Upadłość żony a moje wynagrodzenie po zmianie pracy

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Upadłość żony a moje wynagrodzenie po zmianie pracy

Przeglądajasz 5 wpisów - od 1 do 5 (z 5)
  • Autor
    Wpisy
    MaciejS
    Participant

17.06 Moja żona miała ogłoszoną upadłość, po 3 tyg otrzymała uprawomocnienie wyroku oraz list od syndyka aby się z nim skontaktować. Nie posiadamy z żoną rozdzielności majątkowej, a wszystkie długi były z przed małżeństwa. Sąd jednak poprosił o wyciąg mojego wynagrodzenia do dnia rozprawy, ja jednak zmieniłem pracodawcę przed 17.06, pracodawca nie mógł mi wystawić zaświadczenia o dochodach bo ich nie miałem jednak wynagrodzenia wg umowy o pracę znacząco wzrosło. Pytanie jest moje następujące, czy wzrost mojego wynagrodzenia może mieć wpływ na plan spłaty mojej żony względem wierzycieli ? Syndyk nie rozpoczął jeszcze pracy nad upadłością, i martwimy się ,że wniosek może zostać cofnięty lub moja małżonka posądzona o zatajanie prawdy. Nie mamy majątku osobistego, nie posiadamy rzeczy o większej wartości niż 2000 zł.

Andi7
    Participant

Jesteście dopiero na początku drogi upadłości konsumenckiej, także na chwilę obecną nie zaprzątaj swojej głowy tematami typu „plan spłaty”. Syndyk już rozpoczął czynności, z całą pewnością zrobi spis majątku i powiadomi wierzycieli wymienionych we wniosku. Pamiętaj jednak, że to postępowanie należy do długo trwających, nieraz czynności nie pojawiają się miesiącami. Co do wynagrodzenia to Twoje dochody na dzień upadłości stanowiły majątek wspólny małżeństwa, jednak nie ma mowy o ich zajęciu. Podejrzewam, że sędzia chciał poznać w szerszej perspektywie stan posiadania w Waszym małżeństwie. Z całą pewnością ich poziom może zostać uwzględniony przy ustalaniu PSW, ale zależy to od „widzimisię” sędziego. W tym przypadku bardzo ważnym elementem będzie wniosek upadłego o plan spłaty wraz z uszczegółowionym planem kosztów ponoszonych przez upadłego oraz to co w swoim wniosku wskaże także syndyk. Nie przejmuj się na zapas, nie warto. Proces ten jest taką psychiczną mordęgą, ale w dłużej perspektywie wszystko będzie działać na Waszą korzyść.

MaciejS
    Participant

Sprawa jasna, syndyk powiedział żonie, że go nie interesuje ile ja teraz zarabiam, bo upadłość dotyczy jej majątku a nie mojego. Syndyk nawet nie chciał zaświadczeń o moich dochodach, bo go to nie interesuje a PSW jest wyliczane z możliwości finansowych mojej żony informując ja jednocześnie, że wszystko do najniższej krajowej będzie jej zabierane z wynagrodzenia.

kmaro08
    Participant

Skoro przed upadłością nie posiadaliście rozdzielności majątkowej to upadłość po części dotyczy również i Ciebie. To nie Syndyk decyduje o tym co będzie uwzględniane przy ustaleniu PSW. W mojej ocenie z dużą dozą prawdopodobieństwa Sąd przy ustaleniu PSW będzie również brał i Twoje dochody, tak samo jak pewnie to, że część kosztów utrzymania ponosicie wspólnie. To też jest kwestia dobrej argumentacji i opisu danej sytuacji.
    Przecież na forum był jakiś przypadek, że Sędzia uwzględnił zarobki partnera osoby ogłaszającej upadłość, która wspólnie z nią zamieszkiwała.

Kevin
    Participant

owszem, sąd bierze to pod uwagę przy ustalaniu PSW, wczytywałem się kiedyś w wyroki dot. PSW i częste były uzasadneinia typu „mieszka u rodziców i dokłada się do opłat” lub „partner ma dochody x” itp.

Przeglądajasz 5 wpisów - od 1 do 5 (z 5)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.