,bez jakiegoś ukrywania próbuje się wyłudzić od ludzi pieniądze,których już nie muszą oddawać.Ktoś się powinien rzeczywiście temu przyjrzeć.Osobiście już po zakończeniu postępowania wysyłałem dwóm firmom,które kupiły dług od wierzycieli,których podałem we wniosku upadłościowym,a którzy nie zgłosili się do postępowania informacje o swojej upadłości i tym samym o tym,że kupili coś czego zgodnie z prawem nie ma.Takie rzeczy powinny być ścigane z urzędu.To jest oszustwo.
    Niemniej jednak zostaje nam być czujnymi i czekać na lepsze prawo,spokojniejsze czasy.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 miesiąc, 3 tygodnie temu przez  kazik79.
Przeglądajasz 8 wpisów - od 1 do 8 (z 8)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.