Upadłość konsumencka – udało się!

Forum Fora Historie upadłych – podziel się z innymi swoją historią Upadłość konsumencka – udało się!

Ten temat zawiera 87 odpowiedzi, ma 20 głosów, i został ostatnio zaktualizowany przez  anulka07 1 rok, 1 miesiąc temu.

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 88)
  • Autor
    Wpisy

kacea
    Participant

Witam wszystkim,

26.07 została ogłoszona upadłość mojego partnera. Wniosek składaliśmy we wrocławskim sądzie w styczniu 2016r. Czekaliśmy prawie 7 miesięcy na wyznaczenie daty pierwszej rozprawy. Momentami myślałam, że nasz wniosek mógł po prostu gdzieś zaginąć :).
    Przesłuchanie odbyło się 19.07 i trwało 40 minut. Trzeba było jeszcze raz opowiedzieć wszystko, co było we wniosku. Sędzia zapytał jedynie dlaczego w tam młodym wieku zdecydował się na kredyt, jak się teraz utrzymuje i gdzie mieszka.
    Na rozprawę zabraliśmy ze sobą kopię wniosku, aby nie pogubić się w zeznaniach :).
    Po przesłuchaniu sędzia zarządził chwilę przerwy, a następnie odroczył sprawę o tydzień. I po tygodniu – UDAŁO SIĘ. Po niecałym tygodniu skontaktował się z nami syndyk i umówiliśmy się na spotkanie. Nawet nie chciał przyjść do mieszkania-wynajmowane więc nic tam nie ma. Od razu przeszliśmy do konkretów, bez patyczkowania się 🙂 (jak to określił syndyk). Niestety dowiedzieliśmy się, że w przypadku majątku-nieruchomość, cała procedura potrwa dłużej i może trwać 8 miesięcy-1 rok. Gdyby tego domu nie było, to wszystko zakończyłoby się w przeciągu 3-4 miesięcy. Także trafił nam się bardzo rzeczowy Pan :). Bardzo nas to cieszy, zależy nam na jak najszybszym i najbardziej sprawnym zakończeniu tej sprawy.

Gratuluje 🙂
    Dziwie się tylko, że tyle czasu trzeba było czekać na rozprawę. Zwłaszcza we Wrocławiu gdzie nigdy dłużej jak 2 miesiące nie czekałem.

Tommy
    Participant

Gratulacje! To rzeczywiście coś długo to trwało zanim doszło do rozprawy. Ja składałem wniosek z końcem października 2015 uzupełniając w listopadzie, a rozprawa odbyła się pod koniec stycznia i to bez mojej osoby Sąd wydał pozytywną dla mnie decyzję. Do tej pory czekam na ostateczne postanowienie czy upadłość będzie natychmiastowa czy też jeszcze będę spłacał coś przez kolejne 36 m-cy. Listę z wierzycielami, którzy się zgłosili podpisywałem z końcem maja i teraz czekam. Syndyk coś mówił o zakończeniu we wrześniu, ale to pewno zależy od sędziego. Pożyjemy zobaczymy, na tą chwilę cały czas do syndyka wpływa 0,25 mojego świadczenia z ZUS.

kacea
    Participant

Dziękuję :).
    My wniosek uzupełnialiśmy 2-krotnie. Za pierwszy razem po około 5 miesiącach zostaliśmy wezwani do uzupełnienia braków formalnych, a następnie poinformowaliśmy o nowym wierzycielu.
    Tommy – czy masz jakiś majątek do spieniężenia? U nas syndyk zaznaczył, że gdyby nie dom, to wszystko zajęłoby mu max. 4 miesiące. Długo czekaliśmy na ogłoszenie upadłości, ale przynajmniej Pan syndyk trafił nam się konkretny.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 lata, 2 miesiące temu przez  kacea.
    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 lata, 2 miesiące temu przez  kacea.

anulka07
    Participant

Ja w upadłości jestem od 10 miesięcy, nie mam majątku, a nie widziałam jeszcze listy wierzytelości. Na początku też usłyszałam, że wszystko potrwa najwyżej pół roku, ale a tego co czytam i widzę to wszystko zależy od sprawności syndyka. Potem jeszcze dochodzi „sprawność” naszych polskich sądów.

Tommy
    Participant

Do kacea – Nie, nie mam majątku jeśli chodzi o nieruchomości, a jedynie to co przeją syndyk od komornika i co miesiąc zostaje mi potrącone z renty.

