Upadłość konsumencka 2021

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Upadłość konsumencka 2021

Przeglądajasz 15 wpisów - od 16 do 30 (z 75)
  • Autor
    Wpisy
    joatob70
    Participant

Środki najczęściej są rozdzielane przez Sąd na poczet wierzycieli, raczej ich nie dostaniesz. Dopiero to, co nazbiera się do prawomocności PSW czasami uda się odzyskać (a też są przypadki, że Sąd wyraźnie każe je po raz kolejny rozdzielić na wierzycieli w ramach planu spłaty). Oczywiście wynagrodzenie syndyka jest potrącane w pierwszej kolejności 😉

renifer
    Participant

Witam,
    Jeżeli ktoś mógłby mi odpowiedzieć byłabym wdzięczna.
    Dwa miesiące temu wysłałam do sądu wniosek u ustalenie planu spłaty po ogłoszeniu upadłości. Początkowo chciałam wnieść o niewyznaczanie planu spłaty ale syndyk powiedział że i tak będzie wnioskował o wyznaczenie go. Wnioskowałam więc o PSW z możliwie najniższymi ratami i najniższą kwotą. Opisałam wszystkie dochody i wydatki w rodzinie. Ledwo starcza na życie. Syndyk zaś uparł się, ze mając wyższe wykształcenie powinnam zarabiać 5000 a nie 2500 złotych i tak tez napisał do sądu wnioskując o 700 zł miesięcznie przez 36 m-cy. Poinformował mnie właśnie o tym sąd dając 25 dni na zajęcie stanowiska. I teraz pytanie. Skoro całą swoją sytuację opisałam wnioskując o PSW to jest sens jeszcze raz pisać że nie zgadzam się ze stanowiskiem syndyka? Czy nie pogorszę sytuacji? Słyszałam że sądy bardzo często sugerują się właśnie wnioskiem syndyka nie bardzo zważając na to co pisze upadły.
    Proszę o odpowiedź. Może ktoś miał podobny przypadek.
    Z góry dziękuję.

kmaro08
    Participant

Skoro sąd dał Ci 25 dni na zajęcie stanowiska w odniesieniu do propozycji syndyka to należy to zrobić. Po prostu podaj jeszcze raz te same argumenty co w Twojej propozycji, szczegółowo opisz koszty utrzymania, dochody. Fakt, sąd prędzej weźmie pod uwagę propozycję syndyka niż wierzycieli, ale co do propozycji samego upadłego to nie jestem przekonany, w mojej ocenie propozycja upadłego jest najistotniejsza. Przecież Syndyk często w ogóle nie zna sytuacji osobistej upadłego, tj. jakie ponosi koszty utrzymania, jakieś problemy zdrowotne itp. Skoro uważasz, że jakakolwiek rata, w obecnej sytuacji, może być dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem, to tak jak pisałaś, wnioskuj o zerowy psw. Nie ma co sugerować się propozycją syndyka. Jak zaproponujesz zerowy psw (dobrze argumentując), a syndyk swoje 700zł. to jest szansa, że sędzia da maksymalnie coś pośrodku 😉

Aleksander Duda
    Participant

?

wiolaw
    Participant

Dzień dobry. Wczoraj wysłałam wniosek o upadłość konsumencką i nie wiem czy dobrze zrobiłam. Moja sytuacja wygląda mniej więcej tak: Wzięliśmy z byłym mężem (wtedy jeszcze mężem) w 2010 r. kredyt hipoteczny na wykończenie domu. Związek nam się nie udał, i w roku 2015 Sąd rozwiązał nasze małżeństwo. Były małżonek nie regulował w ogóle należności z tytułu kredytu. Ja spłacałam 1000 zł. przy racie 1500 zł. Sama wychowywałam 2 dzieci więc moje możliwości finansowe były ograniczone. Zarabiałam ok 1900 zł, na dzieci przekazywał mi 1000 zł. Dojazd do pracy ok 100 km dziennie wynosił 700 zł. miesięcznie. Do tego należne opłaty z tytułu prąd, opał itp. W 2014 r. bank wypowiedział nam umowę (no bo nie mogło być inaczej). Sprawa została przekazana do komornika. Komornik ściągał należności tylko z mojej pensji, nie miał możliwości z byłego małżonka ponieważ on wyjechał do Niemiec i nie miał dochodów w naszym kraju. W 2020r. Komornik sprzedał nasz dom i cały majątek, który był w moim posiadaniu. Niestety nie wystarczyło to na pokrycie zadłużenia a w tej chwili odsetki są o wiele większe od moich możliwości egzekucyjnych. Proszę o opinię, czy mam możliwość uzyskania upadłości konsumenckiej. Jest to moja ostatnia deska ratunku i nic więcej już nie mam do stracenia

Jak najbardziej tak. Nie widzę jakichkolwiek przeszkód lub przeciwskazań.

