UWAGA ! Nowe przepisy – projekt

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania UWAGA ! Nowe przepisy – projekt

Przeglądasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 16)
  • Autor
    Wpisy
  • #10758
    skyfall
    Uczestnik

    Jest projekt nowych przepisów
    Wchodzimy na stronę Rządowego Centrum Legislacji i ukazuje nam się lista projektów wg. daty złożenia. Szukamy projektu ustawy” Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe oraz niektórych innych ustaw” . Klikamy w nią i pokazuje nam się ścieżka legislacyjna.Klikamy „Uzgodnienia” a następnie „Projekt.pdf” i pobieramy.

    #10759
    skyfall
    Uczestnik

    Ogólnie jest tak jak obiecywano. Sąd nie będzie już badał przyczyn niewypłacalności na pierwszej rozprawie. Zrobi to później dzieląc dłużników na tych którzy byli nie ostrożni i ponoszą winę za swój stan oraz na tych którzy nie popadli ze swojej winy w długi. Ci pierwsi będą mieli plan spłat na max 84 miesiące a minimum chyba 48 jak pamiętam a Ci drudzy do 36 miesięcy.

    Jednakże sądy nadal będą mogły nie udzielić upadłości jeżeli na dłużnika został nałożony zakaz prowadzenia działalności gospodarczej lub został on skazany za przestępstwa gospodarcze np. faworyzowanie wierzycieli czy niszczenie majątku. Usunięte zostały także „względy słuszności” i humanitarne.

    Przed rozpoczęciem procedury upadłościowej będzie obowiązek podjęcia próby układu z wierzycielami. Będzie na to 3 do max. 5 miesięcy. Ale zależne to będzie od możliwości finansowych dłużnika i jego chęci.

    #10760
    karol123
    Uczestnik

    ” obowiązek próby układu”. Czyli jak ktoś np. nie pracuje to jaki „układ” może zaproponować? I co nie podjął próby i to będzie przesłanką do odrzucenia wniosku?

    #10761
    skyfall
    Uczestnik

    Nie będzie to powodem odrzucenia wniosku. Po za tym to sąd będzie wzywał do próby układu patrząc przez prymat dochodów, wydatków i zadłużenia. Muszę dokładniej się wczytać w projekt aby nie pisać głupot.

    #10762
    skyfall
    Uczestnik

    Wyciąg z proponowanych zmian odnośnie układu

    . 1. Dłużnik może wystąpić do sądu upadłościowego o zatwierdzenie układu.
    2. Sąd może skierować dłużnika, który złożył wniosek o ogłoszenie upadłości, do postępowania o zatwierdzenie układu, jeżeli możliwości zarobkowe upadłego oraz jego sytuacja osobista wskazują na możliwość zawarcia układu z wierzycielami.
    3. W postanowieniu o skierowaniu wniosku, o którym mowa w ust. 2, do postępowania o zatwierdzenie układu, sąd wskazuje doradcę restrukturyzacyjnego, który ma pełnić funkcję nadzorcy układu.
    4. Dłużnik, w terminie tygodnia od dnia doręczenia postanowienia, może odmówić udziału w postępowaniu o zatwierdzenie układu, jeżeli przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości zostało wszczęte przeciwko dłużnikowi postępowanie egzekucyjne albo wskazać innego doradcę restrukturyzacyjnego do pełnienia funkcji nadzorcy układu.
    5. Kierując dłużnika do postępowania o zatwierdzenie układu sąd określa termin, nie krótszy niż 3 miesiące, w którym dłużnik powinien złożyć wniosek o zatwierdzenie układu. Z ważnych powodów, termin ten może zostać przedłużony do 5 miesięcy.
    6. Po bezskutecznym upływie terminu na złożenie wniosku o zatwierdzenie układu albo prawomocnym oddaleniu wniosku o zatwierdzenie układu, sąd rozpoznaje wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości.
    7. Sąd, na wniosek dłużnika lub nadzorcy układu, może zawiesić postępowania egzekucyjne oraz uchylić zajęcia jeżeli jest to niezbędne do osiągnięcia celów postępowania o zatwierdzenie układu.
    8. W układzie określa się łącznie kwotę przeznaczoną na zaspokojenie zobowiązań objętych układem oraz na wynagrodzenie nadzorcy układu.
    9. Wynagrodzenie nadzorcy układu stanowi 15 % kwoty wskazanej w ust. 8 i jest pobierane przez nadzorcę układu jednocześnie z wypłatami na rzecz wierzycieli.
    10. Dłużnik wykonuje układ za pośrednictwem nadzorcy wykonania układu.
    11. Układ zawierany jest na okres nieprzekraczający 5 lat, chyba że dotyczy wierzytelności, o których mowa w art. 151 ust. 2 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. — Prawo restrukturyzacyjne.
    12. W zakresie nieuregulowanym w niniejszym artykule do postępowania o zatwierdzenie układu przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne.

