Upadłość konsumencka 2021

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Upadłość konsumencka 2021

Przeglądasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 76)
  • Autor
    Wpisy
  • #17430
    adw. Michał Hajduk
    Administrator

    Jeżyli chcesz dowiedzieć się czy upadłość konsumencka 2021 będzie różniła się czymś od tej z 2020 r. zapraszam na mojego bloga do lektury wpisu „Upadłość konsumencka 2021

    #17663
    Anonim
    Nieaktywne

    Witam serdecznie. Mam pytanko. Drugiego Lutego, oczywiście tego roku, Sąd Rejonowy w Poznaniu ogłosił mi Plan Spłat na 36 miesięcy. Upadłość jest na starych przepisach. Od kiedy mam zacząć go realizować i kiedy złożyć wniosek o przysłanie Wyroku. Bo z wrażenia o wygranej rozprawie nie pytałem Sędziego. Pan Syndyk mówił, że jeszcze mam nic nie płacić. Dopiero po czterech miesiącach. Tak go zrozumiałem.

    #17706

    Witam,czy mozliwy jest wniosek o upadlosc konsumencka zlozony w Polsce,kiedy miejsce zamieszkania to inny kraj EU w ktorym mieszkam przez ostatnie 5 lat?

    #17876
    Major
    Uczestnik

    Witam,
    Syndyk wysłał do banku pismo że zezwala na odblokowanie mojego konta oraz wypłatę wynagrodzenia za pracę.
    Wypłata wynosiła 4000zl i wypłaciłem wszystko.
    Syndyk nie miał mi zablokować kwoty zajętej na poczet wierzycieli?
    Upadłość została ogłoszona w styczniu i miałem już spotkanie z syndykiem.
    Nie wiem co zrobić czy czekać na kontakt z syndykiem czy sam zadzwonić i poinformowac.

    #17878
    Bozena53
    Uczestnik

    Witam.
    Miałam ogłoszona upadłość konsumencka dnia 20stycznia2021r. Dnia 12lutego2021r zostały zablokowane środki na koncie przez komornikó i bank PKO bp w w kwocie 1800zl. Mój Syndyk mimo, że pisze pisma do babku o odblokowanie środków nie potrafi ich odblokować. Zalegam już z opłatami dwa miesiące, nie mam środków do życia oraz wykupienie leków. Co mam teraz robić?

    #17883
    Anonim
    Nieaktywne

    @Major być może Syndyk wysłał pismo do pracodawcy o zajęciu Twojego wynagrodzenia z opóźnieniem i dopiero kolejną wypłatę otrzymasz na konto pomniejszoną o zajęcie syndyka. Może być też tak, że syndyk zapomniał Ci powiedzieć o sposobie rozliczenia zajęcia wynagrodzenia, czy masz mu sam przelewać część swojego wynagrodzenia, czy może jednak inaczej. Ja bym na Twoim miejscu zapytał się syndyka w jaki sposób będzie zajmował część Twojego wynagrodzenia, a o obecnej wypłacie bym jeszcze nie wspominał 😉
    Ja miałem taką sytuację, że bank zablokował mi konto i pierwsza wypłata po ogłoszeniu upadłości wpłynęła mi na konto w całości, dopiero kolejną wypłatę otrzymałem już pomniejszoną (Syndyk wysłał pismo do pracodawcy, część wynagrodzenia szła na jego konto do masy upadłości). Następnie, Syndyk po wizycie w banku odblokował mi środki na kocie i mogłem wypłacić wszystko. Nie upomniał się też o część tej pierwszej wypłaty. Ja mu się nie przypominałem, ale z tyłu głowy miałem to, że zawsze może jednak zażądać tych pieniędzy do masy i wtedy musiałbym je zwrócić. Tak się jednak nie stało i byłem do przodu ok 2,5 tyś. zł 😉 Obecnie realizuję już psw.
    Tak więc zrobisz jak uważasz, ale ja osobiście nie wychylałbym się z tym i tylko zapytał o sposób rozliczenia części wynagrodzenia do masy.


    @Bozena53
    być może syndyk nie ma jeszcze postanowienia Sądu o ogłoszeniu upadłości, a bez tego raczej nic nie wskóra. Jeśli nie otrzymaliście jeszcze prawomocnego postanowienia to dzwoń do Sądu i się im narzucaj, powiedz jaka jest sytuacja, że bardzo tego potrzebujesz itd, może coś ruszy.

    #18067
    juan76
    Uczestnik

    Mam pytanko Jesli moja koleznanka kupila od syndyka moje auto juz po ogloszeniu upadlosci ale umowa nie zostala jeszcze zgloszona do Urzedu w celu przerejestrowania, to czy ja moge to auto sprzedac jako ja komus innemu? Czy mozna przyjac, ze na przyklad sie rozmyslila i teraz ja sprzedaje auto komus innemu?

