Upadłość konsumencka 2020

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Upadłość konsumencka 2020

Ten temat zawiera 18 odpowiedzi, ma 10 głosów, i został ostatnio zaktualizowany przez  Marcinp75 5 dni, 15 godziny temu.

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 19)
  • Autor
    Wpisy

Wygląda na to, że nowa upadłość konsumencka 2020 staję się coraz bardziej realna. Parę dni temu rząd przyjął już bowiem projekt nowelizacji upadłości konsumenckiej. Niestety nie będzie tak kolorowo jak dotychczas głoszono. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie każdy dłużnik będzie mógł liczyć na oddłużenie. Co więcej, sytuacja niektórych dłużników może się okazać gorsza od obecnej. Więcej na ten temat na blogu. Link do wpisu TUTAJ
    Na temat przewidzianego postępowania układowego z wierzycielami można przeczytać TUTAJ.
    O przewidywanym terminie wejścia w życie upadłości konsumenckiej 2020 można przeczytać TUTAJ.
    W tym temacie prowadzimy dyskusję dotyczącą wyłącznie przyjętego przez rząd projektu kolejnej nowelizacji upadłości konsumenckiej, która w życie wejdzie najszybciej z początkiem 2020 r. Treść rzeczonego projektu do pobrania TUTAJ

moskit
    Participant

„…upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy, w szczególności przez trwonienie części składowych majątku oraz celowe nieregulowanie wymagalnych zobowiązań
    Fatalne zapisy dające duże możliwości wierzycielom.

Aldonaa
    Participant

Tak. Też bym się obawiała tej „celowości”. Może być jak obecnie mrożące „rażące niedbalstwo”.
    Zwróciłam uwagę na zwiększenie się zakresu czynności syndyka. Jeżeli to usprawni postępowanie – to ok.
    Na plus uznaję zaliczenie do okresu spłaty tego okresu postępowania powyżej 6 m-cy od daty ogłoszenia upadłości.
    Ale już ten wariant „umorzenia warunkowego” (5 lat, niepewność, coroczne sprawozdania) – to oceniam tak „średnio”.
    No i ten wymiar do 7 lat spłat. Długo.

Jeżeli chodzi o przesłanki ogłoszenia upadłości, to wystarczyło zostawić jedynie zawinione doprowadzenie do niewypłacalności jako podstawę oddalenie wniosku i wykreślić rażące niedbalstwo. Wszystko byłoby jasne. Teraz znowu każdy będzie się głowił jak interpretować nowe pojęcia i w każdym sądzie będzie inne podejście.
    Co do procedury i obowiązków syndyka, to wszystko będzie rozbijało się o wypracowaną z czasem praktykę stosowania przepisów i sprawność danego syndyka. Czy to usprawni postępowanie? Czas pokaże.

pas1973
    Participant

„…upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy, w szczególności przez (…) celowe nieregulowanie wymagalnych zobowiązań”

Idealne dla sądu w Katowicach! Teraz wystarczy, że ktoś pracował lub miał inny dochód a w 1 miesiącu nie spłacił wierzycielowi choćby 50 zł, by dzielny katowicki sąd mógł odstrzelić takiego upadłego. 🙁

Nie będzie lepiej. W dalszym ciągu będzie trzeba myśleć o emigracji upadłościowej, czyli przeprowadzce i pracy w granicach właściwości jakiegoś liberalnego sądu.

kaethw
    Participant

Panie Michale
    Czy będzie można złożyć wniosek o upadłość konsumencką po nowelizacji przepisów w 2020 roku, jeśli mój wiosek został w tym roku oddalony i wyrok się uprawomocnił?

Jeżeli nic się nie zmieni, to tak.

Wilkolak
    Participant

A jeśli wcześniejsze postępowanie zakończyło się umorzeniem na wniosek syndyka?

Też

Marcinp75
    Participant

Widać jest już pierwsza opinia projektu.

