wielkie długi

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 20)
  • Autor
    Wpisy
    iwonkaxp
    Participant

Dzień dobry,
    Moi rodzice nie płacili czynszu od prawie 20lat
    Dług urósł na kwotę 340tyś zł.Ja się wyprowadziła z domu mając 18 lat, wyszłam z mąż a w rodziców mieszkaniu byłam zameldowana z związku z tym Dług jest również na mnie.
    Chcę w końcu zacząć żyć normalnie, a nie jestem w stanie spłacić takiego długu.
    Czy mam szansę na upadłość konsumencka??

Jak najbardziej w takiej sytuacji można ubiega się o ogłoszenie upadłości i oddłużenie. Nie ma się nad czym zastanawiać. Miałem już wiele podobnych spraw.

iwonkaxp
    Participant

A jak się mam do tego zabrać i czy mogę starać się o upadłość tylko na ten dług? Mam kredyt w banku na kwotę20 tys który spłacam i będę płacić dalej. Z mężem mam rozdzielność majątkową. Ja nie mam żadnego majtku jakieś 4 lata temu sprzedałam auto za ok 4 tyś czy to ma jakiś wpływ na upadłość? Również 2 lata temu komornik zajął mi wypłate i się zwolniłam z pracy a od miesiąca jestem zatrudniona u męża w firmie czy to również ma jakiś wpływ na sprawę?

kmaro08
    Participant

A miałaś już jakieś konsultacje prawne? Czy jest np szansa „odłączyć się” od tego długu, jak to wygląda prawnie? Bo jeśli upadłość to masz, według mnie, jak najbardziej duże szanse na oddłużenie i niekoniecznie w czasie dłuższym niż 3 lata – raczej nie z Twojej winy ten dług. Orientujesz się jak to jest z tym długiem, czy Ty partycypujesz w nim np 1/3? Jak to wygląda?
    Do ogłoszenia upadłości, jak najbardziej można się samemu przygotować czytając m.in. forum, bloga, akty prawne itp. Jednak, jeśli sprawa jest nietypowa, to ja ze swojej strony mogę doradzić zlecenie profesjonalistom przygotowanie wniosku i pokierowanie sprawy. Ja w 2019 roku skorzystałem z usług Pana Mecenasa Michała Hajduka i była to bardzo dobra decyzja.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 week, 5 days temu przez kmaro08.
    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 week, 5 days temu przez kmaro08.

@iwonkaxp
    Niestety nie da się ogłosić upadłości jedynie co do wybranego długu. Upadłość obejmuje wszystkie zobowiązania – nawet te spłacane na bieżąco.

Brak majątku, jak i praca w firmie męża nie stanowi żadnego problemu. Jeżeli chodzi o rozdzielność majątkową, to aby była ona skuteczna po ogłoszeniu upadłości od daty zawarcia umowy do daty złożenia wniosku o upadłość muszą upłynąć dwa lata.

Na stronie mojego bloga jest do pobrania wzór wniosku o upadłość wraz z instrukcją jego sporządzania. Jeżeli nie czuje się Pani na siłach istnieje również możliwość zlecenia poprowadzenia sprawy mojej kancelarii.

@kmaro08

Dziękuje bardzo za wyrazy uznania 🙂
    Dług @iwonkaxp niestety się nie dzieli. Wierzyciel może żądać całości zapłaty. Pani jeżeliby wszystko spłaciła przysługuje jedynie roszczenie regresowe w stosunku do pozostałych współdłużników.

iwonkaxp
    Participant

Jest to dług solidarny a mam 7 rodzeństwa ale nikt nie przejmuje się długiem. Próbowałam nawet dogadać się z administracjią , bym mogła spłacić tylko swoją część ale niestety nie ma takiej możliwości. Adwokata miała jakiś czas temu bo na ten dług są 4 nakazy zapłaty. Dwie sprawy wygrała w Sądzie no ale z dwoma kolejnym nic nie zrobię.

iwonkaxp
    Participant

A jeszcze chciałam zapytać mój mąż kupił samochód na firmę jeszcze przed rozdzielnością majątkową czy w takim wypadku syndyk sprzedał by auto? I czy np w domu jak mam zmywarkę tv itp syndyk może sprzedać? Czy mąż musi udowodnić że to są jego rzeczy?

W takim razie nie pozostaje nic innego jak starać się o oddłużenie w ramach upadłości konsumenckiej.

Zmywarki, jak i innych sprzętów domowych syndyk co do zasad nie wciąga do masy upadłości nawet jak nie ma rozdzielności majątkowej. Chyba, że są to rzeczy stosunkowo nowe i o ponadprzeciętnej wartości, np. najnowsza lodów Samsunga za ponad 10.000 zł.

Jeżeli chodzi o samochód, to zależy kiedy została zawarta umowa o rozdzielności. Syndyk może bowiem zarówno zając cały samochód, jak również włączyć do masy upadłości jedynie udział w nim, z tytułu udziału w majątku wspólnym. Nie znając dokładniej sprawy i dokumentów nie jestem w stanie udzielić pewnej odpowiedzi.

PolciaK
    Participant

Panie Mecenasie, przepraszam że wtrącę zapytanie, ale zaciekawiła mnie informacja o tym, że upadłość obejmuje również spłacane zobowiązania. Ja już mam ogłoszoną upadłość, jednym z moich wierzycieli jest Alior Bank w którym mam jeden kredyt oraz limit na rachunku tylko na siebie i to jest niespłacane, oraz jeden kredyt wspólny z mężem, jednak ten jest cały czas spłacany przez mojego męża gdyż on nie chciał mieć żadnych problemów, zaznaczę iż z mężem rozeszłam się nieformalnie przed ogłoszeniem upadłości. Ale co najlepsze to Alior nie zgłosił swojej wierzytelności do syndyka i nie został ujęty w projekcie Planu Spłaty. To co w takiej sytuacji może stać się z tym wspólnym kredytem? Bo co do tych niespłacanych to Alior założył mi sprawę cywilną.

Snajper
    Participant

Dołączam się do tematu też już mam sprawę cywilną przez Alior jestem w trakcie postępowania upadłościowego czego mogę się spodziewać jak Alior Bank nie zgłosi się do syndyka jak to wygląda?

@PolciaK @Snajper

Upadłość jednego ze współkredytobiorców nie zmienia sytuacji pozostałych osób. Upadłość konsumencka wywołuje skutki jedynie względem samego upadłego, tj. on zostaje oddłużony, a pozostali współkredytobiorcy nadal muszą spłacać kredyt.

Więcej na ten temat na blogu pod poniższym linkiem

Upadłość konsumencka współkredytobiorcy

Wiosna2019
    Participant

czego mogę się spodziewać jak Alior Bank nie zgłosi się do syndyka jak to wygląda?

Nie zgłosi się do syndyka to problem ich mecenasa, ogólnie słabiutki jest. Pewnie zgłoszą się jak już będzie po wszystkim. Pilnuj spraw w sądach, żeby czegoś nie przegapić.

Snajper
    Participant

Ok dziękuję za odpowiedź a ktoś się orientuje kiedy mogę się spodziewać PSW? ORIENTACYJNE UPADŁOŚĆ OGŁOSZONA W KWIETNIU TEGO ROKU NA NOWYCH ZASADACH

PolciaK
    Participant

@Snajper
    Ja mam upadłość ogłoszoną w marcu 2021 i Projekt PSW otrzymałam od syndyka teraz na początku września.

Snajper
    Participant

Ok dziękuję za informację PolciaK a jakie raty i na ile miesięcy?

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 20)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.