    #18109
    Anonim
    Nieaktywne

    nie możesz trzeba zarejestrować od kogo się kupiło

    #18169
    Anna7733
    Uczestnik

    Dobry wieczór ,
    Mam jak do tej pory dwa pytania dotyczące upadłości konsumenckiej .
    Niestety, ale do tej pory nie miałam możliwości uzyskać precyzyjnej odpowiedzi na te pytania…
    Możliwe, że ktoś z Was miał już podobne doświadczenie i będzie mógł mi pomóc…
    Na wstępie: los zdecydował o tym , że nagle zostałam sama z 2 dzieci i to w bardzo młodym wieku . Dawałam sobie radę , lecz we wrześniu 2020 niestety przestałam . Zgłosiłam upadłość konsumencką i decyzja sądu , ogłoszenie mnie jako osobę w upadłości miało miejsce 11.03.2021 r .
    Moje pytania (będę bardzo wdzięczna za odpowiedz , proszę ….):
    1. Posiadam dwa konta w dwóch , różnych bankach . Dlaczego – jedno jest na wpłaty środków pieniężnych dla dzieci , a to drugie jest kontem, na które wpływa moje wynagrodzenie za prace , oraz na nim też ciążą pożyczki . W momencie ogłoszenia upadłości Banki zablokowały mi możliwość korzystania z środków . Przyznany mi Syndyk odblokował mi TYLKO konto w banku , na które wpływało moje wynagrodzenie za prace ( oczywiście mam możliwość korzystania w kwocie min krajowego ) . Konto w banku , na które wpływają środki dla dzieci jest zablokowane . Nie mam do niego dostępu od 3 tygodni . Prosiłam Syndyka, aby je odblokował, ponieważ te kwoty nie podlegają zajęciu , a co najważniejsze nie są moje tylko moich dzieci. Nie wspomnę już w tym momencie o mojej sytuacji finansowej… Syndyk stwierdził , że nie będzie biegał po mieście i odblokowywał mi następnego konta i abym sobie zmieniła dyspozycje przelewu (czego nie mogę zrobić z oczywistych przyczyn – syndyk zarządza już moimi dyspozycjami ) i w pretensjonalny 🙁 sposób stwierdził , że zawracam mu głowę …. Czy ktoś z Was mógłby mi podpowiedzieć co mam zrobić z taką sytuacją ?
    Następne pytanie…
    2. Telefony , laptopy mam na raty w orange. Wypowiedzieli mi umowę ze względu na upadłość . Niestety dzwoniąc do operatora żadna z osób nie potrafi udzielić mi konkretnej odpowiedzi . Mianowicie : jeżeli sprzęty , które były opłącane w systemie ratalnym wchodzą już do masy upadłościowej to, czy jeżeli będę opłacała fv za abonament to sprzęty i tak będą mogły być zablokowane na zasadzie blokady IMEI , dodam że to jest sprzęt na oprogramowaniu iOS (Iphone) Dla złośliwych : raty za te urządzenia były niższe , niż przeciętna nokia 🙂 Bardzo proszę o wsparcie i podzielenie się doświadczeniem . Ja również będę aktywnie odpowiadać na tematy, jeżeli bede tylko umiała pomóc .
    Dziękuję 🙂
    Anna

    #18170
    Anonim
    Nieaktywne

    Odnośnie odblokowania konta, to z mojego doświadczenia wiem, że tylko i wyłącznie syndyk może zlecić to. Niestety, niektórzy tacy są i robią problemy, mimo, że to ich praca, za którą pobierają wynagrodzenie. Chyba musisz dalej męczyć syndyka, zarówno telefonicznie, jak i mailowo. Wiadomości mailowe często przynoszą pożądany efekt, bo ich ślad zostaje i mogą być w przyszłości dowodem (np w przypadku złożenia zażalenia do sędziego na pracę syndyka).