    #10763
    skyfall
    Uczestnik

    Nowe powody możliwości oddalenia wniosku :

    Art. 4914. 1. Sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.

    w art. 491 4 uchyla się ust. l – TEGO JUŻ NIE BĘDZIE

    2. Sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku:
    w ust. 2 wprowadza się następujące zmiany:

    wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:
    „Sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli nie wcześniej niż w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku:
    1) w stosunku do dłużnika prowadzono postępowanie upadłościowe według przepisów tytułu niniejszego, jeżeli postępowanie to zostało umorzone z innych przyczyn niż na wniosek dłużnika,
    2) ustalony dla dłużnika plan spłaty wierzycieli uchylono na podstawie
    przepisu art. 49120,
    3) dłużnik, mając taki obowiązek, wbrew przepisom ustawy nie zgłosił w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości,
    pkt 3 otrzymuje brzmienie: TEGO NIE BĘDZIE. ZMIANA NA ZAKAZ DZIAŁALNOŚCI !
    „3) wobec dłużnika prawomocnie orzeczono zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 373,
    4.czynność prawna dłużnika została prawomocnie uznana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli – chyba że przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi.
    pkt 4 otrzymuje brzmienie:
    czynność prawna dłużnika została prawomocnie uznana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli,”
    dodaje się pkt 5 w brzmieniu: NOWE PRZYCZYNY ODDALENIA WNIOSKU ! (pkt 5)
    „5) dłużnik został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa określone w przepisach art. 300, art. 301 lub art. 302 Kodeksu karnego, lub art. 586 Kodeksu spółek handlowych”,
    3. Sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku w stosunku do dłużnika prowadzono postępowanie upadłościowe, w którym umorzono całość lub część jego zobowiązań, chyba że do niewypłacalności dłużnika lub zwiększenia jej stopnia doszło pomimo dochowania przez dłużnika należytej staranności lub przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi.
    4. Sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli dane podane przez dłużnika we wniosku są niezgodne z prawdą lub niezupełne, chyba że niezgodność lub niezupełność nie są istotne lub przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi.
    ust. 4 i 5 otrzymuje brzmienie:
    „4. Sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli dane podane przez dłużnika we wniosku są niezgodne z prawdą lub niezupełne lub dłużnik nie udzielił informacji albo udzielił tymczasowemu nadzorcy sądowemu nieprawdziwych informacji o swoim majątku, zobowiązaniach i przychodach oraz innych informacji potrzebnych do wykonania obowiązków tymczasowego nadzorcy sądowego, chyba że niezgodność lub niezupełność albo rodzaj i znaczenie nieprawdziwych informacji nie są istotne lub przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi.

    #10764
    Anonim
    Nieaktywne

    @skyfall

    Napisałeś wczoraj, że „Usunięte zostały także „względy słuszności” i humanitarne.”, a powyżej można zaobserwować iż treść „…uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi” pojawia się nawet kilkukrotnie. Czyli ta treść jednak zostaje. 🙂

    #10765
    skyfall
    Uczestnik

    Tak zostają ale już nie mają takiego znaczenia. Dotychczas jeżeli były przedsiębiorca nie złożył wniosku o upadłość przedsiębiorcy to mógł się powoływać na te względy. A w propozycjach zmian teoretycznie usuwa się przepis o obowiązku złożenia przez przedsiębiorcę wniosku o upadłość przedsiębiorcy ALE DODAJE SIĘ KOLEJNY POWÓD DO ODRZUCENIA WNIOSKU O UPADŁOŚĆ KONSUMENCKĄ ! tj. wobec dłużnika prawomocnie orzeczono zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 373. A kiedy najczęściej zapada wyrok sądu zakazujący prowadzenia działalności ? Właśnie wtedy kiedy przedsiębiorca nie składa wniosku o upadłość lub składa go za późno. Czyli teraz przedsiębiorcy którzy nie dochowali obowiązku złożenia wniosku o upadłość przedsiębiorstwa mogą spodziewać się pozwów wierzycieli o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności. I jeżeli Sąd takowy orzeknie to droga do upadłości konsumenckiej jest zamknięta bo już nie będzie akurat względów słuszności czy humanitarnych przy tym przepisie.