Anulka07 no to współczuję sprawności Twego syndyka i sędziego, bo 10 miesięcy i nie mieć listy wierzytelności podpisanych to jakaś masakra.

mala84
    Participant

ale po ogłoszeniu upadłości od kolejnego miesiąca wchodzi w życie plan spłaty??

moskit
    Participant

Od ogłoszenia upadłości do ewentualnego planu spłaty wierzycieli daleka droga. Proponuje poszukać na blogu jak wygląda cała procedura. Na forum też jest sporo informacji.

anheros
    Participant

Dokładnie jak moskit pisze!
    Jeśli to potrwa 1 rok lub niewiele więcej – to i tak będzie szybko, a często trwa dużo dłużej.

oskam666
    Participant

Witam,
    Na początek napiszę o ty, że w moim przypadku: UDAŁO SIĘ BEZ PLANU SPŁATY

U mnie był 1 wierzyciel w postaci banku, bez windykacji (jeszcze).
    Szukałem dużo informacji na temat co po zakończenia sprawy.
    Ogłoszona upadłość: luty 2015
    Zakończenie: maj 2016
    Do dnia dzisiejszego w moim BIK-u widnieje ,,windykacja” naliczana codziennie. Jest 1,5 roku po zakończonej sprawie
    Bank zapewnił mnie, że to było niedopatrzenie z ich strony, że informacji o zakończeniu sprawy nie przesłali. Więc zajmą się tym niezwłocznie.
    Minął miesiąc i nic. Brak kontaktu również, choć atakuje telefonicznie co 1-2 dni.
    Co mogę jeszcze zrobić w temacie?
    Zależy mi na sprostowaniu sprawy, ponieważ chce się ubiegać o kredyt hipoteczny (1 z banków w swoich procedurach nie widzi przeciwwskazań do udzielenia po zakończeniu sprawy). Nim złożę wniosek to muszę sprostować BIK.
    Obiecuje odpowiedź jaki będzie finał kredytu do hipoteki.

anheros
    Participant

Gratulacje.
    Ale – nie czytasz forum, Kolego! Pisałem już tutaj, że do BIKu można samemu wysłać prawomocne postanowienie o stwierdzeniu wykonania psw i odnotują to w swoim systemie.
    Poza tym kwestia jest taka, że BIK i tak przetwarza dane przez jakiś czas. Ale jak podejdzie inny bank do tego faktu – to jest różnie i daj znać jak to było w Twoim przypadku.
    Co to za bank, co zgadza się udzielić kredytu komuś, kto upadł?

oskam666
    Participant

Bank PKO BP (chyba jako jedyny) Wg ich wytycznych we wniosku jest nawet miejsce na wskazanie dat związanych z upadłością.
    Ich przepisy mówią, że osoba w trakcie upadłości czy też w trakcie planu spłaty z automatu nie dostaną kredytu,
    ale po zakończeniu procedury nie ma przeciwwskazań, (tz. nie zostanie z automatu odrzucony). Podlega indywidualnej ocenie.
    Na pewno się pochwalę jaki będzie finał, wniosek składam osobiście bez doradcy kredytowego.

anheros
    Participant

Powodzenia!
    …bo w zasadzie nie powinno być (po prawomocnym stwierdzeniu spłacenia psw) z tym żadnego problemu, a klient powinien być traktowany jak każdy inny. A nawet rzekłbym LEPIEJ, bo ten klient już przeszedł mękę egzekucji i sprzedaży majątku i WIE co to znaczy!
    Ale większość banków musi do tego dojrzeć, dorosnąć – bo na razie jest „nie bo nie”, takie szczeniackie mocno podejście.

anheros
    Participant

Znalazłem coś takiego na stronie PKO BP:
    https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/kredyty-i-pozyczki/limity-w-koncie/debet-na-pko-koncie-za-zero/
    Proszę zwrócić uwagę na film, który prezentuje rubrykę odnośnie czy toczyło się postępowanie upadłościowe. Pierwszy raz widzę taki wniosek 🙂 Idziemy do przodu – choć wolno i powolnie jak to w Polsce (opór przed zmianami), ale jednak!
    I chwała za to PKO BP! 🙂

Merkon
    Participant

Powodzenia 🙂 U mnie w rodzinie była osoba, która również potrzebowała takiej pomocy, ale ona wówczas skorzystała z pomocy profesjonalnej firmy. Można o niej poczytać na fb tutajhttps://www.facebook.com/pg/upadlosc.konsumencka.szczecin/reviews/?ref=page_internal gdyby ktoś był zainteresowany.

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 88)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.