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/druk.xsp?nr=3480

Można ją pobrać : 14-06-2019 Do druku nr 3480- opinia RMiŚP

Czy pozytywne są to uwagi ?

Henzyk
    Participant

adw. Michał Hajduk
    Krótkie wprowadzenie zakończone tylko jednym pytaniem. Wg mnie przepisy o upadłości konsumenckiej winny być kompatybilne z przepisami o przedawnieniu długów i roszczeń nawet tych po wyrokach z tyt. Nakazu Zapłaty. Aktualnie jest tak, że faktycznie przedawnienie długów z art. 117 i 118 Kc. Nie istnieje. Ktoś ponowi wniosek o windykację z tego samego tytułu. Przerywa to bieg przedawnienia, który biegnie na kolejne lata, obecnie bodajże 6. Tak można windykować hipotetycznie przez 1000 lat. Jeżeli, wierzyciel tej procedury nie wykona dług jest autentycznie przedawniony, ale on istnieje.
    Teraz pytanie:
    Jeżeli ktoś tych przedawnionych długów w procesie upadłości konsumenckiej świadomie nie wykazał, czy w ramach nowych przepisów może złożyć nowy wniosek tylko i wyłącznie dotyczących tych pozycji? Bardzo często są to długi kilkadziesiąt lat liczące, w których wierzyciel może już dawno nie żyć, ale wyroki sądowe mogą się plątać po jakiś firmach windykacyjnych.

Henzyk
    Participant

@moskit Wbrew pozorom ruszyłeś bardzo poważny temat. W interesie to się nazywa „finansowy efekt domina”. Ktoś ciebie wrobił w długi, a Ty kolejnych, bogu ducha winnych. Miałem taką sprawę kilkadziesiąt lat wstecz. Sprawa nawet trafiła do Prokuratury. Ta umorzyła postępowanie z braku winy. W rozmowie podałem kto był winnym. Prokurator powiedział mi tak. Gdyby miał możliwości prawne to wziąłby się za tego faktycznego złodzieja. Takim klasycznym przykładem są bankructwa firm budowlanych przy budowie autostrad, tysiące firm po upadku stoczni itd. Przykładów można podawać dziesiątki tysięcy. Co, świadomie tacy doprowadzili do zwiększenia zadłużenia, niespłacanli faktur itd.? Temat był zupełnie niezależny od nich.

Marcinp75
    Participant

Mamy już kolejne sprawozdanie komisji w sprawie nowelizacji prawa upadłościowego :

http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3480

http://www.sejm.gov.pl/SQL2.nsf/poskomprocall?OpenAgent&8&3480

No i druk do pobrania:

Sprawozdanie komisji druk nr 3614

Kolejne ewentualne prace Sejmowe o ile dobrze przeczytałem to połowa września…

Elvira 1234
    Participant

Witam Wszystkich ,

a co z upadłością emerytów , też będą jakieś pozytwne zmiany ?

Marcinp75
    Participant

Zatem ustawa uchwalona została :

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=5804BB380B093F29C125840B002DD746

Nowe prawo wejdzie pod koniec stycznia 2020- go roku jak sądzę, bo musi
    pół roku minąć.

Nie będzie ciekawie 🙁 Jedynie małe przedsiębiorstwa będą mogły
    nie co łatwiej ogłosić upadłość.

Pytałem w kilku kancelariach zajmujących się upadłością i nie są
    zachwyceni. Jeżeli jest ktoś, kto może wniosek złożyć już teraz, lub w przeciągu do pół roku,
    niech składa…. bo potem nie będzie łatwo….
    Tak proponują Ci, którzy zajmują się pomocą przy wnioskach o upadłość.
    Zatem jest to ostatni dzwonek aby zdążyć przed wejściem nowej ustawy.

Życzę powodzenia… bo ja już wniosek zlożylem i czekam na odpowiedź z sądu.
    Pozdrawiam, M.

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 19)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.