WEZWANIE – Rozprawa sądowa

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania WEZWANIE – Rozprawa sądowa

Przeglądasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)
  • Autor
    Wpisy
    Oliver34
    Uczestnik

Witam wszystkich,

Chciałbym uprzejmie poradzić się w następuującej kwestii:
    – upadłość ogłoszona 14.7.21r.
    – 04.22r. syndyk złoyżł prozpozycję PSW

Od tego momentu była cisza, dziś dostałem pismo z sądy o tytule „WEZWANIE” dalej pismo określa: „wzywa Pana X, aby w dniu X stawił się w tym Sądzie w sali nr 6 gdzie będzie przesłuchiwany w charakterze strony w sprawie z powództwa (z wniosku, z urzędu)*) przeciwko (z udziłem)*) w postępowaniu upadłościowym…}

–> Czy to znaczy, iż może być to tak wyczekiwana przeze mnie rozprawa o ustalenie PSW? słownictwo „będzie przesłuchiwany” trochę mnie przestraszyło szczerze mówiąc, czy to może być jakaś rozprawa uzupęłniająca przed ustaleniem PSW?
    + Czy na takiej rozprawie jest obecny mój syndyk i wierzyceiele?
    + czy warto wykupić konsultację u prawnika/radcy, aby ten pomógł się przygotowac do takiej rozprawy?
    + Czy jeżeli to rozprawa o PSW to sędzia ogłosi na niej jaki PSW został finlanie ustalony? Czy podczas rozprawy będę mógł się do tego odnieść czy będę miał po prostu tydzień, aby wystosowac pisemny sprzeciw – jeżeli np uznam, iż rata PSW będzie dla mnie za duża?
    + Przesłany dokukument z sądu nie traktuje nic o tym, abym miał przygoitowac jakiekolwiek dokumenty, albo zaświadczenia – jednak chyba lepiej zabrać ze sobą na rozmprawdę jak najwięcej potwierdzających nasze stanowisko dukumentów?

Z góry dziękuję bardzo za czas poświęcony na udzielenie mi odpowiedzi,
    Rozprawę mam w Szczecinie pod koniec września- kompletnie nie wiem czego się spodziewąć – zacząłem się bardzo tym faktem stresować – na pewno podzielę się „wrażeniami”.

ps. Czy ma ktoś doświadczenia może z rozpraw ze Szczecina?

Pozdrawiam

adw. Michał Hajduk
    Administrator

Tak, wszystko wskazuje, że jest to rozprawa, po której sąd podejmie decyzje w przedmiocie PSW.
    Na takiej rozprawie jest obecny syndyk i mogą być obecni wierzyciele, ale rzadko z tego prawa korzystają.
    Niestety bez dokładnie znajomości sprawy trudno stwierdzić, czy zachodzi konieczność skorzystania z pomocy profesjonalnego pełnomocnika.
    Sąd może wydać rozstrzygniecie w przedmiocie PSW raz po rozprawie, jak i wyznaczyć osobny termin posiedzenia na jego ogłoszenie np. za tydzień lub dwa. Wyjątkowo zdarza się, że rozstrzygniecie jest wysyłane po jakimś czasie na posiedzeniu niejawnym, a upadłemu doręcza się rozstrzygnięcie pocztą.
    Jeżeli rozstrzygniecie nie będzie spełniało oczekiwań, to jest 7 dni na złożenie wniosku o uzasadnienie, a po otrzymaniu postanowienia z uzasadnieniem kolejne 7 dni na wniesienie zażalenia. Dotyczy to zarówno upadłego, jak i wierzycieli.
    Jeżeli miedzy datą złożenia projektu PSW przez syndyka, a datą rozprawy zaistniały jakieś nowe okoliczności (np. wzrost kwoty czynszu lub zdiagnozowanie choroby), to warto zabrać ze sobą i złożyć stosowne dokumenty. Oczywiście wszystko też zależy od treści propozycji przedstawionych przez syndyka oraz przedłożonego wcześniej stanowiska Upadłego.
    Miałem kilka spraw w szczecińskim sądzie upadłościowym i w zasadzie nie mogę mu nic zarzucić.

Oliver34
    Uczestnik

Szanowny Panie Mecenasie, @adw. Michał Hajduk

Bardzo dziękuję za Pana odpowiedź oraz cały wkład i pomoc jaką Pan obdarza osoby na forum 🙂

O ile to możliwe, chciałem tylko zapytać o kilka kwestii:

– Czy jak podczas rozprawy sąd zapyta o moją aktualną sytuację, np ponoszone koszta – a wzrósł mi czynsz administracyjny bądź ponoszone koszty związane z utrzymaniem – to wystarczy, iż to powiem podczas rozprawy – czy powininem odpowiednio przed rozprawą złożyć odpowiedni dokument potwierdzający ten fakt? Np w tzw. Biuro Podawcze, o ile to właściwie miejsce?

– Skoro wezwanie, które otrzymałem listowanie nie „mówi” nic o tym, aby przygotować/zabrać ze sobą jakiekolwiek dokumenty: umowa o pracę, umowa najmu – to czy dobrze rozumiem, iż nie jestem zobligowany, aby na nowo kompletować dokumentację i ją ze sobą zabierać?

– Czy to częsta praktyka, aby sędzia podczas takiej rozprawy dopytywał o cele brania kredytów/zobowiązań – odnośnie wierzytelności, które zostaly zgloszone, bądź wszystkich które były wylistowane we wniosku?

– Czy jakby PSW zostało ustalone – a i żaden sprzeciw nie zostałby zgłoszony to prawomocność następuje automatycznie ustalona z urzędu w przeciągu 7 dni? (po prostu się dzwoni, aby się dowiedzieć czy to już?) I od tego momentu się płaci PSW? I równolegle składa się wniosek o odpis postanowienia wraz z klauzulą prawomocności – gdyż dla syndyka, aby zszedł z wynagrodzenie nie wystarcza sama informacja, iż wyrok jest prawomocny? Musi mieć też odpis z klauzuli z pieczątką?

– Już ostatnie pytanie: wyjazd za granice po prawomocnym PSW i rozpoczęciu spłacania – nagły wzrost wynagrodzenia z tytułu zmiany praca – nawet za granicą – nie jest żadnym powodem do zmiany PSW prawda? Składam normalnie, corocznie rozliczenie do kwietnia z informacją, iż zarabiam za granicą i to tyle?

Z góry bardzo, bardzo dziękuję za czas poświęcony na udzielenie odpowiedzi na moje pytania.
    Serdecznie pozdrawiam.

adw. Michał Hajduk
    Administrator

1. Wystarczy powiedzieć na rozprawie. Ewentualne nowe dokumenty tez można złożyć na rozprawie.
    2. Jeżeli sąd czego potrzebuje, to zazwyczaj wzywa do przedłożenia danego dokumentu. Niemniej co do zasady to na Upadłym ciąży udowodnienie okoliczności, na które się powołuje bez osobnego wzywania.
    3. Jeżeli chodzi po postepowania prowadzone na nowych zasadach, to tak, bardzo często.
    4. Prawomocność następuje po upływie terminu do złożenia wniosku o uzasadnienia/zaskarżenia postanowienie. Nie jest to „automatyczne” 7 dni. Terminy to mogą płynąć równie dla każdego uczestnika. Dlatego najbezpieczniej po paru tygodniach złożyć wniosek o doręczenie postanowienia ze stwierdzeniem prawomocności i czekać na jego doręczenie. Ewentualnie dodatkowo dopytywać się o to w sekretariacie sądu.
    5. Tak, zgadza się.

Przeglądasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.