Upadlosc po smierci przedsiebiorcy

Forum Fora Upadłość przedsiębiorcy Upadlosc po smierci przedsiebiorcy

Przeglądasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
 • Autor
  Wpisy
 • #16334
  M123
  Uczestnik

  Witam, mam pytanie odnośnie możliwości ogłoszenia upadłości po śmierci przedsiębiorcy – jakie przesłanki muszą być spełnione żeby wierzyciel mógł złożyć wniosek? Na dzień śmierci mój tato nie miał przeterminowanych zobowiązań (opłacone podatki, Zus, odsetki od kredytów obrotowych, faktury). Wraz z rodzeństwem będziemy najprawdopodobniej chcieli odrzucić spadek w którego skład wchodzi przedsiębiorstwo, ponieważ nie mamy środków na „start” a druga sprawa to ze bez sadu nie mozemy poswiadczyc dziedziczenia i nie mamy możliwości utworzenia zarządu sukcesyjnego. Co w takiej sytuacji mogą zrobić wierzyciele (kredyty obrotowe w rachunkach bieżących)?
  Pozdrawiam

  #16342
  Anonim
  Nieaktywne

  Skontaktuj się z kancelarią mec. Cejrowskiego z Tczewa – specjalista w prawie spadkowym ale i skutecznie prowadzi sprawy upadłościowe, w tym przedsiębiorców. Myślę, że doświadczenie i wiedza przydadzą się, on wszystko Ci wyjaśni

  #16343
  adw. Michał Hajduk
  Administrator

  @maciekmm
  W razie śmierci przedsiębiorcy można ogłosić jego upadłość, jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości został złożony w terminie roku od dnia jego śmierci, a w przypadku ustanowienia zarządu sukcesyjnego, także po upływie roku od dnia śmierci przedsiębiorcy, a przed dniem wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego.

  Wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć wierzyciel, zarządca sukcesyjny, a także spadkobierca, oraz małżonek i każde z dzieci lub rodziców zmarłego, chociażby nie dziedziczyli po nim spadku.

  Jeżeli nie udzielali Państwo poręczeń za zobowiązania zaciągane przez tatę, ani jakichkolwiek innych zabezpieczeń, to wystarczającym jest zwykłe odrzucenie spadku. To załatwia sprawę jeżeli chodzi o kwestię odpowiedzialności za długi taty.

  #16348
  M123
  Uczestnik

  Dziękuję za odpowiedź. Jedynym warunkiem jest rok od dnia śmierci? Inne warunki nie muszą być spełnione w celu ogłoszenia upadłości? Czy sąd może odrzucić taki wniosek?

  #16350
  adw. Michał Hajduk
  Administrator

  Wskazany termin stanowi podstawowy warunek. Ponadto musza być spełnione pozostałe ogólne warunki dot. każdego innego dłużnika.
  Oczywiście sąd może odrzucić wiosek jeżeli będzie miał on choćby braki formalne. Możliwość taka dotyczy każdego wniosku.

  #16353
  M123
  Uczestnik

  Zdaje sobie sprawę, że muszą być spełnione pozostałe warunki co do ogłoszenia upadłości czyli niespłacanie zobowiązań pow 3 mcy lub gdy zobowiązania przekraczają wartość majątku. Tylko czy te warunki muszą występować przed śmiercią, czy śmierć niejako może się przyczynić do powstani stanu niewypłacalności?
  Pozdrawiam

  #16355
  adw. Michał Hajduk
  Administrator

  To już zależy na jakiego sędziego się trafi. Co do tej kwestii mamy bowiem tzw. spór w doktrynie 🙂

  „Dla stwierdzenia przesłanek ogłoszenia upadłości zmarłego przedsiębiorcy decydujące znaczenie ma stan rzeczy istniejący w chwili jego śmierci (tak J. Korzonek, Komentarz, s. 19; K. Piasecki, Komentarz, s. 30; inaczej M. Allerhand, Komentarz, s. 47). Wiąże się to z faktem, że ogłoszenie upadłości następuje w stosunku do samego przedsiębiorcy, nie zaś w stosunku do jego spadkobierców (odmienne stanowisko w ostatniej kwestii, wyrażone przez K. Piaseckiego, Komentarz, s. 82, nie zasługuje na aprobatę, sprzeczne jest bowiem z wyraźnym brzmieniem art. 7).” Komentarz do Art. 7 PrUpad Gurgul 2020, wyd. 12/Gurgul

  Niemniej warto zastanowić się czy w ogóle ma to większy sens i nie poprzestać na prostym odrzuceniu spadku. Ogłoszenie upadłości nie oznacza bowiem, że wierzyciele zmarłego przedsiębiorcy mogą uzyskać zaspokojenie jedynie z tzw. masy upadłości. Pomimo przeprowadzenia postępowania upadłościowego, o ile nie zostaną zaspokojeni w całości, dalej posiadają oni prawo do zaspokojenia się z majątku spadkobierców. Taką możliwość przekreśla jedynie odrzucenie spadku. Możliwość zaspokojenia się z majątku spadkobierców jest jedynie zawieszona do czasu zakończenia lub umorzenia postępowania upadłościowego.

Przeglądasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.