    #10766
    skyfall
    Uczestnik

    Zostają względy słuszności i humanitarne przy sprawach mniejszej wagi np. kiedy dłużnik coś pominie lub zapomni a nie jest to tak bardzo istotne.
    Dodatkowo nowelizacja dodaje kolejny powód bezwzględnego oddalenia wniosku o upadłość tj.dłużnik został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa określone w przepisach art. 300, art. 301 lub art. 302 Kodeksu karnego, lub art. 586 Kodeksu spółek handlowych”

    Oczywiście udowodnienie tych przestępstw jest trudne ale można spodziewać się, że wierzyciele będą składać zawiadomienia nawet dla samego złożenia a nuż coś się uda i na kogoś trafi. Dość, że straszenie prokuraturą to dość powszechna praktyka windykacyjna i wywiera silny nacisk na dłużnika to teraz jeszcze będzie szansa, że sąd zgodzi się z wierzycielem, skaże dłużnika i tym samym pozbawi go możliwości oddłużenia w ramach upadłości konsumenckiej. A nawet jeżeli nie to i tak przedłuży cały proces bo wg. nowych przepisów sąd będzie musiał poczekać aż pozew wierzyciela zostanie załatwiony i dopiero wtedy rozpozna wniosek o upadłość.

    #10767
    Anonim
    Nieaktywne

    Rozumiem, że wprowadzone zmiany dotyczą przyszłych upadłych od dnia ogłoszenia tychże zmian, a nie tych którzy są już w toku postępowania niezależnie od etapu na którym ono się znajduje?

    #10768
    skyfall
    Uczestnik

    Zmiany nie dotyczą obecnych wniosków. Będą obowiązywały dopiero po wprowadzeniu ustawy w życie i po 3 miesięcznym vacatio legis.

    #10769
    Anonim
    Nieaktywne

    Czytając na tyle uważnie te „nowe zmiany” ciężko mi dopatrzeć się istotnych kwestii co do łatwiejszego? prostszego? przebiegu całego procesu upadłości konsumenckiej. Miał to być wielki BOOM dla przyszłych upadłych i nie wiem czy można by w dalszym ciągu przypisać to określenie ujawnionym nowym zmianom. Jeżeli się mylę to mówię tutaj STOP 🙂

    #10770
    karol123
    Uczestnik

    Nieuważnie czytałeś. Kamil SĄD MA OBOWIĄZEK OGŁOSIĆ Ci. Teraz MOŻE Ci OGŁOSIĆ. Tak ja to rozumiem. Ale prawdę mówiąc czytałem tylko opisy na internecie. Projektu nie czytałem. Mój prawnik ma to zrobić w wolnym czasie. Ja jak mam czytać ustawę, to mnie skręca. Sam się zastanawiam czy iść z żoną teraz czy czekać. Wiem że ta ustawa wydłuża okres PSW. Może nasz Mecenas pokusiłby się na odpowiedź na to pytanie. Czy lepiej teraz ogłaszać? Czy lepiej poczekać do momentu wejścia nowych przepisów. Tam może być np. jeden głupi zapis o którym my możemy nie wiedzieć. I który położy całą instytucję upadłości. I sprawi, że będzie martwa tak jak kiedyś. Ryzyko zawsze jest.

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 lat, 10 miesięcy temu przez karol123.
    #10772
    Anonim
    Nieaktywne

    @karol123

    Wolałbym osobiście żeby Sąd mógł ogłosić moją upadłość na podstawie otrzymanych dokumentów oraz przesłanek, które przemawiają za tym, że w tym danym przypadku upadłość konsumencka jest możliwa i ma rację bytu, a nie na zasadzie, że Sąd ogłasza upadłość ale w jego właściwym postępowaniu wyjdą rzeczy, które zatrzymają cały ten proces i wykluczą możliwość pozytywnego rozstrzygnięcia danej sprawy. Skupiłem jedynie swoją uwagę na obszarze upadłości konsumenckiej osoby nie prowadzącej działalności gospodarczej. To, że wydłużył się okres dotyczący planu spłaty nawet do 84 miesięcy dla pewnej grupy osób, uważam, że nie jest to aż tak wielce cudowna wiadomość, której należą się OCHy i ACHy. Fajnie jakby wypowiedziała się osoba, która ma szeroką wiedzę w tym temacie i napisała co o tym myśli i jak te zmiany wpłynęły pozytywnie na całą upadłość. I czy oczekiwane wielkie zmiany faktycznie są aż takie wielkie.

    #10773
    mat123
    Uczestnik

    Ja mam taką sytuacje, że mi postepowanie likwidacyjne blokuje toczące sie postepowanie o dział spadku (odziedzicyzłem długi w spadku przez co musiałem ogłosic upadłość).Syndyk mówi, że nie wie ile bedzie trwało postepowanie likwidacyjne, bo wszystko jest zależne od postepowania o dział spdku.To ostatnie sie przewleka bo jeden z uczestników nie wykazuje woli działu, bo to z kolei wiązałoby sie z łatwością egzekucji z majątku. Postepowanie utkwiło w miejscu. Obowiazujace przepisy nie przewiduja jak wyjść z tego impasu, stad propozycja ustalenia w przepisach maksymalnego czasu trwania postepowania likwidacyjnego jest wskazana.

Przeglądasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 16)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.