Wcześniejsze wykonania planu spłaty wierzycieli

Forum Fora Wykonywanie planu spłaty wierzycieli Wcześniejsze wykonania planu spłaty wierzycieli

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Autor
  Wpisy
 • #18783

  Z moich obserwacji wynika, że coraz więcej upadłych nosi się z zamiarem wcześniejszego wykonania planu spłaty wierzycieli. Ponieważ możliwość taka nie została przewidziana w przepisach regulujących upadłość konsumencką u zainteresowanych rodzą się obawy, czy posuniecie takie jest w ogóle dopuszczalne. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat zapraszam do lektury mojego wpisu na blogu pod poniższym linkiem

  Wcześniejsze wykonanie planu spłaty wierzycieli

  Jeżeli udało Ci się wcześniej wykonać plan spłaty wierzycieli i uzyskać postanowienie stwierdzające jego wykonanie lub też odmówiono jego wydania, napisz proszę w jakim sądzie było prowadzone Twoje postępowanie upadłościowe. Pozwoli to ustalić jaka praktyka w tej kwestii obowiązuje w poszczególnych sądach upadłościowych.

  #18808
  MSzrek
  Participant

  Dzień dobry. potrzebuje rzetelnej i fachowej informacji. Przechodząc do meritum: mam ogłoszoną upadłość konsumencką jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej już od 2016 roku. Jestem na etapie realizacji planu spłaty, ustalonego na 24 miesiące, został jeszcze rok. Pytanie brzmi czy mogę wyjechać z kraju z dzieckiem do męża. Ale i z czasem podjąć tam pracę. Wyjazd na jakiś czas bardziej w celach właśnie zarobkowych.Czy zostawiając tu pracę i jadąc tam, i dopiero po jakimś czasie podjąć tam pracę jest ryzyko, że sąd rozwiąże mi ten plan spłaty i wrócę do punktu wyjścia? Oczywiście dalej realizuje plan spłaty i pilnuje sprawozdań rocznych.
  Pozdrawiam

  #18824

  Tak, można wyjechać z kraju w okresie wykonywania planu spłaty wierzycieli. Tak długo jak będzie wykonywany plan spłaty wierzycieli nie ma podstaw do jego uchylenia.

  #18996
  madja848
  Participant

  W 2020 miałam ogłoszoną upadłość. Sąd wyznaczył plan spłaty po 100 zł przez 36 miesięcy. Spłacałam co miesiąc, a we wrześniu podpisałam dodatkową umowę zlecenie. Wypłata z tej umowy pozwoliła mi na koniec grudnia spłacić całość. W kwietniu 2021 złożyłam zeznanie roczne, plan spłaconych kwot oraz wniosek o wydanie postanowienia o wykonaniu spłaty planu. Wczoraj dostałam pismo, że sąd oddala wniosek i nadal jestem zobowiązana do corocznego składania zeznania oraz spłacone kwoty za rok poprzedni. Ale ja już to wszystko spłaciłam. Więc jak mam teraz się zachować? Zeznanie oczywiście złożę w każdym roku, ale spłacone kwoty? Czy to znaczy że mimo spłaconego całego planu muszę płacić nadal 100 zł miesięcznie? Na postanowienie mam 7 dni na złożenie zażalenia

  #18998
  Angel26
  Participant

  Witam,
  Dokładnie kilka dni temu Sąd w Warszawie ogłosił moja upadłość. Jestem bardzo szczęśliwa, bo z tym zamiarem złożenia wniosku męczyłam się kilka lat. Wreszcie sama napisałam wniosek i złożyłam do Sądu. Ogromne podziękowania dla Pana Mecenasa Michała Hajduk, dzięki Pana wskazówkom Sąd ogłosił mi upadłość.
  Mam plan spłaty rozłożony na 36 miesięcy. Chce go wcześniej splacic. Jak to zrobić? Czy muszę uzyskać jakaś zgodę odgórnie z Sądu aby to uczynić? Proszę o pomoc

  #18999
  Wiosna2019
  Participant

  Nie możesz na samym początku przyśpieszyć realizację planu spłat. Oznaczało by to dla sądu jak i wierzycieli, że stać cię na większe raty niż masz obecnie. Przyśpieszyć można później, raczej przy końcu, gdy uzasadnisz to tym, że masz więcej pieniążków np z podwyżki pensji. Plan spłat to taki „bat” na upadającego, było już to opisane.

  #19027

  @madja848
  Sąd zapewne odmówił jedynie stwierdzenia wykonania PSW, albo samego stwierdzenia umorzenia zobowiązań do czasu upływu terminu na jaki PSW został ustalony. Kwestia wcześniejszego wykonania PSW nie jest bowiem uregulowana i sądy różnie podchodzą do tego tematu.
  Nie znając treści uzasadnienie trudno jest mi odnieść się do tego co sąd stwierdził. Na pewno wnosiłbym zażalenie.

  Jeśli można wiedzieć, to w jakim sądzie prowadzona jest sprawa? Planuję przygotować listę sądów, które uznają i nie uznają wcześniejsze wykonanie PSW.


  @Angel26

  Dziękuje za wyrazy uznania i gratuluję. Jeżeli chodzi o wcześniejsze wykonanie PSW, to tak jak napisała @Wiosna2019 odradzam czynienia tego zaraz po jego ustaleniu. Może to rodzić niepotrzebne problemy. Chyba, że otrzyma się premię w pracy, albo podwyżkę w kwocie, która pozwala pokryć cały PSW.

  Tylko jeżeli środki na wcześniejszą spłatę PSW pochodzą z wynagrodzenia nie stanowi to podstawy do jakichkolwiek negatywnych konsekwencji dla upadłego. Wszelkiego rodzaju darowizny, jak i spadki są wykluczone.

  #19077
  watra
  Participant

  Panie Mecenasie, Ma Pan jakieś informacje czy sądy krakowskie przychylają się do wcześniejszej realizacji psw?

  #19078

  @watra
  Niestety nie mam żadnych informacji na temat podejścia Krakowa do wcześniejszego wykonania PSW.

  #19670
  Angel26
  Participant

  Dziękuję bardzo Panie Mecenasie za szybką odpowiedź odnośnie wcześniejszej spłaty PSW.
  Wiosna2019 również dziękuję

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.