    #18216
    mcmc
    Uczestnik

    Cześć, Dziś miałam swoje 1 spotkanie z syndykiem (wniosek napisałam sama i nie mam pełnomocnika), syndyk w ogólne nie sprawiał wrażenia jakoby miał działać w interesie upadłego. Wychodził z założenia, że na pewno coś ukrywam i żebym lepiej się przyznała, bo syndyk i tak do tego dojdzie.Nic nie ukrywam, mam 3 wierzycieli, straciłam pracę w kwietniu 2020 roku, na szczęście udawało mi się łapać jakies krótkoterminowe zlecenia, ale dochód z nich uzyskany był dwa razy mniejszy niż moja pensja w poprzedniej pracy. na upadłość zdecydowałam się w grudniu 2020r, nie mam zadnego majątku nieruchomego ani ruchomego.
    W styczniu udało mi się zatrudnic w firmie, gdzie lepiej zarabiam (ok 4,5 netto). Moja upadłość została ogłoszona 10 maja 2021. Teraz syndyk zabrał się pracy.
    Nie rozumiem jednej sprawy, a syndyk nie chcial udzielic mi odpowiedzi.
    Zarządził, że wszystko powyzej minimalnej krajowej (2080PLN) będzie zabierał do masy upadłościowej. W protokole spisał moje koszty utrzymania, które znacznie przewyższają tę kwotę. Dodatkowo kazal mi co miesiac przedstawiac oswiadczenie wraz ze wszystkimi rachunkami za zycie. Czy to normalne postępowanie syndyka? Czy nie wystarczy absurd, który każe mi utrzymać się za minimalną krajową będąc osobą samotną?
    Jakie mam szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o podniesienie tej kwoty chociazby o koszty psychoterapii, które sięgają prawie 600 zł miesięcznie?
    Mieszkanie 1500
    rachunki 85
    jedzenie 1000
    psychoterapia 500-600

    Syndyk dodał że na podstawie moich oświadczeń będzie badał koszty mojego utrzymania żeby móc oszacować wysokość raty przy planie spłaty
    Wiem, że w tym przypadku nie mogę pozyczac pieniedzy od osob fizycznych, ale czy ktoś może np mi zapłacić w ramach pomocy za moje sesje terapeutyczne? Nie wyobrażam sobie nie kontynuować leczenia podczas tak ciężkiego procesu jakim jest upadłość
    Będę wdzięczna za podzielenie sie waszymi doświadczeniami, bo wiem jak bardzo trzeba uwazac na kazdy ruch i jak ciezki okres przede mna

    #18220
    matt
    Uczestnik

    Witam opiszę w skrócie moją historię: 7 czerwca 2020 roku , została ogłoszona moją upadłość konsumencka. W dniu dzisiejszym czyli praktycznie równy rok, syndyk przysłał mi swoją propozycje planu spłat rat. Syndyk proponuje aż 84 miesiące spłaty w miesięcznej racie 550 zł !! :/. Moje odchody netto to 2170 zł co miesiąc , wynajmujemy z żoną mieszkanie oraz mamy na utrzymanie synka. Co myślicie o tym planie spłat ? Według mnie jest przesadzony i to bardzo. Będę się oczywiście odwoływal i proponował swój plan pozdrawiam

    #18232
    Anonim
    Nieaktywne

    Do syndyka nie masz się co odwoływać,nie on ustala kwotę planu spłat,od daje swoja propozycje do sadu a ty swoją,opisując wszystkie dochody twojej rodziny i wydatki,sędzia na podstawie propozycji syndyka i twojej i w/g własnej oceny ustali kwotę.W/g nowych zasad plan spłat faktycznie może być nawet 7 lat,ale to wszystko zależny od sędziego.

    #18249
    Anonim
    Nieaktywne

    @matt propozycja syndyka jest absurdalna. Mając na utrzymaniu dziecko, wynajmując mieszkanie myślę, że żaden Sąd nie przystanie na taką propozycję. Warto bardzo szczegółowo opisać swoją propozycję planu spłaty wraz z dochodami i szczegółowo wykazanymi kosztami utrzymania. Nie wiem jakie dochody ma Twoja żona, jeśli podobne to ja bym zaproponował jakiś minimalny plan spłaty rzędu 100zł na max 36 rat. Jeśli ma znacznie mniej albo w ogóle, to wyszedłbym z wnioskiem o umorzenie zobowiązań bez wyznaczania planu spłat (zerowy psw). Pamiętaj też, że zawsze będziesz mieć możliwość odwołania się od decyzji sądu rejonowego, który ustali Ci za wysoki (według Ciebie) psw do sądu drugiej instancji.


    @mcmc
    Skoro zarabiasz ok 4,5 tys. netto to Syndyk ma prawo zająć 50%, a zatem 2,25 tys. zł, nie więcej. Jeśli jednak kwota, która Ci zostanie jest nie wystarczająca to wg nowych przepisów chyba jest możliwość to zmienić, za zgodą Syndyka/Sędziego (jakiś wniosek?), nie kojarzę za bardzo tych nowych przepisów.

    #18254
    matt
    Uczestnik

    Tak pisana jest już moja propozycja planu spłat rat oraz ilość rat , myślę że sąd zasądzi chociaż połowę tego co proponuje syndyk. A co z rachunkiem bankowym w którym są środki pieniężne na skład masy upadłościowej ? Czy po prawomocnej decyzji sądu co do spłat, zostaną tę środki mi oddanie czy syndyk je zabierze na poczet swojego wynagrodzenia?

Przeglądasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 76)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.