Wątpliwości do Planu Spłaty.

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Wątpliwości do Planu Spłaty.

Przeglądajasz 8 wpisów - od 1 do 8 (z 8)
  • Autor
    Wpisy
    szerema16
    Participant

Dzień dobry,
    bardzo proszę rzucić okiem na poniższy tekst, a po przeczytaniu o podpowiedzi jak to ugryźć.
    W marcu 2020 roku ogłosiłem upadłość konsumencką po 6 latach prowadzenia działalności gospodarczej. Nie miałem siły na prowadzenie firmy, która nie przynosi zysków, a banki jeden po drugim odmawiały już kolejnych kredytów. Kredytów, leasingów i innych zobowiązań jest na około 400 tyś zł. Ustalono wierzycieli oraz sprzedano „majątek” , który zawierał jeden stary samochód i kilka telefonów. Moja sprawa nie była skomplikowana ponieważ nie posiadałem gruntów, lokat, mieszkań ani gotówki. Nie mam matury oraz żony. Od grudnia 2020 roku jestem zarejestrowany jako bezrobotny a od maja 2021 korzystam ze szkolenia prawa jazdy kat. C z Urzędu Pracy, które dobiegnie końca wrzesień/październik. Na tą chwilę mam 34 lata i pozostaję na utrzymaniu rodziców.
    W zeszłym tygodniu po moim wykonanym telefonie do Pani Syndyk z zapytaniem co robimy dalej, dowiedziałem się, że mam sobie sam ustalić plan spłaty oraz wysłać go do Sądu. Ponieważ nie wiedziałem jak to zrobić, Pani Syndyk wysłała mi wzór gdzie widnieją takie pytania jak: średni dochód brutto, możliwości zarobkowe, koszty utrzymania mojej rodziny: mieszkania, telefonu, leków, wyżywienia etc. Oczywiście do wszystkiego trzeba załączyć dowód np. rachunki. Nie mam pojęcia jak to wypełnić skoro nie pracuję i mieszkam z rodzicami. Niestety Pani Syndyk nie jest skora do pomocy ponieważ kazała wpisać we wniosku, że jestem w stanie płacić 600 zł przez 36 miesięcy i tyle w temacie.
    1. Nie pracuję, więc jak mam napisać we wniosku, że zarabiam x pieniędzy.
    2. Na jakiej podstawie określić możliwości zarobkowe.
    3. Jak udowodnić koszty życia tj. mieszkanie z rodzicami. Na tą chwilą pożyczam ale kiedyś będę musiał im to oddać.
    4. Biorąc pod uwagę, że nie mam żadnych zobowiązań takich jak utrzymanie dziecka czy żony, nie biorę leków, jestem młody i zdrowy, a po podjęciu pracy cała wypłata będzie dla mnie pomijając spłacanie rodziców to co zrobić, żeby sąd nie zasądził jakiejś bardzo wysokiej sumy przez 3 lata.

Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości ew. o radę gdzie zgłosić się do darmowego prawnika, który mi z tym pomoże.

Dla sądu nie ma znaczenia czy upadły pracuje, czy też nie. Liczy się tylko to, czy może pracować i ile może zarobić jeżeli podejmie pracę.

Jeżeli w danej chwili upadły nie pracuje, to sąd w pierwszej kolejności będzie ustalał co jest tego przyczyny, czy są jakieś obiektywne okoliczności uniemożliwiające podjęcie pracy np. problemy zdrowotne.

Jeżeli ustali, że nie ma żadnych przeciwskazań do podjęcia zatrudnienia następnie będzie ustalał ile upadły może zarobić podejmują pracę zgodnie ze swoim wykształceniem/kwalifikacjami. W tym celu sąd może żądać informacji dotyczących np. wykształcenia, poprzedniej pracy i otrzymywanego w niej wynagrodzenia. Niektóre sądy zwracają się do Urzędów Pracy o informacje na temat ofert pracy i proponowanego wynagrodzenia dla osób o danych kwalifikacjach.

Jeżeli upadły jest osobą młodą, bez problemów zdrowotnych, to nie ma co liczyć, że sąd ustali jego możliwości zarobkowe poniżej kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w pełnym wymiarze czasu. Dlatego powinien Pan przyjąć co najmniej taką kwotę.

Jeżeli chodzi o koszty utrzymania, to powinien je Pan przedstawić według średniomiesięcznych stałych wydatków. Każdy ponosi koszty wyżywienia i nie trzeba na to przedstawiać jakichkolwiek dowodów. Dotyczy to również innych tego typu wydatków, jak choćby zakup środków czystości i higieny osobistej. Oczywiście o ile koszy te nie są ponadprzeciętne. Jeżeli z powodu choroby wymagana jest np. specjalna dieta wtedy należy przedstawić stosowaną dokumentację medyczną.

W przypadku opłacania comiesięczne jakieś rachunki (np. za telefon), to należy przedstawić przynajmniej potwierdzenia przelewu. Jeżeli nie ponosi Pan kosztów zamieszkania u rodziców, to na te wydatki nie może się Pan powoływać.

Na stronie mojego bloga znajdzie Pan wzór takiego wniosku.

kmaro08
    Participant

Ja bym nie słuchał syndyka i takiej propozycji bym nie podawał, tym bardziej, jeśli nie masz takich możliwości aby płacić 600 zł raty psw. To jest Twoja propozycja a nie Syndyka. Zawsze, możesz opisać, że partycypujesz w kosztach utrzymania mieszkając z rodzicami. Ok, może obecnie realnie się nie dokładasz, ale jak tylko będziesz miał źródło dochodu to przecież logicznym jest, że część tych kosztów będziesz ponosił. Dodatkowo, jak znajdziesz pracę i będziesz chciał się wyprowadzić od rodziców to przecież dojdą Ci dodatkowe koszty jak czynsz, media itp. Może małżonki nie masz, ale zawsze możesz mieć narzeczoną z którą planujesz wspólną przyszłość, m.in. wynajęcie mieszkania i zamieszkanie razem 😉
    Ja bym szedł w tym kierunku uzasadniając swoją propozycję psw. I pamiętaj, lepiej zaniżyć propozycję, niż zawyżyć. Jeśli zawyżysz, to sąd z własnej woli nie da Ci niższego psw, a jak zaniżysz to jest szansa na przyklepani tego, ewentualnie trochę ponad to.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 month, 1 week temu przez kmaro08.
    Snajper
    Participant

Witam mam pytanie czy ktoś się orientuje mam ogłoszoną upadłość konsumencką w kwietniu syndyk zabiera mi do najniższej krajowej czyli koło 800 zł co miesiąc żona nie pracuje jestem jedynym żywicielem rodziny i pytanie czy jest szansa żeby syndyk zostawiał więcej do wypłaty??? Bardzo proszę o pomoc z góry dziękuję

kmaro08
    Participant

Skoro idziesz na nowych zasadach to myślę, że jest taka możliwość. Niestety, nie orientuję się bardziej w temacie. Gdzieś na forum bądź blogu jest ta kwestia poruszona, tj. czy i jak można spróbować zmienić potrącenia do masy upadłościowej.

kmaro08
    Participant
    kmaro08
    Participant
    Snajper
    Participant

Ok dziękuję rozumiem że na podstawie tego wniosku mam napisać do sądu upadłościowego i rozpisać koszty utrzymania i czy do syndyka też wysyłać?

Przeglądajasz 8 wpisów - od 1 do 8 (z 8)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.