Upadłość konsumencka 2020

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Upadłość konsumencka 2020

Ten temat zawiera 8 odpowiedzi, ma 6 głosów, i został ostatnio zaktualizowany przez  adw. Michał Hajduk 2 dni, 16 godziny temu.

Przeglądajasz 9 wpisów - od 1 do 9 (z 9)
 • Autor
  Wpisy
 • #14062

  Wygląda na to, że nowa upadłość konsumencka 2020 staję się coraz bardziej realna. Parę dni temu rząd przyjął już bowiem projekt nowelizacji upadłości konsumenckiej. Niestety nie będzie tak kolorowo jak dotychczas głoszono. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie każdy dłużnik będzie mógł liczyć na oddłużenie. Co więcej, sytuacja niektórych dłużników może się okazać gorsza od obecnej. Więcej na ten temat na blogu. Link do wpisu TUTAJ
  Na temat przewidzianego postępowania układowego z wierzycielami można przeczytać TUTAJ.
  W tym temacie prowadzimy dyskusję dotyczącą wyłącznie przyjętego przez rząd projektu kolejnej nowelizacji upadłości konsumenckiej, która w życie wejdzie najszybciej z początkiem 2020 r. Treść rzeczonego projektu do pobrania TUTAJ

  #14067

  moskit
  Participant

  „…upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy, w szczególności przez trwonienie części składowych majątku oraz celowe nieregulowanie wymagalnych zobowiązań
  Fatalne zapisy dające duże możliwości wierzycielom.

  #14076

  Aldonaa
  Participant

  Tak. Też bym się obawiała tej „celowości”. Może być jak obecnie mrożące „rażące niedbalstwo”.
  Zwróciłam uwagę na zwiększenie się zakresu czynności syndyka. Jeżeli to usprawni postępowanie – to ok.
  Na plus uznaję zaliczenie do okresu spłaty tego okresu postępowania powyżej 6 m-cy od daty ogłoszenia upadłości.
  Ale już ten wariant „umorzenia warunkowego” (5 lat, niepewność, coroczne sprawozdania) – to oceniam tak „średnio”.
  No i ten wymiar do 7 lat spłat. Długo.

  #14079

  Jeżeli chodzi o przesłanki ogłoszenia upadłości, to wystarczyło zostawić jedynie zawinione doprowadzenie do niewypłacalności jako podstawę oddalenie wniosku i wykreślić rażące niedbalstwo. Wszystko byłoby jasne. Teraz znowu każdy będzie się głowił jak interpretować nowe pojęcia i w każdym sądzie będzie inne podejście.
  Co do procedury i obowiązków syndyka, to wszystko będzie rozbijało się o wypracowaną z czasem praktykę stosowania przepisów i sprawność danego syndyka. Czy to usprawni postępowanie? Czas pokaże.

  #14135

  pas1973
  Participant

  „…upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy, w szczególności przez (…) celowe nieregulowanie wymagalnych zobowiązań”

  Idealne dla sądu w Katowicach! Teraz wystarczy, że ktoś pracował lub miał inny dochód a w 1 miesiącu nie spłacił wierzycielowi choćby 50 zł, by dzielny katowicki sąd mógł odstrzelić takiego upadłego. 🙁

  Nie będzie lepiej. W dalszym ciągu będzie trzeba myśleć o emigracji upadłościowej, czyli przeprowadzce i pracy w granicach właściwości jakiegoś liberalnego sądu.

  #14160

  kaethw
  Participant

  Panie Michale
  Czy będzie można złożyć wniosek o upadłość konsumencką po nowelizacji przepisów w 2020 roku, jeśli mój wiosek został w tym roku oddalony i wyrok się uprawomocnił?

  #14161

  Jeżeli nic się nie zmieni, to tak.

  #14162

  Wilkolak
  Participant

  A jeśli wcześniejsze postępowanie zakończyło się umorzeniem na wniosek syndyka?

  #14307

  Też

Przeglądajasz 9 wpisów - od 1 do 9 (z 9)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.