renifer
    Participant

Dziękuję za odpowiedź. Zajęłam stanowisko w sprawie i dzisiaj dostałam z sądu PSW 400,00 na 36 mcy. Liczyłam na max 300, ale te 400 też powinnam udźwignąć 🙂 Jeżeli mogę, to chciałabym jeszcze o coś zapytać. 2 tyg.temu syndyk zajął mi wynagrodzenie, bo zmieniłam prace i z najniższego wynagrodzenie wzrosło mi do 2200,00. Wierzyciele mają 7 dni na ewentualne złożenie zażalenia do PSW, jeżeli tego nie zrobią (mam nadzieję) to czy jest szansa na cofnięcie zajęcia syndyka przed końcem miesiąca? A jeżeli postanowienie uprawomocni się po realizacji zajęcia to czy w takiej sytuacji syndyk ma obowiązek zwrócić zajętą kwotę? I tutaj od razu drugie pytanie, kto wykonuje plan spłaty? Ja czy syndyk? Bo od wielu osób słyszę, że to właśnie z zajętego wynagrodzenia syndyk dokonuje przelewów dla wierzycieli. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

renifer
    Participant

kmaro08
    Participant

Skoro sąd dał Ci 25 dni na zajęcie stanowiska w odniesieniu do propozycji syndyka to należy to zrobić. Po prostu podaj jeszcze raz te same argumenty co w Twojej propozycji, szczegółowo opisz koszty utrzymania, dochody. Fakt, sąd prędzej weźmie pod uwagę propozycję syndyka niż wierzycieli, ale co do propozycji samego upadłego to nie jestem przekonany, w mojej ocenie propozycja upadłego jest najistotniejsza. Przecież Syndyk często w ogóle nie zna sytuacji osobistej upadłego, tj. jakie ponosi koszty utrzymania, jakieś problemy zdrowotne itp. Skoro uważasz, że jakakolwiek rata, w obecnej sytuacji, może być dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem, to tak jak pisałaś, wnioskuj o zerowy psw. Nie ma co sugerować się propozycją syndyka. Jak zaproponujesz zerowy psw (dobrze argumentując), a syndyk swoje 700zł. to jest szansa, że sędzia da maksymalnie coś pośrodku

renifer
    Participant

Dziękuję za odpowiedź. Zajęłam stanowisko w sprawie i dzisiaj dostałam z sądu PSW 400,00 na 36 mcy. Liczyłam na max 300, ale te 400 też powinnam udźwignąć 🙂 Jeżeli mogę, to chciałabym jeszcze o coś zapytać. 2 tyg.temu syndyk zajął mi wynagrodzenie, bo zmieniłam prace i z najniższego wynagrodzenie wzrosło mi do 2200,00. Wierzyciele mają 7 dni na ewentualne złożenie zażalenia do PSW, jeżeli tego nie zrobią (mam nadzieję) to czy jest szansa na cofnięcie zajęcia syndyka przed końcem miesiąca? A jeżeli postanowienie uprawomocni się po realizacji zajęcia to czy w takiej sytuacji syndyk ma obowiązek zwrócić zajętą kwotę? I tutaj od razu drugie pytanie, kto wykonuje plan spłaty? Ja czy syndyk? Bo od wielu osób słyszę, że to właśnie z zajętego wynagrodzenia syndyk dokonuje przelewów dla wierzycieli. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

perse
    Participant

Syndyk schodzi ze wszystkiego dopiero po uprawomocnieniu się PSW i wtedy powinien odblokować ci konta i zejść z wynagrodzenia,rożnie to bywa z syndykiem,czasem trzeba mu przypomnieć .Jak będziesz miała prawomocność wtedy działaj. Co z pieniędzmi w masie powinnaś mieć w postanowieniu sadu. Plan spłaty wykonujesz sama,nie ma możliwości,żeby syndyk płacił przez trzy lata wierzycielom,syndyk kończy swoja pracę po uprawomocnieniu się PSW. Spłat dokonujesz sama co miesiąc,jeśli w postanowieniu nie masz nr kont, musisz pisać do wierzycieli o wskazanie nr konta do płatności. pamiętaj tez o corocznym sprawozdaniu do sadu z wykonania planu spłat. To bardzo ważne.

renifer
    Participant

Dziękuję serdecznie i pozdrawiam.

matt
    Participant

140 tysięcy długu zarobki netto 2200 zł zgłosiło się 3 wierzycieli , wczoraj sąd wydał wyrok : 500 miesięcy na okres 75 miesięcy dramat

Rozumiem, że sąd ustalił plan spłaty wierzycieli stwierdzając winę lub rażące niedbalstwo w powstaniu stanu niewypłacalności? Od takiego postanowienia zawsze można wnieść zażalenie.

Kevin
    Participant

Będziesz spłacał spokojnie bez windykacji i komorników ok.30% swojego zadłużenia i gdzie tu dramat?

matt
    Participant

Tak sąd stwierdził rażące niedbalstwo z mojej strony, mimo że przedstawiłem dwie opinie z dwóch ośrodków uzależnień terapii w których to dwóch psychologów stwierdziło hazard patologiczny. Sędzia w uzasadnieniu powiedziała do mnie że trzeba było nie grać… chodzi mi głównie o ten okres, który jest praktycznie maksymalny.

Kevin
    Participant

no to odwołuj się, możesz tylko zyskać.

Przeglądajasz 15 wpisów - od 16 do 30 (z 75)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.